Půjde letošní Eurovize ve stopách e-shopů? Našlápnuto má

Rok 2020 v hudbě jako by nebyl. Platí to i pro Eurovizi, která loňské klání škrtla úplně, ale mnohé účinkující si pro letošek zachovala. Pětašedesátý ročník odstartuje v Rotterdamu v úterý. Naše chvíle však přijde přesně za týden.

Ve druhém semifinále, které se bude konat právě ve čtvrtek 20. května, se totiž představí Benny Cristo, což není nikdo jiný než český zástupce Ben Cristovao. Uvede se v silné konkurenci zástupců Malty, Švýcarska, Islandu či Bulharska, kterým bookmakeři prorokují výrazně větší šanci na vítězství než většině ostatních soutěžících.

Jak už bylo řečeno, mnoho z devětatřiceti soutěžících zemí vysílá stejné zpěváky, kteří se měli utkat už loni. Píseň si však podle pravidel musejí vybrat novou. I Cristovao tedy místo původně zvoleného songu Kemama přichází s novinkou Omaga. (Mimochodem loňský covidový výpadek Eurovize saturoval aspoň stejnojmenný film s Willem Ferrellem.)

Tři a půl tisíce diváků

Otazník dlouho visel nad tím, jestli se jednotlivá vystoupení vůbec odehrají před publikem, nebo budou zpěváci a zpěvačky performovat do prázdné haly. Nizozemské úřady a následně i pořadatelé koncem dubna potvrdili, že v rotterdamské Ahoy Areně bude soutěži přihlížet 3 500 diváků, samozřejmě za přísných hygienických podmínek, s negativním testem a podobně.

To je pochopitelně pro takovou halu jako plivnutí do moře. Představte si osazenstvo plného Fora Karlín… v O2 areně. Ale je to jistě lepší než nic. A navíc se dá očekávat, že o to víc diváků přiláká Eurovize k televizím. Že prostě bude následovat boom nakupování přes internet v době, kdy do kamenných obchodů zajít nešlo.

Početnou komunitu fanoušků má soutěž například v Austrálii a nemálo z nich poctivě jezdí osobně. To teď bude buď složité, nebo nemožné, takže přenos jim zbyde jako jediná alternativa. Dlužno dodat, že na rozdíl od většiny v dnešní době běžně streamovaných koncertů, bude tahle televizní show nablýskaná jako máloco. Letité zkušenosti a investované peníze jsou tu prostě nesrovnatelné.

O Eurovizi se často mluví jako o „největší nesportovní události roku“, což je hezký marketingový slogan, který však čísla víceméně potvrzují. Její zatím poslední ročník si předloni naladilo 182 milionů diváků, v roce 2016 to byly dokonce 204 miliony. Takže rozhodně je na čem stavět.

Jak to celé skončí?

A jak nakonec celé klání dopadne, je úplně jiná otázka a v tuto chvíli by to bylo čiré věštění z křišťálové koule. Například netušíme, jak se bude dařit Rusku, pro které hlasují nejčastěji Bělorusové a Arménci – tedy dva z národů, jež se letošní soutěže z různých důvodů neúčastní.

Cristovao nejprve musí postoupit do finále, a potom bude stát před největší výzvou. Překonat dosavadní triumf Mikolase Josefa, který v roce 2018 skončil ve finále šestý.