Rasismus v Tváři? Vždyť jde o zábavný pořad!

Slovo „nigga“ v textu písně Cardi B, které vypustila ze svých úst herečka Jitka Čvančarová při ztvárnění zmíněné raperky v show Tvoje tvář má známý hlas, pohoršilo některé spoluobčany. Údajně šlo o rasismus. Příště asi budou procházet texty cenzurou.

Jitka Čvančarová jako raperka Cardi B v pořadu Tvoje tvář má známý hlas. Foto: TV Nova

Jasně, Cardi B má tmavší pleť, tak si může „nigga“ říkat, jak chce. Ale když její song zpívá běloška (v tomto případě Jitka Čvančarová), je to podle několika křiklounů slangové hanlivé označení Afroameričanů. Čvančarová se za ono slovo omluvila a producenti show se za ní postavili s tím, že rozhodně nehodlají respektovat výhrůžky, které se na herečku snesly.

Vždycky jsem si myslel, že Tvoje tvář má známý hlas je hlavně zábavný pořad, kde se snaží soutěžící napodobovat vylosovaného interpreta se vším všudy včetně gest a pohybů. A k tomu patří i práce maskérů. Proto mě překvapilo, když jsem se dozvěděl, že už se údajně nebudou přebarvovat jednotliví soutěžící, když budou ztvárňovat zpěváky nebo zpěvačky tmavé pleti. Stalo se to už v šestém kole, kdy nedělali maskéři „blackface“ Erice Stárkové, která zpívala hit Blinding Lights od The Weeknda. Paradoxní je, že zmlácení Afroameričana zachovali a to asi nikomu nevadí. Nepřebarvováním utrpí pořad mnohem víc, než kdyby ho kvůli údajnému rasismu přestalo sledovat asi pět lidí, kterým se to nelíbilo. Ztratí totiž původní kouzlo. Snad se nebudou také cenzurovat texty, aby nedej bože nezaznělo něco, co by nemělo. Ustupovat hlasité menšině je cesta do pekel.

Nejsem pravidelný divák Tváře, zvlášť, když u nás běží pod stále stejným konceptem už sedmá řada. Samozřejmě však vím, že letos má produkce pořadu kvůli pandemii plnou hlavu starostí. Moderátor Vladimír Polívka byl už několikrát v karanténě, občas vypadne někdo z účinkujících, jindy zase z poroty a nedávno se natáčení zastavilo úplně. Ale když jsem si přečetl o výše uvedené „kauze“, pustil jsem si v sobotu tuto show a vlastně se těšil, že zase uslyším po nějaké době zpěv naživo. „V době, kdy lidi nemůžou chodit do divadel a na koncerty, můžou aspoň sedět u televize a my je můžeme bavit,“ řekla v předtočeném rozhovoru před svým vystoupením Bára Basiková. A u toho by to mělo zůstat. Znovu zdůrazňuji, jde o zábavný pořad.

Spoiler: následující odstavce jsou napsány z velké části ironicky.

No a byl jsem svědkem dalšího pobouření. Nepomohlo ani to, že se zpívaly jen songy českých a slovenských umělců. Scéna k interpretaci písně Láska v housce totiž byla plná arabských převleků a Martin Schreiner s hostující Olgou Lounovou si jednoznačně dělali legraci z muslimů. Vše završil moderátor Ondřej Sokol ke konci pořadu, když si chodí účastníci stisknutím tlačítka volit interpreta pro další kolo. Když Schreiner stále ještě v kostýmu přišel na řadu, pronesl Sokol: „Teď mám malinko strach, když mi islamista má zmáčknout ten čudlík.“

Doufám, že i teď se zvedne vlna nevole a budou se psát vzkazy a dopisy na Novu, že se asi zbláznili a že si koledují minimálně o teroristický čin. Jinak by totiž protest vůči jednomu slovíčku z úst Čvančarové bylo jen falešné plácnutí do vody. Nebo se nesmí ubližovat jen někomu? A nevadí, že celé osmé kolo vyhrál Albert Černý? S tímhle příjmením by asi neměl v soutěži vůbec pokračovat. Nebo naopak? Vlastně už se v tom nevyznám, kdo je padouch a kdo hrdina.