Rozvolnění v muzice? Mohlo by to bejt i dřív…

Rok se s rokem sešel, máme dalšího ministra zdravotnictví, studenou válku s Ruskem, ale z pohledu hudební branže se zdánlivě nezměnilo vůbec nic. Čím dál víc je to škoda.

To může znít jako nadsázka, ale působí až hrozivě, jak je to letos všechno stejné. Aktuality dnešních dnů? Mňága a Žďorp jede online turné. Ano, přizvala si hosty, což je milé, a začala vybírat vstupné, což je logické. Ale jinak to působí jako čtení loňského tisku. Protože reportáž z „onlajnu“ ze zkušebny jsme přinesli už loni.

Teď v sobotu bude Mňága hrát s Mirem Žbirkou na střeše brněnského věžáku, budeme opět u toho, v květnu si do zkušebny pozve Jaromíra Nohavicu nebo Karla Plíhala. 

Taky Art Parking v Pražské tržnici zní podezřele povědomě. V pátek a sobotu tu hraje Vypsaná fixa, kterou jsme na stejném místě zažili loni v květnu. Následovat budou Xavier Baumaxa, Sto zvířat či Znouzectnost. 

Takže skutečně jako by loňský rok vůbec nebyl a jedeme to celé odznova, jen s důslednější ochranou dechových cest. 

Šance, jak si užít muziku, je dvojí. Buď u počítače (chystají se například na neděli stream Lenky Dusilové z Muzea umění a designu Benešov nebo na 6. května BlueFest Online). Anebo tedy naživo pod pódiem, ale zavření v autech. 

Michal Prokop sice avizuje, že chystanou desku Mohlo by to bejt nebe… pokřtí v létě na festivalu Krásný ztráty, ale upřímně – mohlo by to bejt i dřív. Mám tedy na mysli to živé hraní pro živé lidi s alespoň nějakým kontaktem. 

Opakoval jsem to celý rok muzikantům i promotérům, že hudba je v takovéhle krizi bohužel zbytná a nezbývá než se tomu podřídit. Ale už to trvá dlouho a naděje pomalu mizí. A i podle zveřejněných plánů na rozvolňování je kultura až úplně na chvostu.

Takže teď pro změnu vzkazuji vládě – mohli jste to zvládnout líp!