Televize je šance, něčím se hudebníci živit musí

Příští neděli se v televizi Nova opět objeví soutěž Tvoje tvář má známý hlas, tentokrát s podtitulem Šampioni. A zpívat budou i Marta Verner nebo Albert Černý. Inu, kšeft je kšeft. Že je nyní dobré ukázat se aspoň v televizi, chápe více interpretů.

Kultura včetně hudební branže v důsledku vládních opatření spí dál. Alespoň tedy, co se týče veřejných koncertů, kam by osobně mohli dorazit muzikychtiví diváci. A tak si hledáme cestu k hudbě různě. Stejně jako samotní muzikanti a zpěváci k nám.

Tvář? Pěkná brigáda!

Kromě nedávných předávání různých hudebních cen, kde měli možnost mnozí nominovaní živě vystoupit, se zřejmě nejvíce v posledních dnech a týdnech zapsal do paměti několikahodinový přenos na ČT Art z Národního divadla v rámci akce Národ sobě – kultura tobě (čtěte recenzi Pár hlušších míst přece nezabije radost kulturního národa z muziky). Komu opravdu živé hudební vystoupení chybí, dal si to celé, ačkoliv ne vždy se musela dramaturgie trefit do vkusu toho kterého diváka. Jenže právě televize je teď v pandemii hitem číslo jedna a dokazují to také čísla sledovanosti, která za poslední rok razantně stoupají.

Že kromě kriminálek a seriálů musí pokračovat pro diváky také v zábavě, pochopili i na Nově. Proto 21. března odstartuje osmá řada soutěže Tvoje tvář má známý hlas, kam pozvali tvůrci úspěšné umělce z předchozích sezon. Stejný model uplatnila nova už u MasterChefa. Kromě hereckých tváří, jako je David Gránský nebo Petr Rychlý, které můžete vidět i v různých seriálech, se v Tváři znovu představí i čistokrevní zpěváci – například Marta Verner (Jandová) nebo Albert Černý, který v minulé řadě skončil druhý. Když není možné koncertovat a víc než jednu desku za rok těžko uděláte, proč nevzít takový kšeft? Ostatně v medailonku, který na Facebooku soutěže představuje účastníky, putuje od Černého jasné sdělení, byť ho řekl už na konci minulé řady loni v listopadu: „Já jsem si to moc užil, byla to pěkná brigáda. V těchto časech koncerty moc nejsou, ale faktury se proplácely včas, takže já jsem spokojenej.“ Porota se smála, ale ono na tom něco bude. I když měl zmíněný pořad na Artu sledovanost 375 tisíc v kategorii 15+ a úvod na ČT1 ještě o dost více, Nova počítá u Tváře určitě s ještě mnohem vyššími čísly.

Poláková nadvakrát

Jasně, existuje i internet, různé streamovací služby, projekty nebo prostě facebookové či youtubové kanály kapel. Velmi zajímavou on-line šňůru například započne 20. března kapela Mňága a Žďorp, kdy bude každou sobotu, jak už je u ní za poslední rok zvykem, živě streamovat koncert, ale tentokrát si přichystala mnoho různých hostů včetně Jarka Nohavici, Karla Plíhala nebo Mekyho Žbirky. (Reportáž z jednoho z loňských streamů ze zkušebny najdete v článku Pivo, roušky, slivovice. Mňága a Žďorp online koncerty jen proplula)

V pondělí v režii MusicClass vystoupil se svým novým hudebně-zábavným pořadem Na sedáka Tomáš Matonoha. Toho budete znát spíše jako herce, ale jeho písně také stojí za poslech a dal tak vzpomenout na postavu Tomáše Pacovského ze sitcomu Comeback. (Projekt MusicClass měl už loni na jaře předchůdce v „hudební roušce“, připomeňte si ji článkem Riffy od Stounů naučím i seniorku, slibuje producent Ledvina)

Mimochodem u předávání cen Českých lvů jsme si mohli Matonohy všimnout jako předávajícího a mezi nominovanými jsme zaznamenali i Barboru Polákovou, která se kromě herecké kariéry aktivně věnuje i té hudební. Ostatně zpívala i ve zmíněném pořadu z Národního divadla. Tím nechci nějak shazovat herecký výkon Polákové ve filmu Krajina ve stínu, ovšem komu se poštěstí být dvě soboty po sobě v televizi, že? Zkrátka, možnost ukázat se na obrazovce a připomenout se tak fanouškům, se určitě v této době neodmítá.