V kauze Kasabian jsou teď bití hlavně fanoušci

Z britské rockové kapely Kasabian odešel zpěvák Tom Meighan, který byl odsouzený za domácí násilí. Dnes už bývalí spoluhráči oznámili, že jej se „zlomeným srdcem“ museli „požádat, aby odešel“.

Tom Meighan, dnes už bývalý zpěvák kapely Kasabian Foto: Shutterstock

Uvozovky v perexu značí jednak citace z oficiálního prohlášení Kasabian, jednak lehký úšklebek nad tím, že zatímco zlomenému srdci se dá celkem věřit, tomu druhému se říká prostě vyhazov. Kapela má samozřejmě plné právo dát padáka komukoliv ze svého středu a dá se pochopit, že být v partě s odsouzeným zločincem (Meighan za útok na bývalou snoubenku vyfasoval dvě stě hodin veřejně prospěšných prací) nemusí být každému po chuti.

Na druhou stranu – bojí se Sergio Pizzorno, Chris Edwards a Ian Matthews, že by Meighan vztáhl ruku i na ně, nebo je to spíš dnes tak populární virtue signalling, tedy snaha morálně se ospravedlnit před zástupy pohoršených? Nevidím hudebníkům do svědomí, ale vsadím kytaru z fenderovského custom shopu proti čínskému pádlu na to, že jde spíš o to druhé.

Jakkoliv nemám v úmyslu násilí na ženách zlehčovat, přeci jen je to jiná liga, než kdybyste byli nucení jezdit na turné přímo s vrahem. Tak bych chápal, že by kapela „neměla jinou možnost, než požádat zpěváka o odchod“.

Nikdo přeci po Kasabian nechce, aby Meighanův čin „přehlíželi“ nebo „omlouvali“. I soudce jej vzal lehce na milost, když se rozhodl pro veřejné práce místo toho, aby hudebníka natvrdo poslal za katr. Možná, že i spoluhráči tedy mohli starého kumpána podržet a pomoct mu jeho konání odčinit.

Kromě Meighanovy ex snoubenky Vikki Ager jsou tak výsledkem kauzy nyní bití také fanoušci, kteří pokud se dočkají nových nahrávek Kasabian, bude to s jiným hlasem, než na jaký byli zvyklí. Jestli to kapele stojí za to, je otázka, na kterou si musí odpovědět sama.