Hity, které dostaly druhou šanci. Last Christmas i Candle in the Wind

V uplynulém týdnu přišla zpoza kanálu La Manche zpráva o tom, že píseň Last Christmas britského dua Wham! vystoupala na první příčku tamní hitparády. Což se jí v roce vydání před šestatřiceti lety nepovedlo. Podobných odložených hitů je přitom víc.

Když zůstaneme v kategorii vánočních songů, nelze nevzpomenout na zároveň protiválečnou Happy Xmas (War Is Over) Johna Lennona a Yoko Ono, jež v roce 1971 vyloženě propadla. Z části to jistě způsobil nedostatek rozhlasového nasazení z toho prostého důvodu, že singl vyšel až začátkem prosince. To bylo ve Spojených státech. V Británii píseň rádia nasadila o rok později s mírným úspěchem, na druhé místo hitparád se dostala až v roce 1980 po Lennonově smrti. (Prosincové 40. výročí jsme si připomněli v našem podcastu Mixtape.)

Neméně tragický podtext má i hitparádová historie písně One Last Time od Ariany Grande. Původně v roce 2015 dlouze šplhala na čtyřiadvacátou pozici bristkých „charts“, ale po bombovém útoku na jejím koncertu v Manchesteru v roce 2017 vyšla znova a dočkala se druhé příčky. Možná i díky příslibu, že celý výtěžek půjde na charitu.

Do třetice se podobný zářez povedl ještě třeba Bohemian Rhapsody od Queenů. Ta sice zaznamenala solidní úspěch už v polovině 70. let, kdy v Británii vystoupala až na vrchol a v Americe byla devátá, ale po smrti Freddieho Mercuryho obsadila znovu úctyhodnou druhou pozici žebříčku.

Nejlepší píseň, která zapadla

Nebýt to proti proudu času, dalo by se říct, že Queen proklestili šanci nepřiměřeně dlouhým songům. Ale případ skladby Erica Claptona Layla je samozřejmě starší story. Píseň vyšla původně v roce 1970 na jediném albu kapely Derek and the Dominos. O rok později přišel singl se zkrácenou verzí přijatelnou pro rádia – a nezaujal. O další rok později se gramofirma odhodlala jako singl vydat celou sedmiminutovou verzi – a bylo z toho desáté místo v Billboard Hot 100! Unplugged verze z roku 1992 pak dosáhla na dvanáctou pozici a Claptonovi navíc vynesla Grammy v kategorii Best Rock Song.

Další ultimátní hit představuje píseň Mr. Brightside od The Killers. Britská televize Channel 4 ji vyhlásila za druhou nejlepší a londýnské Absolute Radio za nejlepší píseň nultých let. Ale při vydání v roce 2003 si skladby prakticky nikdo nevšiml.

Musel přijít o rok později singl Somebody Told Me, aby se i Mr. Brightside mohl znovu přihlásit o pozornost. Vyneslo jej to aspoň na chvost Top 10, ale píseň zasekla drápek nejen do přízně fanošků, ale jejich prostřednictvím také do žebříčků. Web Official Charts v červenci 2019 uváděl, že Mr. Brightside v první stovce britské singlové hitparádě strávil celkem 209 týdnů, což je absolutní rekord.

Satisfakce pro Eltona Johna

Podobné případy jsou třeba Borderline od Madonny. V roce 1984 se singl vyšplhal pouze na šestapadesáté místo britské hitparády. Zpěvačka jej za dva roky zkusila vydat znova a dostala se s ním až na druhou příčku. The Corrs to se svou písní Runaway zkoušeli dokonce třikrát, než se jim z devětačtyřicáté a napodruhé dvaašedesáté pozice podařilo urvat stříbro.

Z dnešního pohledu je těžké si představit, že teprve napodruhé se povedlo uspět písním jako Kiss from a Rose od Seala (a to hlavně díky soundtracku k filmu Batman Forever) nebo You Took the Words Right Out of My Mouth, asi největšímu hitu od Meat Loafa.

Ovšem asi nejkurióznější cestu na špici hitparád má skladba Candle in the Wind. Tu napsal Elton John se svým dvorním textařem Berniem Taupinem jako poctu herečce Marilyn Monroe a vyšla na veleúspěšné desce Goodbye Yellow Brick Road v roce 1973.

Jenže ve Spojených státech dalo vydavatelství jako singlům přednost písním Saturday Night’s Alright for Fighting a Bennie and the Jets. V Británii singl vyšel o rok později a skončil jedenáctý. Takže svou šanci dostala píseň znovu v roce 1987 jako singl ze zpěvákova živého alba Live in Australia with the Melbourne Symphony Orchestra. V Británii skončila pátá, v Americe šestá.

Satisfakce se skladba dočkala až v roce 1997 jako tribute tragicky zesnulé princezně Dianě. Aby ne, když ji Elton John hrál živě v přenosu z pohřbu ve Westminsterském opatství. Samozřejmě z toho bylo číslo jedna. K tomu se váže jedna kuriozita. Zpěvák se s Dianou přátelil, zatímco k Marilyn Monroe podle vlastních slov žádný zvláštní vztah neměl. Takže se zdá, že Taupinův nový text konečně Eltonovi pořádně sednul. Byť tedy skladbu hrál jen jednou.

Vánoce proti Vánocům

A jaký osud si hitparádoví skřítci přichystali pro už zmíněnou Last Christmas, nepopiratelný hit George Michaela a Andrewa Ridgeleyho? Píseň napsaná v nevánoční atmosféře v únoru 1984, nahraná v ještě méně pravděpodobném srpnu téhož roku a vydaná později na Vánoce to neměla snadné.

V témže roce ji o prvenství připravila jiná sváteční pecka, a sice charitativní Do They Know It’s Christmas? od Boba Geldofa a Band Aid. Fanoušci se snažili ji na první místo dostat na Vánoce 2017, rok po Michaelově smrti. Opět skončila druhá. Satisfakce se jinak notně ohrané skladbě tedy dostalo až nyní.