Hlásí se Energie pro kulturu. Podpořit chce umění i gastro

Hudebně divadelní festival na podporu regionální kultury a gastro služeb odstartuje poslední červencový týden a bude putovat po českých městech až do poloviny září. Umělecká scéna šesti vybraných měst zažije vždy ve čtvrtek a v pátek divadelní a artistická představení a koncerty pod širým nebem.

Každý závěr týdne bude v rámci festivalu věnován jinému městu. Energie pro kulturu proteče křížem krážem celou republikou od Kadaně přes Ostravu až do Liberce, kde putovní festival 11. září skončí.

Mobilní stage pro tři sta lidí poprvé vyroste 30. července v Kadani, aby se na ní představil lokální divadelní soubor Naoko a vzápětí první ze stálých kočovníků Cirk La Putyka. Stejně tomu bude i v pěti dalších městech.

V pátek pak převezme štafetu hudební produkce, konkrétně druhý ze stálých účinkujících – Kašpárek v rohlíku. Po odpoledním vystoupení pro děti se rozezní hudba místní kapely Hotpants a večer završí koncert Anety Langerové jako hlavní hvězdy programu pro Ůstecký kraj.
Dalších 5 pátečních odpolední a večerů bude mít stejný scénář a kromě stálých kočovníků pokaždé jiné interprety. Těšit se můžete na MIG 21, Annu K, Mekyho Žbirku a Tata Bojs.

Pravidelní kočovníci – čtvrteční Cirk La Putyka a páteční Kašpárek v rohlíku – jako dva pilíře festivalu – budou v jednotlivých městech sdílet pódia s interprety, kteří nějakým způsobem patří do daného regionu. Uslyšíte tak zpívat Davida Stypku, Vesnu, Deaf Heart a další.

„Na jaře, když světem řádila pandemie koronaviru a spolu s většinou podniků včetně všech restaurací a barů se zavřela divadla a koncertní sály, zůstala velká část lidí z umělecké branže ze dne na den bez práce. Přemýšleli jsme s kolegy z agentury, jak scéně pomoci a přišli jsme s nápadem na putovní festival. Jsme moc rádi, že náš nápad podpořila Skupina ČEZ, a my tak můžeme po čase zase postavit stage a dát fanouškům zdarma hudbu, divadlo, nový cirkus, výstavu fotografií a lokálním provozovatelům gastro služeb možnost stánkového prodeje občerstvení,“ říká majitelka pořádající agentury Soundmachine, Martina Tůmová.

Putovní festival Energie pro kulturu spojil síly s Nadací ČEZ a na místě konání bude v relax zóně ČEZ možnost vyšlapat na kole podporu pro lokální neziskovou organizaci.