Honza Křížek chce zpátky Devadesátky

Po duetu s Bárou Basikovou, který reflektoval dobu komunismu, vzpomíná Honza Křížek ve své novince na „devadesátky“. Ve stejnojmenném singlu zpívá o svobodě a naději, které poslední desetiletí minulého století přineslo. Videoklip vznikl kvůli pandemii za nečekaných okolností a podílela se na něm řada známých osobností jako Tereza Pergnerová, Dan Bárta, Petr Čtvrtníček, Petr Fiala a další.

V textu se Křížek vrací k neopakovatelné atmosféře přicházející svobody, do doby, kdy se mohlo začít volně tvořit, zpívat, koncertovat. Otevřely se hranice a lidé mohli cestovat, studovat a podnikat. „Pro mě jsou devadesátky nadechnutím se. Bylo mi dvacet a zažil jsem je na koncertech, kdy jsme hráli třeba před Rage Against The Machine, Led Zeppelin, nebo Faith No More. Bylo cítit, jak jsou lidi hladoví po muzice a po všem, co s nabytou volností přicházelo. Devadesátky považuji za jedinečné období, které se v mém životě už asi nikdy nezopakuje. Tehdy společnost nebyla tak rozdělená, chybí mi lidská pospolitost té doby a občas se mi po ní hodně stýská,“ komentuje singl Křížek.

Ve videoklipu ke zpěvákově novince se objeví mnoho známých osobností. Kvůli současné epidemiologické situaci, byl ale štáb nucen úplně změnit scénář. „Původní plán byl natočit videoklip v klubu Rock Café a pojmout ho jako mejdan, na kterém se potkají moji kamarádi a výrazné osobnosti z devadesátých let. Situace kolem koronaviru, která se měnila ze dne na den, ovšem naše plány zhatila. Doslova pár hodin před natáčením jsme museli se slzou v oku vše odvolat. Nechtěl jsem se ale za žádnou cenu vzdát myšlenky, že se v klipu všichni potkáme. A tak jsem je poprosil, aby každý natočil svoji domácí, takovou karanténní verzi. Což klipu nakonec dodalo úplně nový rozměr. Sešla se totiž série úžasných vtipných a kreativních videí,” říká k natáčení zpěvák, který nakonec své záběry pořídil doma na zahradě.

Klip natočil režisér Mejla Basel, o vizuál singlu se postaral grafický designér Mejla Kukulský, kytarista kapely Vypsaná Fixa. Hudební produkci měl na starosti Tomáš Lacina, baskytarista zpěvačky Ewy Farné a skupiny Deaf Heart.