Polská Hot 16 Challenge 2 dorazila i do Česka. Rapeři se s koronavirem nemažou

Polští rapeři vyhlásili koronaviru válku, když vymysleli iniciativu Hot 16 Challenge 2. Umělec má nahrát šestnáct bars do jakéhokoliv beatu během 72 hodin od nominování. Akce se z Polska, kde se zapojil i prezident, dostala už také do Česka a na Slovensko.

Když Žabson po absolvování Hot 16 Challenge 2 předával štafetu třem dalším osobám, zatáhl do iniciativy také české umělce. Polský raper totiž nominoval Yzomandiase, se kterým už v minulosti vícekrát spolupracoval. Yzomandias v šestnácti řádkách zvolil na COVID-19 velmi útočnou notu. Kromě toho, že na virus ukazuje prostředníček, si také stěžuje na to, že by se s labelem Milion+ už rád vrátil na svou přerušenou tour.

Jako první český zástupce také rozhodl o tom, kam peníze z charity půjdou. Na výtěžek se můžou těšit Lékaři bez hranic a nadace Seniorem s radostí a Česká asociace sester.  Jednotliví interpreti si však můžou zvolit svůj cíl vybraných peněz, a tak další rapeři vybrali například web darujspravne.cz. Následnou nominací posunul Yzomadias iniciativu do další země. Kromě Smacka a Nik Tenda totiž vyzval i slovenského Separa. Ten pak předal štafetu hvězdám slovenského hip hopu Rytmusovi, Kalimu a Majku Spiritovi. Separova šestnáctka má za týden přes půl milionu zhlédnutí. V Polsku se štafeta dostala až k prezidentovi Andrzejovi Dudovi, jehož příspěvek za stejnou dobu získal přes osm milionů views.

A vlna se minulý týden rozlila přes mnohé nominace neřízeně mezi další české a slovenské rapery. Challenge se tak šíří skoro stejně rychle jako virus na začátku března. Většina z nominovaných rapuje s telefony v ruce, na nichž čtou text sloky, o tom, jak už je to doma nebaví a chtěli by ven. A nešetří ani vládu a její nařízení. Hodně z nich na YouTube boduje, protože fanoušci mají od svých interpretů po čase zase nějaký příspěvek, byť krátký. Zajímavé také je, že v několika případech běží text dole v titulcích. Tak to měli Smack One či Paulie Garand.

Kromě Yza a jím nominovaných se iniciativy zúčastnila i velká jména ze scény jako Marpo, James Cole nebo teprve v pondělí večer Ironkap. Své verše hodil do hry už také MC Gey, a to hned dvě šestnáctky, protože podle svých slov byl nominovaný dvakrát. Rapeři si pro svůj příspěvek do Hot 16 Challenge 2 mohli vybrat jakýkoliv podklad. Vrcholu zřejmě dosáhl Boy Wonder, který na rozdíl od většiny kolegů stojících ve studiích, rapuje v zavařovací sklenici na hudbu hitu Michaela Jacksona Billie Jean.