Hudba hrála jen z autorádií, i tak se Mirai dočkali kotle pod pódiem

Pravděpodobný konec covidových opatření odpískala kapela Mirai na předposledním ze svých autokoncertů ve středu na Letišti Letňany v Praze. Zopakuje si jej ještě v Brně, a potom se zase bude hrát „pro lidi“.

Před rokem to byla strhující záležitost, nyní je koncert pro auta trochu obnošená vesta. Přitom se v Letňanech za nějakých podmínek mohlo konat i klasické vystoupení, ale bylo by komplikované na poslední chvíli vše měnit, nutit publikum podstupovat testy a podobně.

A tak se kapela Mirai ještě jednou vydala na sérii koncertů pro plechové miláčky svých fanoušků. Po ostravské show přilákala do Prahy téměř šest set posádek a v sobotu se ve stejném nastavení představí ještě na brněnském stadionu Za Lužánkami.

U středečního pražského koncertu byla pro návštěvníka podobných akcí zvláštní hlavně jediná věc. Když jste se v minulých letech vydali do Letňan na Rolling Stones, Eda Sheerana nebo třeba Muse, pořadatelé vždy upozorňovali, ať proboha hlavně necháte auto doma, že jej v místě konání nejde odložit. Teď jsme najeli prakticky téměř pod pódium (ve srovnání třeba s parkováním dva kilometry od brány festivalu v letišti v Panenském Týnci) na rozhraní letňanského letiště a výstaviště. Donedávna nemyslitelný luxus. Ale zároveň všichni nejspíš doufali, že to je už naposledy.

Zvuk jen z rádia

Mirai zopakovali loňský trik s příjezdem na korbě pickupu a kolem půl deváté začali sázet hity za hitem. Pro novináře bylo pojetí, kdy zvuk nejde z klasických reproduktorů, ale vysílá se na dané frekvenci přímo do autorádií, stejně nevděčné jako minule. Tedy buď nasáváte atmosféru „davu“, nebo sedíte ve vlastní káře a posloucháte. Vše mezi tím je nutný kompromis.

Takže na přiloženém videu buď vidíte kapelu zblízka (a uslyšíte pravděpodobně jen kytary a bicí), nebo si můžete užít trochu muziky (podle toho, jak to mají v okolních autech „otavené“, ale dění na pódiu musíte luštit ze vzdálených obrazovek.

Běžní diváci se tímhle trápit nemuseli. Uznale blikali i troubili a když Mirai v půlce koncertu jako ti Stouni přišli na malé pódium uprostřed prostoru, obklopil je menší kotel jako za starých časů. A na závěr celé show se už stejně tančilo i pod pódiem. Dlužno podotknout, že pod otevřeným nebem a za současných čísel by to za riziko považoval jen nejpřísnější škarohlíd.

Odpůrci individuální dopravy rádi zdůrazňují, že pár aut zabere stejně místa jako jeden narvaný autobus, a je pravda, že publikum tvořené nejrůznějšími vehikly působí prostě až bombasticky.

Byl to opět fajn zážitek. Ale asi nikdo se nebudeme zlobit, když příští koncerty budou třeba komornější, ale naživo a v těsnějším kontaktu. Letošní léto podobných událostí začíná slibovat až až.