Hudba je stejně užitečná jako zdraví, jen každé jinak, říká 7krát3

Štěpán Hebík neboli 7krát3 minulý týden pokřtil debutové album nazvané I. Před koncertem si odskočil ošetřit pár pacientů do své ordinace. A našel si i chvilku na rozhovor, v němž prozradil, jak obě profese zvládá skloubit.

7krát3 pokřtil svou debutovou desku na Střeše Radost. Foto: archiv 7krát3

Co přesně pseudonym 7krát3 znamená?
Je to pro mě takový kód, který se mi často všude zjevuje a nese v sobě symboliku, která je pro mě důležitá. Řekl bych, že si 7krát3 našlo mě.

Pandemie koronaviru omezila na nějakou dobu koncerty. Co jste měl všechno naplánované?
Opatření kvůli koronaviru nastala přesně v době, kdy jsem měl začínat vystupovat. Měl jsme domluvené klubové koncerty, ale i letní festivaly od Colours of Ostrava po Rock for People. To se bohužel všechno zrušilo nebo přesunulo na další rok.

Využil jste to třeba k tvorbě nové hudby?
Určitě to takhle spousta muzikantů měla, ale já zase na to, že byla pandemie, tolik věcí nevydal. Narodil se mi totiž druhý syn, a proto jsem se v tomhle období věnoval převážně rodině. Zároveň jsem však měl prostor přemýšlet, jak hudbu posunout o něco dál.

Máte vůbec čas věnovat se i své profesi fyzioterapeuta?  
Mám a dá se říct, že mě to stále živí. I kdybych hudbu v budoucnu dělal na plno, hrozně rád bych si tuhle práci udržel, protože je to z mého pohledu důležitá profese. Díky tomu, že dokážu někomu odborně pomoct, si připadám prospěšný společnosti.

Hudebník podle vás není společnosti prospěšný?
Určitě je, ale jinak. I když je kultura pro mě stejně užitečná jako zdraví, tak je to přeci jen užitečnost v úplně jiné rovině.

Tuší vaši pacienti, že vystupujete jako 7krát3?
Někteří ne, někteří ano. Mnohdy je to v práci překážka, protože lidé se potom stydí a dostatečně se neuvolní.

Narozdíl od kapely Pub Animals, kde jste jako frontman zpíval anglicky, teď tíhnete k češtině. Proč?
Nejsem rodilý mluvčí a ani jsem nikdy nebyl delší dobu v cizině, takže angličitna mi nepřišla moc autentická. Věděl jsem, že se v tom jazyce nemůžu posunout. Vrátil jsem se proto k češtině.

Je to pro vás složitější zpívat v češtině?
Ano a o dost. Každé klišé zní v češtině mnohem hůře než v angličtině. Snažím se jim tedy vyhnout.

Dáváte do tvorby 7krát3 něco ze sebe, nebo je to prostě jen umělecká podoba?
To, jak vystupuju jako 7krát3, je hodně odraz mě samého. Ačkoliv je to nějaké alter ego, tak pořád ho vymýšlím sám. Není to tak, že bych byl nějaký schizofrenik a přepnul bych na jiného člověka. Jsem to pořád já.