Hudební zvěřinec. Výstava, kterou uvidíte zatím z pohodlí domova

České muzeum hudby v Praze přichystalo výstavu, která prolíná říši hudby a zvířat. Otevřít se měla v úterý, kvůli aktuálním opatřením však došlo jen na on-line vernisáž. Organizátoři nicméně věří, že se na Újezd brzy vydají i skuteční návštěvníci.

Z výstavy Hudební zvěřinec v Českém muzeu hudby. Foto: Planeta Hudba

Jeden z objektů Národního muzea nachystal velmi netradiční expozici. Věděli jste třeba, v kolika různých písničkách se objevuje, pes, kočka, ovce nebo kůň? Jakou úlohu hrají ptáci ve světě hudby, ale i co se týče hudebních nástrojů? Nejen na to vám Hudební zvěřinec odpoví.

Zatím se dají sály projít aspoň virtuálně. Na oficiálních facebookových stránkách Českého muzea hudby najdete čtvrthodinový záznam úterní vernisáže. „Připravili jsme tuto výstavu a doufám, že brzy budeme moci přivítat vás, naše návštěvníky. Je to výstava nejen o hudbě, ale i o zvířatech. Je hravá, na své si přijdou i děti, které si můžou spoustu věcí vyzkoušet,“ lákal diváky přes kameru před prázdným sálem ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Exponáty jsou vskutku netradiční. Zájemci uvidí třeba loutnu, která vypadá jako želví krunýř, a je na ní použita skutečně i želvovina a slonovina. Jeden arabský buben je zase pro svůj tvar nazýván sloní nohou. Díky spolupráci s Přírodovědeckým muzeem Národního muzea si navíc lidé prohlédnou preparáty zvířat, o kterých se v písních zpívá. 

K vidění jsou i různé zpěvníky a ilustrace s hudebními a zvířecími motivy. K poslechu pak desítky populárních či lidových písniček, ale i skutečné zvuky přírody. Chybět nebudou ani krásné skladby inspirované zvířaty jako například Labutí jezero, Karneval zvířat nebo Let čmeláka.

Jsou zde preparáty kohoutka, husičky, ale i mnohých ptáků. Těm je věnována celá jedna místnost. Další zase přibližuje zvuky lesa. Návštěvníci si budou moci, samozřejmě až se brány muzeí opět otevřou, na některý nástroj i zahrát. Pokud neumíte noty, nevadí, stačí se třeba orientovat podle barev.

A že se zatím můžete podívat jen virtuálně? Omezení nebudou trvat věčně a výstava Hudební zvěřinec bude v Českém muzeu hudby až do konce roku 2021.