Jak se vyznat v letošních cenách? Dominují alternativa, angličtina a hip hop

Podívali jsme se důkladně na vítěze či nominované pěti různých hudebních cen za rok 2020. Přestože někde hlasuje veřejnost, jinde novináři a odborníci, společné průsečíky najdeme ve skupině Tata Bojs, zpěvačce Lenny či plejádě mladých raperů.

Zpěvačka Amelie Siba měla dvě nominace na cenu Vinyla, nyní má šanci na Anděla. Foto: Colours of Ostrava

Víte, kdo se stal minulý týden absolutním vítězem Cen Evropy 2? Ne? Dvaadvacetiletý Tomáš Chudoba, který vystupuje pod přezdívkou Timmy White. Ten se před třemi lety rozhodl zpívat anglicky a evidentně mu to vyneslo oblibu i u fanoušků. V českých sekcích zmíněných cen uspěl jako zpěvák, zabodoval jeho song Never Stop Trying a dostal nejvíce hlasů ze všech nominovaných i vítězů.

Nutno dodat, že v těchto cenách hlasují fanoušci a především pak zřejmě posluchači Evropy 2. Všechno se odehrávalo přímo v rámci vysílání stanice a vítězové si pro ceny osobně přicházeli. Asi vás nepřekvapí, když doplním, že se jméno Timmy White už v žádných jiných cenách, o kterých bude řeč, neobjevuje. Čímž nechci nijak shazovat jeho kvality.

Svérázné předávání v zimě

Těžko se mohlo něco cenám Evropy 2 vzdálit víc než o den později vyhlášení desátého ročníku Cen Vinyla. Několik desítek lidí se sešlo v bundách ve vymrzlém Lucerna Music Baru a téměř dvouhodinový program streamovaný na internetu obohatily před trojicí udělených cen tři mini koncerty nominovaných.

Především mladičká zpěvačka Amelie Siba příjemně osvěžila hodně specifický večer, i když ze dvou nominací žádnou neproměnila. Přestože na začátku sliboval moderátor Saša Michailidis „plnotučné ceny“, občas měl co dělat, aby z umělců dostal vůbec nějakou odpověď. Zástupci kapely Tábor, vítězové kategorie Deska roku s albem Liebe, řekli pouze: „Děkujeme.“ A vrchol přišel ve chvíli, kdy někteří z nominovaných uvedli před prázdným sálem do kamer, že jim publikum vlastně nechybí. A tak se Michailidis situaci snažil odlehčit vtipem: „Je těžké dělat rozhovory s umělci, kteří jsou rok doma. Oni úplně ztratili sociální cítění.“ A v závěru dodal: „Držte hudbě palce!“

Pro pořádek, v kategorii Objev uspělo jihlavské hiphopové trio 58G v čele s rapujícím ligovým fotbalistou Tomášem Kučerou.

Alternativa na hranici mainstreamu

Na konci roku jsme sami v redakci vedli dlouhou debatu, kam zařadit v bilancích skvělé desky Řeka od Lenky Dusilové nebo Jedna nula od Tata Bojs. Nakonec jsme Dusilovou nechali v alternativě a kluky z Hanspaulky poslali do mainstreamu. (Čtěte recenzi na desku Dusilové.) A právě tato jména se objevují prakticky napříč všemi cenami s výjimkou až moc alternativní Vinyly.

Ovšem třeba Cena České hudební kritiky Apollo, která bude vyhlášena už tuto středu, propojuje oba světy. Mezi sedmičkou finalistů jsou jak Dusilová a Tata Bojs, tak Amelie Siba, která měla nominace i ve Vinyle. A všichni se potkávají také v čerstvě oznámených nominacích Cen Anděl. Jejich třicátý ročník, který bude vyhlášen 29. května s nadějí, že už bude s koronavirem lepší řeč, vynesl Dusilové čtyři nominace a Tata Bojs tři (poslechněte si Mardošu a Milana Caise v našem podcastu Mixtape). V žánrovém ocenění alternativa jsou kromě Dusilové už zmínění Amelie Siba a kapela Tábor. Siba má dokonce šanci ještě v kategorii Objev roku.

A abychom doložili rozsah průsečíků, tak Tata Bojs si vysloužili dvě nominace (skupina a album) i v cenách Žebřík, jejichž hlasování skončilo s posledním únorem. Na plzeňské vyhlášení si také budeme muset počkat do května.

V Žebříku, podobě jako u Cen Evropy 2, hlasují fanoušci, tedy kdokoliv. Že si můžou notovat laici s profesionály, se dá ukázat i na zpěvačce Lenny, která v Žebříku měla dvě želízka (videoklip a zpěvačka), stala se už počtvrté v řadě nejlepší domácí zpěvačkou v Cenách Evropy 2 a podobné ocenění může získat také na Andělech. Vyhrát jednu kategorii ve třech různých cenách by byl kumšt.

Mimochodem, White, Siba i Lenny zpívají anglicky. I to může být jeden z doprovodných aspektů, že nejen ryze česká tvorba může tuzemských hudebním fanouškům i profesionálům zachutnat. Patří sem i parta (zkušených) hudebníků z (nové) kapely Deaf Heart, která figuruje v nominacích na Objev roku jak v Andělech, tak v Žebříku.

Rap proniká vysoko

Ještě jedna důležitá sféra se mezi vítěze či nominované protlačila víc než dříve. Jsou to zástupci nové generace domácích hiphoperů. Ukázaly to jako první Ceny Evropy 2, které kategorii Rap CZ/SK zařadily letos poprvé právě díky velkému zájmu fanoušků. Zrovna tady vyhrála možná trochu nečekaně raperka Sharlota, ovšem album roku ovládl i v konkurenci Tata Bojs Stein27 se svou deskou Teorie pádu. V Žebříku byl mezi nominovanými na Objev roku 7krát3 a o úspěšném zářezu partičky 58G ve stejné kategorii ve Vinyle už byla řeč.

Pokud nahlédneme důkladněji do nominací Cen Anděl, tak se to zde rapery jen hemží. Zmíněný 7krát3 pronikl dokonce do finálové trojky v kategorii Sólový interpret vedle Dana Bárty a Jaromíra Nohavici a 58G nechybí v žánrovém ocenění Rap. Zde jsou s nimi také Yzomandias a Viktor Sheen, kteří navíc oba zabodovali také v sekci Videoklip roku. Nutno říct, že tato kategorie měla zvláštní porotu, ale i když si o kvalitách a úrovni písní například Yzomandiase můžeme myslet své, za půl roku nasbíral nominovaný klip k tracku Melanž přes jedenáct milionů zhlédnutí na YouTube. Takže své publikum jistě má.

Zajímavé by bylo sledovat, jak by nejen tento potetovaný chlapík, ale i další dnes nejčastěji zmiňovaná jména zabodovala v pozastavené anketě Český slavík, kde šlo vždy čistě o popularitu.