Jana Koubková vzdala hold Ježkovu Bugatti stepu

„Covid necovid, bez hudby a kultury vůbec se žít nedá!“ tvrdí nejen jazzová zpěvačka Jana Koubková. A podle tohoto hesla uvedla nový singl – Bugatti step Jaroslava Ježka, k němuž napsala vlastní text. Spolu se singlem vznikl také originální animovaný videoklip výtvarníka Luďka Bárty. 

„Ve své archivní domácnosti jsem narazila na vlastní text někdy z 80. let,  kdy jsem Bugatti step chtěla natočit jen ze svých hlasů, ale tehdejší režim to nepřipustil. Doba se naštěstí změnila a navíc funguje rap, který se pro Bugatti step maximálně hodí,“ popisuje Koubková. 

Bugatti step, který se dodnes řadí mezi nejoblíbenější a nejhranější skladby Jaroslava Ježka, s Koubkovou natočili dlouholetí spoluhráči z jejího Quartetu pianista Ondřej Kabrna, kontrabasista Vít Švec a bubeník Jan Červenka. Sestavu tentokrát premiérově rozšířily housle Aloise Zatloukala, který do atmosféry skladby perfektně zapadl. 

Chystá se cédéčko i kniha

Jaroslav Ježek se nechal inspirovat vozem značky Bugatti, který vyhrál závod na Masarykově okruhu v Brně v roce 1931 – a tuto inspiraci plně přiznává jak zpěvaččin text, tak kresby Luďka Bárty, o jejichž rozpohybování do podoby klipu se postaral Ondřej Pecha. Jak hudební, tak výtvarné pojetí se snaží výrazně ctít atmosféru doby.

„Dopředu jsem věděl, že to nebude jednoduché, ale dozajista zábavné – není to ostatně první videoklip, který jsem s Janou dělal. Dost jsem si užil dohledávání reálií – třeba tehdejší plakáty nebo jména obcí na trase Masarykova okruhu a samozřejmě barvu vozu Louise Chirona. A pak přizpůsobování skutečnosti potřebám scénáře, třeba vytvoření novin Večerní Brno,“ popisuje výtvarník Luděk Bárta, který Koubkové ilustroval také dvě knihy.

Navzdory koronavirové pandemii zpěvačka plánuje novou desku.  „Myslím si na jedno až taneční CD, kde bude hodně perkusí, kde bych chtěla coby hosta na balafon Aly Keitu, se kterým jsem zpívala na Pobřeží slonoviny a který teď žije v Berlíně. A už teď pracuji na své další knížce Koubkokvoky II,“ uzavírá Jana Koubková.