„Jestli někdo žil skutečný rokenrol, byl to Lemmy.“ Škwor mu vzdává hold

Rocková kapela Škwor po třech letech vydala desátou desku s názvem Tváře smutnejch hrdinů. Zaujme nejen tvrdými vzpomínkovými písněmi na legendárního Lemmyho či Johna Lennnona, ale také komiksovou grafikou na obalu.

Kapela Škwor Foto: Ondřej Pýcha

Od vydání posledního alba Uzavřenej kruh uběhly už tři roky. Škwor si však žádnou pauzu nedal. „Odjeli jsme desítky koncertů v rámci tour nebo festivalů po celé republice, vybavovali jsme naše nové studio, do toho probíhaly přípravné práce k nové desce. Rozhodně jsme se nenudili,“ popisuje kapela. Přitom datum vydání se klidně mohlo ještě posunout. Kapela jej sice většinou mívá stanovený dlouho dopředu, tentokrát si však nechala otevřená vrátka. „Kdybychom to cítili jinak, klidně to mohlo trvat ještě o rok dýl.“

Skupina Škwor funguje od roku 1998 a její sestava prošla několika změnami. Naposledy v roce 2017 původního kytaristu Leoše Holana nahradil Martin Volák, který hrál dříve v Debustrolu nebo Harleji. A ačkoliv si texty většinou píše sám zpěvák Petr Hrdlička, nový člen přispěl na album hned dvěma písněmi – Noc nebo den a Zvedni hlavu. 

A Škwor nezůstal u personálních změn. Nahrávalo se v novém studiu a finální zvuk dostal na starost renomovaný producent Amak Golden. „S Amakem zafungovala vzájemná chemie. Pochopil, co chceme, a pak šlo už všechno ráz na ráz. Bylo úžasný, jak se s náma nebál náma experimentovat,“ komentuje kapela fakt, že po dlouhé době spolupracovala na finálním zvuku alba s „externistou“. Za nově nabyté sebevědomí může určitě i vyprodaná O2 arena a úspěšné halové turné.

Na nové desce si Škwor stěžuje na těžké časy a vzpomíná na ty lepší. V písni Už je to tak dávno, vzpomínají na zesnulé legendy Lemmyho a Johna Lennona: „Jestli někdo žil skutečnej rokenrol, tak to byl Lemmy. Byl obrovská persóna a legenda už za svýho života. Lennon byl naopak idealista a perfektně se hodil do textu, jako takovej protipól. Každopádně oba si zaslouží respekt, bez ohledu na to, jestli se jejich muzika někomu líbí, nebo ne.“

Kromě textového a hudebního obsahu láká deska i svým komiksovým přebalem. Celou grafiku má na svědomí designér Vojtěch Woody Troják. „Dostal od nás k poslechu titulní skladbu a pár našich vizí. Ty jsme pak několikrát změnili a udělali mu tím ze života peklo, ale měl s náma svatou trpělivost. V tom obrázku je tolik příběhů, kolik je na albu songů. A možná ještě víc,“ líčí hudebníci.

Název byl tentokrát rychlá jednomyslná volba. Tváře smutnejch hrdinů je téma, které prostupuje nenápadně napříč albem. Stejnojmenná píseň desku otevírá. „S ohledem na počet tvrdejch skladeb na novém albu, nám přišlo logický dát jako první ukázku právě ostrou pecku, aby nedošlo náhodou k nějakýmu omylu, že to bude limonáda,“ ujišťuje Škwor. 

Poprvé bude deska navíc vycházet také ve vinylové podobě: „Jsme z generace, pro kterou bylo ještě elpíčko normální běžná věc, ale doba se změnila. Teď je z toho zase trendy záležitost. Náš bubeník si koupil na nějakým e-shopu gramec a pořád mlel o tom, že si na něm nemá co pouštět. Už nás to nebavilo poslouchat.“ A jak Škvor zvládá koronavirovou situaci? „Asi tak, jako každej. Dodržujeme opatření a čekáme, až bude líp. Důležitý je, se z toho hlavně neposrat. Mohlo totiž bejt i mnohem hůř.“