Jordan Haj má v klipu vlasy modré jako Země, režírovala ho Emma Smetana

Půl roku po úspěšném odstartování sólové pěvecké dráhy s love songem The End Of The World, který několik týdnů bodoval v rádiových hitparádách, přichází Jordan Haj s novým singlem A Perfect President.

„Ta nehorázná věta v názvu i v refrénech je moje osobní graffiti, reflektuje mou vlastní labilitu a pocit nejistoty. Pořád jsem se úplně nerozhodl, jestli jsem král světa a mám na to kandidovat třeba na prezidenta, nebo jestli jsem nula. Do jisté míry se mi zdá, že tohle vnitřní dilema postihlo skoro každého z těch osmi miliard lidí na téhle planetě. Přinejmenším každého, kdo má mobil, Instagram, a tím pádem větší nebo menší narcistní poruchu,” říká Jordan.

Pod režií klipu je podepsaná Emma Smetana, která je vedle Jiřího Buriana zároveň spoluproducentkou nahrávky. „Pro mě je to režijní premiéra a mám z toho velký respekt. Za normálních okolností by to celé dirigoval Givinar Kříž, Jordyho bratranec a kreativní soulmate, se kterým už pár let tvoří osvědčené režijní duo. Jenže zatímco Jordy seděl před kamerou, Givi kvůli covidové situaci seděl doma v karanténě. Tak jsem se toho s mírnými rozpaky ujala. S nadějí, že to snad uhlídám jak na place, tak ve střižně, a potom i během barvení. Kupodivu mě všichni poslouchali na slovo, takže za případný průšvih nemůže nikdo jiný než já. A já si naprosto nesebekriticky myslím, že je to nádhera,“ směje se Emma.

Námět na klip je z Jordanovy hlavy: „Ta píseň má co nejvěrnějším způsobem popisovat to brodění se a putování mořem informací, co se na nás valí ze všech stran. Proto jsou ty sloky v podstatě obnažený, jen s kytarou, popřípadě jen s rovným, strohým doprovodem. Refrény mají naopak evokovat něco chvilkově oslavnýho a heroickýho, takový ty záblesky absolutní a vesměs nesoudný kuráže, co na pár vteřin smete z ramen veškerou tíhu nánosů manipulace, výchovy, mass médií a společenských programů, co se v nás celej život vrství.“

A proč má Jordan v klipu modré vlasy? „Protože modrý vlasy jsou takovej proměnnej symbol. Modrá je planeta Země, z jakéhokoli sebemenšího odstupu jsme jen modrá koule, modrá krev je vznešená, modrý vlasy jsou u jakýkoliv hlavy státu – zatím – nepředstavitelný. Tak jsem chtěl sám sebe takhle zobrazit, aby náhodou někoho nenapadlo, že si vážně myslím, že bych byl perfektní prezident. I když…“

Nový singl má premiéru 12.listopadu, tedy jen pár dní po prezidentských volbách ve Spojených Státech. Náhoda? „Synchronicita s volbami v Americe není úplně záměrná, ta píseň je, myslím, platná za měsíc i před rokem. Nicméně v klipu je samozřejmě hodně obrazů, které tyhle konotace spustí. A není to úplně od věci. Jen chci jasně říct, že to není politický song, ale zpověď jednoho kluka, co vyrůstal ve velice zmateným světě, přikovanej celý dětství k televizi s příliš mnoha idolama a zároveň s totální absencí vzoru a bez jakéhokoli pevného bodu.“

A Perfect President je už druhou ukázkou z připravované desky, kterou bude Jordan představovat postupně, po singlech. Tím příštím bude Dopamine, duet s Emmou.

Ohlášené koncerty jsou zatím, vzhledem k epidemiologické situaci a souvisejícím vládním opatřením, odloženy na neurčito. „Těším se nevýslovně,“ uzavírá Jordan.