Karel Fiala. Operetní pěvec, jehož jste možná zpívat nikdy neslyšeli

Život přináší zvláštní paradoxy. Třeba když se operetní a muzikálový pěvec nejvíc proslaví filmovou rolí, kde za něj zpívá někdo jiný. Připomeňte si méně známá fakta o životě a tvorbě Karla Fialy, který zemřel v sobotu v požehnaném věku 95 let.

Karel Fiala ve filmu Limonádový Joe Foto: Filmové studio Barrandov

Že písně titulní postavy filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera ztvárnil Karel Gott asi není žádným tajemstvím. Ač tehdy v roce 1964 byl začínajícím zpěvákem, po opravdu mnoha reprízách je jeho „Sou fár tu jú aj mej…“ v podstatě národním pokladem.

Karla Fialu v roli ultraspravedlivého pistolníka, který však ve skutečnosti „cestoval v limonádě“, si Češi zamilovali taky. Jenže je otázka, kolik diváků vědělo, že je operním, operetním a muzikálovým pěvcem. A kolik ho reálně kdy slyšelo zpívat.

Tou dobou byl Fiala už téměř deset let v angažmá Hudebního divadla v Karlíně, kde si střihnul Tonyho ve West Side Story, zahrál si také v My Fair Lady a vedle muzikálů účinkoval i v klasickém operetním repertoáru od Cikánského barona po Netopýra.

Ovšem jakkoliv populární karlínské divadlo vždy bylo, s těmi 4,5 miliony diváků, které „limonádník“ nasbíral v československých kinech (a nepočítaně na kazetách, DVD a při televizních reprízách), mohlo těžko soupeřit. Takže Karel Fiala, byť na svou jedinou skutečně slavnou roli nikdy nežehral, byl prostě jednoznačně zařazený.

Legendárního Limonádového Joea si vyzkoušel i na divadle a na plátně jej vyfoukl Jiřímu Kodetovi. V Karlíně při West Side Story si zase namluvil manželku Věru Vlkovou, jež hrála Rose. „Ta hra končí polibkem. A Věra tvrdí, že jsem ji na konci tak vášnivě políbil, až to zajiskřilo. Je pravda, že jsme od té doby spolu začali chodit,“ vzpomínal později. Žádné malé úspěchy pro vyučeného kominíka.

Karel Fiala a Dana Medřická ve filmu Labakan Foto: Československý státní film

Ve filmech se objevil ještě několikrát. Před Joem poprvé v koprodukční česko-bulharské pohádce Labakan, mimo jiné po boku Dany Medřické nebo v Dařbujánovi a Pandrholovi. Po slavném westernu ještě například v Šíleně smutné princezně, Mostu u Remagenu nebo Amadeovi. Že si ho v těch snímcích nevybavíte? Zde je potřeba dodat, že Fiala v roce 1947 vstoupil do KSČ, vystoupil po roce 1968, takže potom měl ve státem řízeném filmovém odvětví už jen menší uplatnění.

Z Karlína odešel počátkem 90. let, ale i nadále jezdil na zájezdová představení a byl hostem mnoha scén i zábavních pořadů. Do pozdního věku se také udržoval ve skvělé kondici.