Kdyby tisíc klarinetů live? Aneb když je hudba otázkou života a smrti

V dubnu vyjde album, které nahrálo dosud nenarozené dítě. Na koncertech už několikrát vystupovali zesnulí umělci a pokud vám někdo z blízkých opravdu chybí, můžete si jeho popel nechat zvěčnit na vinylovou desku. I to je svět hudby. A také byznysu.

Jsou případy, kdy jsou děti už v útlém věku mimořádně hudebně nadané. Známým příkladem byl například Wolfgang Amadeus Mozart (jeho dvousté pětašedesáté narozeniny jsme si nedávno připomínali). A teď si představte, že nahrajete album už v době, kdy jste ještě u maminky v bříšku. To přesně se stalo ve Spojených státech, kde nechala baskytaristka Elizabeth Hartová pomocí technologie MIDI převést pohyby své dělohy ve zvukovou stopu. V desce nazvané Sounds of the Unborn, která vyjde 2. dubna, hrály při pětihodinovém nahrávání roli také syntetizátory otce dítěte Ivána Diaze Mathého. Pak už však rodiče do díla prý moc nezasahovali. „Tvůrce“ alba Luca Yupanqui už má venku dokonce první singl nazvaný V4.3 pt. 2 včetně klipu.

Srbský sochař Nikola Macura má nevšedního koníčka. Z vyřazených zbraní a dalšího vojenského materiálu, kterého v bývalé Jugoslávii po válce v 90. letech zůstalo dost, vyrábí hudební nástroje. Chce tím zbraně jednou provždy zbavit jejich destruktivní funkce. Umělec z města Novi Sad se touto činností zabývá v rámci projektu Od hluku ke zvuku a dokázal už například předělat rukojeť raketometu na saxofon nebo útočnou pušku na kytaru. Maurovým cílem je vyrobit tolik hudebních nástrojů, aby to vystačilo na celý orchestr. Ten má pak vyrazit na turné po balkánských zemích. Naživo se tak může naplnit sen, který Jiří Suchý ztvárnil v legendárním díle Kdyby tisíc klarinetů

Drogy a atentát

To, že si mnoho slavných hudebníků ničí zdraví alkoholem nebo drogami a někteří na to doplatili, není žádná novinka. Slash, kytarista Guns N’ Roses, měl v divokých 90. letech velmi nepěkný zážitek. Po jednom z drogových večírků si byl jistý, že ho nahání příšera se zvířecí tváří, navíc vybavena zbraněmi. Slash tedy utíkal úplně nahý po golfovém resortu v Arizoně, až prorazil skleněné dveře. Jednu z místních služebných si vzal jako štít a schovával se za sekačkou. Jindy zase choval horského lva jako domácího mazlíčka v hotelovém pokoji.

Ještě blíž smrti byl Nikki Sixx, baskytarista heavymetalové kapely Mötley Crüe. Jeho drogový úlet v roce 1987 vedl až k předávkování a v sanitce, která ho vezla do nemocnice, byl dokonce na dvě minuty prohlášen za mrtvého. Nakonec se zdravotníkům povedlo Nikkiho oživit. Pak vznikla píseň Kickstart My Heart.

Svou smrt přežil v roce 1976 také Bob Marley. Poté, co se svou kapelou The Wailers dokončil zkoušku na obří festival Smile Jamaica!, vnikli do domu atentátníci a zahájili palbu. Odnesl to hlavně manažer Don Taylor, který schytal pět ran a zřejmě svým tělem zachránil Marleymu život, hudebník byl jen postřelen, stejně jako jeho žena Rita. Všichni přežili. Co víc, Marley o dva dny později skutečně vystoupil na zmíněném festivalu. V roce 1981 však zemřel na rakovinu.

Hologramy na koncertech

Zda život končí smrtí, o to se budou nejspíš filosofové přít navěky. S jistotou však můžeme říct, že smrtí nemusí být konec životu koncertnímu. Na festivalu Summer Jam šokoval například Jay-Z, když naprosto nečekaně pozval na pódium Michaela Jacksona. Tehdy v roce 2001 samozřejmě ještě skutečně naživo. Král popu se však jako hologram na pódiích zjevoval i po své smrti v roce 2009. Podobné pocty se dočkal třeba Buddy Holly či Maria Callasová. Loni měla takto v rámci světového turné v Praze „vystoupit“ Whitney Houston. Další velkou frajeřinu s hologramem udělal na festivalu Coachella v roce 2012 Dr. Dre. Dvě písničky na jeho vystoupení ozvláštnil před šokovaným publikem hologram Tupaca Shakura.

Mimochodem, Tupakův popel vykouřili v roce 1996 po jeho smrti členové kapely Outlawz, když si ho smíchali do jointu s marihuanou. Ostatně tak si to Tupac v písni Black Jesus přál. Keith Richards z Rolling Stones zase přiznal, že šňupal a kouřil popel svého otce.

Pokud chcete mít ostatky svých blízkých nějak zvěčněné ve spojitosti s hudbou, britská společnost And Vinyly vám zamíchá popel do vinylové desky. Z ní pak můžete poslouchat třeba oblíbené písně onoho zesnulého. Chce to však velkou oddanost, protože to v přepočtu vyjde na několik desítek tisíc korun.