Když se zpívá o kolezích. Dávno před Pokáčem frčel Gott, Ruppert i folkaři

Písničkář Pokáč vydal minulý týden videoklip k singlu Holky to objektivně lehčí maj, v němž mimo jiné zpívá: Chci prostě, aby o mně Chinaski napsali další Kláru a na závěr klipu zní skutečně hlas Michala Malátného. Kdo další zmínil v textech kolegy?

Jan Pokorný, alias Pokáč, nabídl fanouškům další song z chystané desky Antarktida, která vyjde už příští pátek. Ovšem populární písničkář pro různé názvy značek či jména nejde v textech daleko. Chinaski rozhodně nebyli jeho první zářez z hudební branže. Co se týče zahraničních hvězd, tak v písni V lese má Justina Timberlaka a ve skladbě Lovesongy zase Jamese Blunta. Z domácí scény zmiňuje třeba kapelu Katapult v songu Láska na vsi. V písničce Místa zase zařadil mezi místa, „kam fakt nejde střízlivej“, i koncert kapely Ortel.

Gott jako host

Už zmíněná skupina Chinaski kdysi v písni 1. signální ze stejnojmenného alba zpívala: Až se dneska večer budu tvářit zas jak Karel Gott. A o mistrovi je řeč také v songu Léto 95 Marka Ztraceného. Verš „Čágo bélo, šílenci se zdravilo a Gott byl slavíkem, to se nezměnilo“ doplňuje v klipu sám mnohonásobný Zlatý slavík. Zahráli si v něm však i Lucie Bílá, Dara Rolins, Matěj Ruppert, Kuba Ryba, Igor Timko a ano – Michal Malátný z Chinaski. Mimochodem, hned v první větě Ztracený vzpomíná ještě na Kelly Family.

V podobném duchu laděná písnička Co bejvávalo, už není od Jakuba Děkana a hostujícího Pokáče zase zmiňuje kapelu Lunetic a znovu hitparádu Eso. Do minulosti se vrací ve skladbě Sentimentu záchvat také kapela J.A.R. Zde mají své místo Pražský výběr, Abraxas, ale i Ewa Farna. A Roman Holý zmiňuje jmenovitě i své někdejší spoluhráče z uskupení Bossanova. Jeho kapela se pak pouští do jmen i v songu Žárlíme na Romana, kde se kromě členů J.A.R. objeví i Matěj Ruppert nebo Tonya Graves, tedy zástupci Monkey Business.

Wabi Daněk si na kolegy vzpomněl několikrát. V písni Velká rybí škola si utahuje z dlouholetého kamaráda a spoluhráče Miloše Dvořáčka, mimochodem zkušeného rybáře. Píseň proti pak má v textu Pepu Streichla, Vlastu Redla a Jaromíra Nohavicu. Ostatně i posledně jmenovaný nešel pro humorný nápěv daleko. Cukrářskou bossanovu věnoval svému příteli Karlu Plíhalovi a jeho ženě na svatebním večírku. A ještě dvě zmínky od Nohavici ve skladbě Haleluja: „Pochválen byl od Rottrový, jak prý láska voní deštěm, ale v páté řadě na Mertovi vykřikoval: Vláďo, ještě!“

Inzeráty na práci

Před téměř deseti lety zveřejnila kapela Buty Píseň práce, v jejímž klipu se o zaměstnání na úřadu práce ucházejí mnozí známý čeští hudebníci. Namátkou Tomáš Klus, Petr Fiala, Petr Janda, Roman Holý či Matěj Ruppert. Milan Cais z Tata Bojs dokonce pronese před úřednicí větu: „My děláme tu kulturu pro tenhle stát, nebo ne?“ Radek Pastrňák se svými kolegy asi tenkrát netušili, jak těžký pro všechny hudebníky poslední rok a čtvrt bude. Mimochodem na konci klipu ve frontě na chodbě stojí i Karel Gott.

Také kluci ze skupiny Wohnout šli cestou náboru v písni Zpěvák na inzerát. Tam se sice o jiných hudebnících nemluví z pohledu Wohnoutů, protože se Michal Mareda, Vašek Bláha a Tomáš Hajíček představí postupně sami jako uchazeči na onu pozici zpěváka.

Určitě jsme si nevzpomněli nebo nedohledali všechny zmínky, kde zpívá někdo o někom jiném z hudební branže. Našli bychom jistě i víc zahraničních jmen. A také jsme nechtěli zmiňovat věci, kde se o druhém hovoří vyloženě úmyslně negativně, jako to bylo například v některých beefech raperů.