Samey je třetí nejlepší raper na Slovensku, tvrdí Ego

Na přelomu roku vydali album Real Newz, které se dobře prodává, a videoklipy z desky mají na YouTube milionová zhlédnutí. Piešťanská skupina Kontrafakt desku pokřtí 21. března v pražském Foru Karlín. Ego a Rytmus se ochotně a s chutí podrobili tahání otázek z klobouku. A jaké dotazy padly?

Čtete? Pokud ano, co?
Ego: Čtu.
Rytmus: Noviny. (smích)
Ego: Ano. I noviny. Jinak v poslední době si nechávám články předčítat telefonem, je to taková lenivější forma. Ale čtu i knihy, nedávno jsem četl o jednom slovenském vagabundovi – deník Róberta Holuba. To byla fascinující kniha z reality slovenského podsvětí. Hlavně jako malý jsem hodně četl. Četba mi pomáhá v tvorbě a utváří mou slovní zásobu. Potom je zajímavá kombinace práv, která jsem vystudoval, a toho, že jsem vyrůstal s Patrikem, který mi zase dodává svůj slang. Patrik se též vždy vyjadřoval velmi přesně, někdy možná přesněji než já sám. Minulý rok jsem četl Dominika Dána (slovenský spisovatel detektivních románů, pozn. red.).

V čem se bude váš nový dokument lišit od Sídliskového snu?
Rytmus: Sídliskový sen byl hlavně o mém osobním životě. O mém původu, biologickém otci, otčímovi a matce. Zato nový dokument Tempos bude čistě o mé hudební kariéře.
Ego: Hlavně tam bude úplný začátek rapu. Nejvíce mě na tom fascinují začátky z roku 1990, které nejsou zdokumentované ani o hip hopu všeobecně. V těchto letech jsem ještě ani já neposlouchal hip hop.
Rytmus: Je to dokument o zásadních momentech hiphopové kultury na Slovensku za posledních třicet let. Já jsem u každého zásadního momentu byl, což v dokumentu líčím vlastními slovy.

Jmenujte tři nejlepší rapery ze Slovenska.
Ego: Rytmus, Ego. (smích) A ten poslední… Je objektivní věc, že já s Patrikem tam patříme. A můj subjektivní pohled říká, že číslo tři je Samey. Nedělá kompromisy, vydává věci tak, jak je cítí, a nechce se přizpůsobovat komerci. Zkrátka se mi zdá, že to dělá ze srdce.

Jak jste navázal spolupráci se Sergeiem B?
Rytmus: Sergeie jsem potkal poprvé na Hip Hop Kempu 2009, možná to bylo 2010, už fakt nevím. Od té doby jsme se nějakým způsobem registrovali. On i přiznal, že je fanoušek mé tvorby. Pak už byla jen otázka času, kdy dojde ke společnému tracku. Spolupráce v rapu vznikají velice spontánně. Třeba smskou: „Dáš mi šestnáct bars na písničku?“ A je hotovo.

Nedávno vyšlo album Real Newz. Na spolupráci se kterým hostem jste se nejvíce těšil?
Ego: S Rytmusem.

A kdyby to měl být opravdu někdo z těch hostů, které jste měli na featu?
Ego: Já jsem se nejvíc těšil na Calina.

Protože to byla první spolupráce?
Ego: Ano. Také proto, že je z Brna a reprezentuje ho. Přišlo mi, že v českém rapu stála Praha vždycky zvlášť vedle ostatních měst. Třeba Sergei B nepocházel z Prahy, a tak dřív nebyl tolik vidět. Calin začíná naplno potvrzovat, že už nezáleží na tom, odkud jste. Do jisté míry za to můžou i sociální sítě.

Plánuje Kontrafakt v budoucnu další album? Pokud ano, kdy by mohlo být venku?
Rytmus: Neplánujeme, ale Kontrafakt prostě bude. Kontrafakt tu bude navždy. Takže album určitě vyjde, ale nevím kdy.