Kocáb: Lítání mě naplňuje, v minulém životě jsem byl buď pilot, nebo pták

Režisérka Olga Sommerová dokončuje dokument nazvaný Michael Kocáb – rocker versus politik. S filmařkou i jejím protagonistou jsem si povídal nejen o snímku samotném, ale zabrousili jsme i do Kocábovy úlohy v přelomových událostech roku 1989.

Z natáčení dokumentu Michael Kocáb – rocker versus politik. Foto: archiv Olgy Sommerové

„K lítání mám obrovskou inklinaci,“ přiznává Michael Kocáb, když si povídáme o tom, co se případně do filmového dokumentu Olgy Sommerové nevejde. „Udělal jsem si pilotní průkaz, po přezkoušení bych mohl lítat i boingem. Ale mám i zkoušky na vysokou akrobacii. Lítání mě totiž opravdu naplňuje. V minulém životě jsem byl buď pilot, nebo pták. Ale s tím jsem u Olgy moc nepochodil, tady mi přistřihla křídla.“

Což Sommerová vysvětluje: „Nepotřebuju mít Michala jako frajera pilota v letadle, protože pro mě je frajej v jiných oblastech. V občanském aktivismu, v tom, co pro tuhle zemi udělal, a v muzice. Takže já ho nepotřebuju vidět lítat.“

Tvůrci na dokončení snímku vybírají peníze na Hithitu, mezi odměnami je třeba prohlídka Kocábova nahrávacího studia nebo společná večeře s ním, Sommerovou a její dcerou Olgou Malířovou Špátovou. „Tady můžu udělat reklamu, protože já sám bych na večeři s Olgou a Olinkou šel,“ říká Kocáb.

Film měl mít premiéru na karlovarském festivalu, v tuto chvíli je odložená na příští rok.

Celý nekrácený rozhovor najdete na našem Patreonu. Dozvíte se, jak Kocáb vzpomíná na sovětského generála Vorobjova nebo komunistického poradce Oskara Krejčího, proč a jestli vůbec chce být prezidentem, jak bude znít a vypadat záznam koncertu Pražského výběru z O2 areny nebo o čem si povídá český muzikant s Mickem Jaggerem.