KOMENTÁŘ: Bývalý zpěvák poslal hudbu do klinické smrti

Tak se nám to zase pěkně rozjíždí. Hromadné kulturní akce zakazují úředníci, přitom v nákupních centrech nebo na koupalištích můžou být i tisíce lidí bez problémů. Na technoparty policie jenom dohlíží. Změní něco pondělní demonstrace Za živou hudbu?

Foto: Kipras Štreimikis, Unsplash

Předně je třeba říct, že rozhodně nezlehčuji nemoc covid-19, která může mít pro určité osoby až fatální následky. Koronavirus tady s námi zřejmě bude i nadále, a dokud nebude vakcína, je dobré se řídit doporučenými opatřeními a zdravým rozumem. Zkrátka nejít nemoci naproti. Což se o pití drinku z jednoho brčka v jednom pražském klubu říci zrovna nedá…

Dokud během jara o vážných omezeních rozhodoval krizový štáb, dala se často pochopit a respektovat. Česko bylo dokonce dáváno v mnohých opatřeních za příklad. Koronakrizi jsme zvládli, i když o způsobu provedení oněch kroků by se dalo diskutovat. Každopádně už tehdy bylo jasné, že se budou sčítat velké škody napříč obory, hudební průmysl nevyjímaje. Není to jen o samotných interpretech, kteří nemohli vystupovat na živých koncertech před lidmi. Zastavil se celý byznys. Ztráty měli pořadatelé koncertů, zvukaři, technici, týmy, které stavějí a bourají pódia, řidiči, manažeři a spousta dalších lidí. Je jich několik desítek tisíc.

Když už to vypadalo, že se v létě budou moct opět uskutečnit některé akce v trochu větším duchu, byť s různými omezeními, mnoho výše uvedených zajásalo. Ovšem s příbývajícím počtem nakažených se opatření opět zpřísňují. Jenže už nejde o nařízení krizového štábu v čele s ministrem vnitra, ale rozhoduje se podle zákona o ochraně veřejného zdraví. A tak nejenže zmateně vystupuje bývalý soutěžící v SuperStar a současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ale o rušení akcí může rozhodovat i krajská hygienická stanice, což jsme viděli před týdnem v Moravskoslezském kraji, kde z hodiny na hodinu musel být zrušen Nefestival.

Nejnovější Vojtěchova nařízení hovoří o tom, že od pondělí musí lidé nosit roušky na vnitřních hromadných akcích, na nichž smí být jen pět set lidí. Respektive ve velkých prostorách lze vytvořit až pět koridorů s uvedeným počtem osob. Venku je to do tisíce lidí. Pojďme se podívat na některé nelogické kroky ministra zdravotnictví.

„Netýká se to restaurací, barů a pracovišť,“ řekl Vojtěch. Ano, právě v klubu v centru Prahy a na několika pracovištích po celé zemi byla poslední ohniska nákazy. Dále ministr vyzval lidi, aby se hromadným akcím uvnitř vyhnuli. Takže, pokud jdete na svatbu, kde musíte mít roušku a jste třeba příbuzný ženicha či nevěsty, máte se té svatbě vyhnout? „Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob,“ uvedl dále Vojtěch. Co jiného je zakázání větších hromadných akcí včetně koncertů, než omezení ekonomiky a volného pohybu osob? A tak by se dalo pokračovat. Víkendová technoparty na Benešovsku, kde se zjevně porušovalo hned několik nařízení, zůstala jen monitorována policií i hygieniky. Že by dvojí metr? Ostatně v několika anketách, zda lidé současným nařízením ministra zdravotnictví rozumějí, byly v drtivé většině odpovědi, že nikoliv. Vojtěch zkrátka uvrhl hudbu do klinické smrti, ze které bude těžké se dostat.

Není tedy divu, že trpělivost zástupcům hudebního průmyslu už došla. Naději jim nepřidal ani ministr kultury Lubomír Zaorálek, když prohlásil, že s většími akcemi, než jsou ty pro tisíc lidí, rozhodně nemáme počítat ani na podzim. Na pondělí od od 18.45 hodin tak svolali zástupci České obce hudební na Staroměstské náměstí demonstraci Za živou hudbu! Chtějí mimo jiné jasný plán epidemiologických opatření pro hromadné akce, podpůrné finanční programy nebo plán obnovy živé kultury po koronavirové krizi. Organizátoři se také podivují nad tím, proč jsou zakázány hromadné akce nad tisíc lidí, když v nákupních centrech, koupalištích nebo na velkých pracovištích se takové množství osob běžně potkává. Byť je divné prosit média o zveřejnění a zároveň psát, že média šíří strach, v lecčems mají lidé z České obce hudební pravdu. Kdy to pochopí i vláda?