KOMENTÁŘ: Ceny Anděl ovládla Lenka Dusilová. Zdálo se, že měla radost

Tři ze čtyř nominací letos proměnila zpěvačka Lenka Dusilová. Její silná deska Řeka se stala albem roku, oceněná byla skladba Vlákna a uspěla i v kategorii Sólová interpretka. Jinak byl večer velkým sólem Ewy Farne.

Farna celým večerem provázela – slovem, zpěvem, takže vystupovala nejčastěji, i předtočenými prostřihy z různých exteriérů. A taky díky scénáři věděla, co říct. Narozdíl od mnohých oceněných. „Moc nevím, co říct,“ odtušila písničkářka Amelie Siba, když přebírala cenu v kategorii Alternativa a elektronika. „Hrozně jsem chtěla udělat album, trošku jsem se vykašlala na všechno ostatní, tak je fajn mít takovýhle feedback,“ dodala ještě. (Amelie Siba vydala po oceněném albu na jaře ještě další EP. Povedené, jak se dočtete v naší recenzi.)

Také oceněný sólový interpret 7krát3 sošku „vůbec nečekal“ a nevěděl, co říct, než se dostal k povinné děkovačce – rodině, Tomáši Konůpkovi za sestavení kapely i Akademii. (Se 7krát3 máme rozhovor: Hudba je stejně užitečná jako zdraví, jen každé jinak)

No, ale nejčastěji musela děkovat a něco říkat právě Lenka Dusilová. U první ceny pro nejlepší skladbu byla prostě dojatá. Podruhé říkala, že je jednoduše nervózní a raději „vydá tiskovou zprávu“. Až u Alba roku, ceny nejzásadnější, se trochu rozmluvila. Ale děkoval také její producent Petr Ostrouchov. (Čtěte recenzi Řeka Lenky Dusilové je mainstreamu vzdálená ještě víc.)

Pro Dusilovou se celkem dle očekávání jako bezpečnější platforma ukázala hudba. Vystoupení nominovaných muzikantů byla předtočená a do živého přenosu vkusně vložená, co už taky jiného v téhle době tvůrcům zbývalo. Když zpěvačka spustila v doprovou kapely Květy, bylo to skvělé.

Pocta Davidu Stypkovi

Oproti cenám Grammy nebo Oscarům, kde se to s desítkami nepřehledných kategorií nekonečně vleče, to tady odsýpalo. Bylo by pokrytecké tvrdit, že tentokrát zase až moc rychle, ale občas to divák vážně trochu nestíhal.

Česká televize k Andělům navíc přistoupila trochu macešsky. Divák nejdřív musel přetrpět malomocnou show Zázraky přírody, protože bez Maroše Kramára by veřejnoprávní sobota zjevně nebyla kompletní. Na Artu k tomu televize od osmi nasadila dokument o Davidu Bowiem, který končil až dvacet minut po začátku andělského přenosu. Asi aby to hudební fanoušek neměl snadné.

K vrcholům večera nicméně rozhodně patřil vstup Roberta Křesťana do Síně slávy. „Je mi teprve 62, tak tady prostě vůbec nemám co dělat,“ komentoval fakt, že to má být za celoživotní zásluhy. (V rozhovoru k desce Díl první líčí Křesťan, jak Druhá tráva hrála podle grafu a na naladěné lahve.)

Slzopudný byl tribut zesnulému Davidu Stypkovi. Píseň Kříž si střihla jeho kapela Bandjeez s Farnou, Kateřinou Marií Tichou, jež se krátce předtím stala letošním objevem, a Miraiem Navrátilem. Jejich hlasy, perfektně sehraná kapela, další jména muzikantů, kteří nás opustili, a dramatická pauza na závěr… to vše vytvořilo velmi silný okamžik.

Bez ceny pro Nohavicu

Po třech nominacích měli Tata Bojs, kteří si odnesli Anděla pro nejlepší skupinu, i Jaromír Nohavica, který tentokrát odešel s prázdnou. Mladí rapeři Viktor Sheen a Yzomandias byli nominovaní jak v žánrové kategorii, tak za videoklip. Žánrovku vyhrál Yzomandias, zatímco cenu pro klip jim vyfoukli Bert & Friends. S poděkováním snoubence režiséra, která se během natáčení postarala o catering.

Sheen byl „odškodněný“ aspoň cenou fanoušků. Ani jeden se nicméně předávání nezúčastnili, takže snaha spojit muzikanty napříč žánry tu vyšla trochu naprázdno. Nedorazil ani oceněný dirigent Jakub Hrůša. Ale ten prý měl koncert v Římě, čemuž se v současné době těžko říká ne.

Letošní předávání Andělů bylo důstojné, oslí můstky mezi vystupujícími i díky sebeshazujícímu projevu Ewy Farne příjemně balancovaly na hraně vtipu a trapnosti a výprava dalece přesahovala český rybníček. Doufejme, že příští rok se to celé bude moct odehrát zase s celou parádou a třeba skutečně naživo.

Kompletní výsledky najdete na stránkách Cen Anděl.