Finále SuperStar? Jen odlesk. Nabídlo však silné talenty

V neděli před půlnocí se bez přítomnosti publika na Nově završil letošní ročník soutěže Česko Slovenská SuperStar. Zvítězila slovenská zpěvačka Barbora Piešová. Nikdo z pětice „superfinalistů“ se však neztratí.

Barbora Piešová Foto: TV Nova

Záměrně jsem se letos podíval až na úplné finále SuperStar, mohl jsem tak k soutěžícím přistoupit bez předsudků, ale také bez jakýchkoliv očekávání. Přesto jsem dostal slušnou porci zábavy.

A přesto jsem si k některým během těch pár hodin stihl vybudovat vztah. Chtělo by se zvolat – umí tohle vaše Eurovize? To srovnání samozřejmě není úplně fér. Tady se pět zpěvaček a zpěváků předvedlo dvakrát až třikrát, ale zamilujte si nějakého Ázerbajdžánce, který se objeví jednou a jednou v prostřihu.

Asi nejvíc se bude po přenosu skloňovat účast porotkyně Moniky Bagárové, která se finále zúčastnila několik dní po porodu, a proto na dálku. K tomu jen dvě poznámky. Emancipované ženy se horem spodem snaží přesvědčit svět, že těhotenství není nemoc (což snad nikdo netvrdí), pročež se má rodit doma, a ne v nemocnicích. V tu chvíli zpěvačka na obrazovce připomínající Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku, když jako marod chtěl udržovat sociální kontakty, není zrovna nejlepší advokátkou.

Druhá věc byly pauzy na kojení, kdy Bagárová mizela ze záběru. Měl jsem za to, že dnes je nejlepším místem k nakrmení potomka běžná pobočka banky v centru metropole. Tak proč ne přenos finále pěvecké soutěže?

Ale zpátky k muzice. První „zimomriavky“ přinesla Dominika Lukešová s písní No Time to Die. Můžeme se přít o tom, jestli se takový song hodí k bondovce, nebo ne, ale Billie Eilish s ním udělala terno a Lukešová taky.

Diana Kovaľová Foto: TV Nova

Po většinu času byla skvělá i od začátku favorizovaná Diana Kovaľová. Snad jen v písni Voda, čo ma drží nad vodou byla z počátku ve slokách trochu nejistá. To lze připsat na vrub tomu, že to pro patnáctiletou zpěvačku bylo prostě nízko, jak okamžitě správně poznamenal Pavol Habera. Ale svůj díl viny mohla mít i přátelská zdravice autora songu Vaša Patejdla.

Ano, v kole českých a slovenských písní soutěžící podpořili jejich autoři či interpreti. Což je milé, ale odpovědnost, již tím mladým zpěvákům vložili na bedra, se musela nést těžce.

Barbora Piešová působila v úvodním estrádním kole, že jí žánr velmi nesedí, ovšem při písni Milovanie v daždi nakonec odhalila veškerý svůj potenciál.

K lehkým WTF okamžikům večera patřila píseň Karola Duchoně, kterou si zvolil Giovanni Ricci. Zaprvé, proč si mladý adept vybral zrovna pětatřicet let mrtvého zpěváka? A zadruhé ta skladba nebyla z nejsilnějších. Jistě by se v repertoáru „slovenského Toma Jonese“ našla lepší pecka.

Pětice finalistů SuperStar 2020: Barbora Piešová, Martin Schreiner, Dominika Lukešová, Giovanni Ricci a Diana Kovaľová Foto: TV Nova

Vzhledem k celosvětové komplikaci koronavirem se finálové klání odehrálo bez publika, kromě poroty sedělo v sále jen několik blízkých. A výsledná vystoupení proto byla sterilnější, než by bylo nutné.

Leoš Mareš, který kromě porotcování celý přenos i tak trochu moderoval, nezapomněl několikrát zdůraznit, že v první dvou kolech přišlo 530 tisíc esemeskových hlasů a celkem dokonce 660 tisíc! Nelze se ubránit dojmu, že v zemích s úhrnným počtem 15 milionů obyvatel to zase tak svělá čísla nejsou. A malinko to podtrhovalo low-costové vyznění celého pořadu.

Nakonec však finální výsledek je to, oč tu jde. A vítězka Piešová si připsala nejen sedmdesát pět tisíc eur, tedy dva miliony korun, ale možná i nejprkennější děkovnou řeč v historii televizní zábavy.

Jak dívka s rovnátky s úspěchem v pěvecké soutěži naloží, je zatím ve hvězdách. Nicméně lze předpovědět, že ani jeden z pěti už vlastně hotových zpěváků by se na české a slovenské scéně nemusel ztratit. Snad nebudou mít ambice dělat ministry zdravotnictví.