KOMENTÁŘ: Pod plukovnickou juntou je hudební podzim vážně v ohrožení

Donedávna náměstek Adama Vojtěcha Roman Prymula se v úterý ráno ujme úřadu ministra zdravotnictví. Jako takový bude mít palec na červeném tlačítku, jež opět může zastavit chod celého Česka. Takže ani tuzemským hudebníkům nemusí být do zpěvu.

Plukovník Roman Prymula a jeho nezbytná proprieta – rouška. Foto: Česká televize

Není třeba mít iluze o tom, že odejitý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nebyl pořádání hudebních akcí, tím spíše těch v uzavřených prostorách, nakloněný. Nic zjevně nepomohlo ani to, že tento „Master of Healthcare Administration“ je sám aktivní muzikant. V tomto ohledu klobouček Ticketstreamu za vymazlený trolling.

Nicméně s příchodem Romana Prymuly se zdá, že bude ještě hůř. Tituly ověnčený epidemiolog, ale také plukovník z povolání, tedy lidově řečeno lampasák už na jaře proslul například blouzněním o zavírání hranic na dva roky.

To se naštěstí nestalo, léto jsme nějak přečkali, se zářím přišla očekávaná druhá vlna (nebo něco na ten způsob) a také střídání stráží v úřadu ministra zdravotnictví.

Většina klubových koncertů, které se na podzim chystají, počítá s velmi omezenou kapacitou, aby naplnily přikázané restrikce. A snad také proto, že člověk nemusí být Einstein, aby věděl, že v uzavřených prostorách nakažení prostě hrozí víc.

Také letní akce pod širým nebem vesměs dodržely nutnost rozdělit hlediště na menší sektory. Že to publikum někde nebralo vážně a mačkalo se na sebe? Inu, ano. Lidem někdy prostě neporučíš. Na druhou stranu sama hlavní hygienička Jarmila Rážová tvrdí, že divadelní představení nebo koncerty nepředstavují ohniska nákazy.

V létě jsem několik open air akcí navštívil. Po jedné takové se pokračovalo na afterparty do podniku, který se ukázal být stísněnou, lidmi narvanou, hlasitou a velmi propocenou diskotékou (s celkem nízkými stropy). Kvízová otázka pro bystré hlavičky – kde asi tak hrozilo větší nebezpečí?

Kdepak, kulturní akce, jakkoliv samozřejmě v celkovém HDP země okrajové a z hlediska relevance k přežití národa relativně zbytné, nejsou o nic větším rizikem než rychlý průběh supermarketem (prodavačky na covid nějak houfně nezmírají) nebo na jaře policií stíhané pikniky v parcích.

Přesto teď bude i o těchto věcech zjevně rozhodovat muž, který bez uzardění do éteru pouštěl úvahy o tom, že by se mohly stýkat vždy jen tři rodiny, na vrcholu krize v polovině června si jako státní úředník založil živnost na výrobu zdravotnických prostředků, a jeho výrok o zavřených hranicích na dva roky přiblížil Česko k defenestraci jako máloco. Že je plukovník Prymula navíc muž s podezřelými vazbami na Čínu, a tudíž zjevně favorit prezidenta Zemana, už je jen takový bonbónek, který přísluší řešit jiným než hudebním novinářům.

Armádní důstojníci se vládních funkcí zpravidla chápou v banánových republikách a není to brané jako akt, na který by ta která země měla být zrovna pyšná. Na pondělní tiskovce ovšem Andrej Babiš Prymulovu vojenskou hodnost vyzdvihoval jako jednu z jeho předností.

Samozřejmě nechci předvídat, že Prymulova role ve vládě bude jenom tragická. Nicméně se dá čekat, že lampasák v roli ministra zdravotnictví nechá brzy zahrát nepříliš veselou písničku.