KOMENTÁŘ: Pod plukovnickou juntou je hudební podzim vážně v ohrožení

Plukovník Roman Prymula a jeho nezbytná proprieta – rouška. Foto: Česká televize
Není třeba mít iluze o tom, že odejitý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nebyl pořádání hudebních akcí, tím spíše těch v uzavřených prostorách, nakloněný. Nic zjevně nepomohlo ani to, že tento „Master of Healthcare Administration“ je sám aktivní muzikant. V tomto ohledu klobouček Ticketstreamu za vymazlený trolling.
Nicméně s příchodem Romana Prymuly se zdá, že bude ještě hůř. Tituly ověnčený epidemiolog, ale také plukovník z povolání, tedy lidově řečeno lampasák už na jaře proslul například blouzněním o zavírání hranic na dva roky.
To se naštěstí nestalo, léto jsme nějak přečkali, se zářím přišla očekávaná druhá vlna (nebo něco na ten způsob) a také střídání stráží v úřadu ministra zdravotnictví.
Většina klubových koncertů, které se na podzim chystají, počítá s velmi omezenou kapacitou, aby naplnily přikázané restrikce. A snad také proto, že člověk nemusí být Einstein, aby věděl, že v uzavřených prostorách nakažení prostě hrozí víc.
Také letní akce pod širým nebem vesměs dodržely nutnost rozdělit hlediště na menší sektory. Že to publikum někde nebralo vážně a mačkalo se na sebe? Inu, ano. Lidem někdy prostě neporučíš. Na druhou stranu sama hlavní hygienička Jarmila Rážová tvrdí, že divadelní představení nebo koncerty nepředstavují ohniska nákazy.
V létě jsem několik open air akcí navštívil. Po jedné takové se pokračovalo na afterparty do podniku, který se ukázal být stísněnou, lidmi narvanou, hlasitou a velmi propocenou diskotékou (s celkem nízkými stropy). Kvízová otázka pro bystré hlavičky – kde asi tak hrozilo větší nebezpečí?
Kdepak, kulturní akce, jakkoliv samozřejmě v celkovém HDP země okrajové a z hlediska relevance k přežití národa relativně zbytné, nejsou o nic větším rizikem než rychlý průběh supermarketem (prodavačky na covid nějak houfně nezmírají) nebo na jaře policií stíhané pikniky v parcích.
Přesto teď bude i o těchto věcech zjevně rozhodovat muž, který bez uzardění do éteru pouštěl úvahy o tom, že by se mohly stýkat vždy jen tři rodiny, na vrcholu krize v polovině června si jako státní úředník založil živnost na výrobu zdravotnických prostředků, a jeho výrok o zavřených hranicích na dva roky přiblížil Česko k defenestraci jako máloco. Že je plukovník Prymula navíc muž s podezřelými vazbami na Čínu, a tudíž zjevně favorit prezidenta Zemana, už je jen takový bonbónek, který přísluší řešit jiným než hudebním novinářům.
Armádní důstojníci se vládních funkcí zpravidla chápou v banánových republikách a není to brané jako akt, na který by ta která země měla být zrovna pyšná. Na pondělní tiskovce ovšem Andrej Babiš Prymulovu vojenskou hodnost vyzdvihoval jako jednu z jeho předností.
Samozřejmě nechci předvídat, že Prymulova role ve vládě bude jenom tragická. Nicméně se dá čekat, že lampasák v roli ministra zdravotnictví nechá brzy zahrát nepříliš veselou písničku.