KOMENTÁŘ: Proč by zrovna americká hymna měla padnout za oběť revoluci?

Spojenými státy americkými už řadu týdnů lomcují vlny protestů proti rasismu a demonstrace za práva černochů. Těžko určit, kdy oprávněné požadavky překročí hranici zdravého rozumu. Pro mnohé to mohl být okamžik, kdy si aktivisté vzali na paškál americkou hymnu.

Notový zápis americké hymny Foto: Ministries Coordinator, Unsplash

Kongres Spojených států uzákonil píseň The Star-Spangled Banner jako oficiální hymnu federace v roce 1931. Nyní to vypadá, že by se skladba, při níž se každý správný Američan chytá za srdce a jejíž vznik se datuje do druhé americké války za nezávislost z počátku devatenáctého století, nemusela v pozici zásadního symbolu dočkat stého výročí.

Z hnutí Black Lives Matter se totiž ozývají žádosti o nahrazení státní hymny skladbou, která bude lidi spojovat a nebude tak „prolezlá násilím“. Návrhů se objevila celá řada. Favority jsou například Lennonova Imagine nebo píseň Lift Every Voice and Sing, která vznikla na počátku dvacátého století a je obecně známá jako „hymna černochů“. 

Nevole aktivistů vůči americké hymně se objevují pravidelně. Současná situace jim však nebývale hraje do karet, takže skutečně hrozí, že svoje snažení dotáhnou do konce. Je totiž klidně možné, že návrhy podpoří i ti z Američanů, kteří se doteď v obdobných záležitostech neangažovali, rozjitřená doba je však probrala z hibernace. Jenže, je současná hymna skutečně problematická? Nebo by šlo jen o zbytečný zásah do historie? 

Na jednu stranu je pravda, že Američané si prošli obdobími, kdy na svou vládu nemohli být zrovna hrdí. A přitom zrovna hrdost by hymna měla vzbuzovat. Každý stát však má svůj vývoj a každý stát je dnes jinde, než byl před sto lety. Ač bylo od druhé poloviny 19. století v USA oficiálně zakázáno otroctví, Američané se celé další století potýkali s ostrou kritikou kvůli rasové nesnášenlivosti, a jak nám dokázaly nedávné události, tato skutečnost stále trvá. Nedomnívám se však, že by to byla vina nějaké písně, nebo skladatele, který ji napsal. Nemyslím si, že by to mohlo změnit pohled světa na Spojené státy, nebo dokonce vymazat špatné kapitoly z historie.

Je pravda, že americká historie skýtá za posledních sto let řadu temných okamžiků, ale stále to není nic ve srovnání například se dvěma ohavnými totalitními režimy, které vládly v minulém století v Německu a Sovětském svazu. Přitom oba nástupnické státy, jak poválečné Německo, tak postsovětské Rusko, si nakonec své původní hymny po hudební stránce zachovaly, změnila se pouze slova. V Rusku nový text napsal Sergej Michalkov, autor slov původní sovětské hymny, v Německu dokonce zvolili jen třetí, nezprofanovanou sloku. Takže proč by měl ausgerechnet Hvězdami posetý prapor padnout za oběť revoluci, jejíž protagonisté sami možná pořádně nevědí, co vlastně chtějí?