Kromě Nicka Cavea nezapomínejme na Harveyho a Howarda, jeho kluky od vedle

V australské kapele The Boys Next Door, později přejmenovaná na The Birthday Party, začínal nejen Nick Cave, ale také jeho dva pozoruhodní spoluhráči. Po jejím rozpadu v roce 1983 se vydali na sólové dráhy, jež stojí za povšimnutí.

První kapela Nicka Cavea se nesla na vlně drog, postpunku a kontroverzních textů. Australští mladíci z privátní školy rozbouřili vody i kontroverzními texty a zákazy, které si jimi vysloužili. The Birthday party však nestála jen na jednom z nejtemnějších umělců. Její rozpad v roce 1983 hudebnímu světu poskytl dva volné kytaristy. Micka Harveyho, který s Cavem založil nyní světově známou kapelu Bad Seeds, a Rowlanda S. Howarda, producenta a člena kapely These Immortal Souls. 

Punk, drogy a narozeninová oslava

U založení kapely The Boys Next Door, později známé jako The Birthday party, stáli tři spolužáci Nick Cave (zpěv), Mick Harvey (kytara) a Phill Calvert (bicí). Jejich repertoár nejdříve obsahoval hlavně cover verze písní od Davida Bowieho, Lou Reeda nebo Alice Coopera. Po třech letech, tedy v roce 1975, k nim přidal basák Tracy Pew. O další tři roky později kapelu doplnil druhý kytarista Rowland S. Howard. Teprve s jeho písní Shivers kapela prorazila. Kvůli kontroverznímu textu o sebevraždě byla ovšem zakázaná v několika rádiích. 

V roce 1980 si členové kapely koupili jednosměrnou letenku do Londýna. „Skončili jsem tam v opravdu špatných podmínkách,“ řekl úsměvně Cave v dokumentu Autoluminescent. První rok žili v bytě s jednou místností. „Všichni jsme tam pobývali s různými přítelkyněmi,“ dodává Cave. Kapela, o které se referuje jako o jedné z nejtemnějších a nejvyzývavějších postpunkových skupin, se po písni Happy Birthday přejmenovala na The Birthday Party a dosáhla v Anglii nečekaných hudebních úspěchů. Rozpadla se v roce 1983 kvůli problému s drogami a neúnosnému chaotickému stylu života.

(Nick Cave vydal zatím poslední sólovou desku letos. Recenzi čtěte ve článku Caveova pozoruhodná deska Carnage se podobá abstraktní malbě.)

Syn kněze zpívá Gainsbourga

Jenže konec jednoho může být i začátek druhého. Rozpad The Birthday Party dal světu dva osamostatněné kytaristy a producenty. Mick Harvey, syn australského kněze, s Cavem založil The Bad Seeds, kteří mimo jiné vystoupí v roce 2022 v Praze na Mentronome Festivalu. Jeho hudební kariéra však skýtá mnohem víc – od zpěvu v náboženském sboru, k němuž se dostal díky rodinnému prostředí, po producenta, který pracoval například na albu PJ Harvey (a ne, nejsou příbuzní, je to jen shoda jmen). 

Své první dvě sólová alba zasvětil přeloženým textům francouzského zpěváka Serge Gainsbourga. Třetí album One Man’s Treasure obsahuje dvě autorské písně a deset cover verzí umělců, se kterými spolupracoval jako muzikant, či producent. Sólových desek má desítku, ale produkoval mimo jiné i první desku svému spoluhráči Howardovi a věnuje se i skládáním hudby k filmům. 

Nesmrtelné duše, smrtelné tělo

Autor později zakázané písně Shivers Rowland S. Howard působil nejprve jako kytarista ve své první kapele The Young Charlatans. Ta se však rozpadla po třinácti odehraných koncertech a Howard se vybaven kontroverzní skladbou připojil k The Boys Next Door. Rowland za svůj život úspěšně spolupracoval s ostatními umělci – třeba s kapelou Crime and City Solution, přitom stále psal a koncertoval s vlastní partou These Immortal Souls, kde působil i Harvey. 

Život melbournského rodáka by se dal mapovat v dekádách. Produkoval desky kapele Hungy Ghosts, o necelých deset let později pak také skupině HTRK (Hate Rock). V roce 1999 vydal své první sólové album Teenage Snuff Film, až o deset let později se posluchači dočkali druhého a posledního sólového alba Pop Crimes. Howard se stal kytarovou legendou postpunku a ovlivnil vývoj několika kapel. Jeho vlastní životní však ovlivnila drogová závislost a krátce po vydání své poslední desky v pouhých padesáti letech podlehl rakovině jater.