Kryštof i Morcheeba. Festivalů bude dost, stačí si vybrat prostředí

Na náměstích, ve vinicích, na stadionech, v ledárnách, ale třeba i v průmyslovém areálu Dolních Vítkovic. Všude tam se budou přes léto konat hudební festivaly. Na některých akcích se objeví i zahraniční interpreti. Podívejte se na náš redakční výběr.

Kapela Kryštof chystá na léto vlastní open air šňůru. Foto: Petr Klapper

Mnoho velkých festivalů bylo odloženo na příští rok. Organizátorům by se zkrátka nevyplatilo je pořádat. Zástupci některých z nich však přichystali aspoň úspornější verze osvědčených akcí. Od července navíc bude moct na venkovní akce až pět tisíc lidí, kdy budou moct někteří i stát. To už vypadá na poměrně slibné léto plné muziky. Vybraných 25 akcí je seřazeno podle dat.

Hudba na vinicích (18. června až 25. září, různá místa v republice)

Nevšední série koncertů odstartovala už minulý týden vystoupením Tomáše Kluse (čtěte recenzi Tomáš Klus na vinici. Minimum kázání, maximum energie). Celkově jich bude téměř šedesát a představí se přímo mezi vinohrady hvězdy jako Mig 21, Monkey Business, Anna K., Ewa Farna, David Koller, Janek Ledecký, Xindl X, Bratři Ebenové nebo kapela Jelen.

Lucerna Music Bar Open Air (15. června až 16. září, Ledárny Braník, Praha)

Už minulý týden odstartovala kapela Chinaski nálož muziky, která se bude linout v Braníku z reproduktorů po celé čtyři měsíce. Zájemci zde uvidí interprety z různých žánrů. Zahrají třeba kapely Mig 21, Prago Union, Jelen, Vypsaná fixa, Mirai či UDG, ale například i Tomáš Klus, Xindl X, Pokáč, Ben Cristovalo, Ektor nebo Barbora Poláková.

United Islands of Prague (25. a 26. června, Praha)

Tradiční akce se vrací na ostrovy do centra metropole. Už osmnáctý ročník multižánrového festivalu se bude konat na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově a Janáčkově nábřeží. Z interpretů se fanoušci můžou těšit na Amelii Sibu, Anabelle a Báru Zmekovou, ale i Shelter Boye či Drens z Německa. Vstup na akci bude tradičně zdarma.

Léto v parku (4. července až 3. září, Festivalpark, Hradec Králové)

Na koncerty i další kulturní vyžití v rámci série Léto v parkuzve Festivalpark v Hradci Králové. Tedy místo, které tradičně hostí festival Rock for People. Mezi první ohlášené akce patří 4. července punkeři Horkýže Slíže. Dále zde přes léto zahrají například Tata Bojs, PSH, Mňága a Žďorp, Vanessa nebo Jelen.

(Reportáž z online koncertu Mňágy čtěte ve článku Neky a Meky bavili lidi z mrakodrapu a Mňága sklidila aplaus jako Brno)

Radiokempy Frekvence 1 (7. července až 25. srpna, různá místa v republice)

Jde o akci, která se trochu vymyká. Tyto koncerty se totiž budou konat přes celé prázdniny vždy ve středu. Roadshow po českých kempcech nabídne živé vysílání Frekvence 1, posezení u táboráku, ale samozřejmě i hudbu. Vystoupí například Pokáč, Xindl X, Marta Jandová, Miro Žbirka, Sebastian, Žlutý pes, No Name nebo Čechomor. Vstup na akce bude zdarma.

MusicTon Festival (9. a 10. července, Holešov)

Velmi zajímavá akce proběhne o druhém červencovém víkendu. Do Holešova se sjedou opravdu tuzemské legendy, tak namátkou kapely Lucie, Team, Argema, Desmod, Olympic, Iné Kafe nebo Wohnout.

Czech Music Crossroads (15. až 17. července, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava)

V době, kdy by se konal festival Colours of Ostrava, přijdou hned dvě akce. Nejdříve proběhne v rámci série Hotspot 14. července koncert finského elektronického hudebníka Axela Thesleffa. Následující tři dny se zde uskuteční festival Czech Music Crossroads. Na něm proběhne pocta Ástoru Piazzollovi v podání Radka Baboráka a souboru Orquestrina, ale i koncert Bratří Orffů. Na stejném místě se poslední dva červencové dny koná také metalový festival Ostrava v plamenech.

Porta Řevnice (16. až 18. července, Řevnice)

Lesní divadlo v Řevnicích nabídne tradiční folkový festival. Na Portě letos zahrají například Robert Křesťan (rozhovor k aktuální desce Díl první: Naladěné lahve a hraní podle grafu, líčí Druhá tráva), Kamelot, Věra Martinová, Asonance, Jiří Dědeček nebo Roman Horký. A samozřejmě se bude i soutěžit mezi postupujícími z oblastních kol Porty. Stejné místo přivítá od 13. do 14. srpna i fanoušky jiného žánrů, a to v rámci festivalu Rockový slunovrat.

Pop Messe (23. a 24. července, areál Za Lužánkami, Brno)

Tahle akce se vymyká hlavně v tom, že přiveze hned několik zahraničních interpretů z různých zemí. Namátkou mají dorazit Modeselektor z Německa, estonský Tommy Cash nebo Acid Arab z Francie. Z domácí scény se představí například Buty, Midi Lidi či Zrní. Na stejném místě načne 3. července letní šňůru kapela Kryštof, jíž budou předskakovat Kateřina Marie Tichá a Bandjeez.

Prázdniny v Telči (30. července až 15. srpna, Zámek Telč)

Čerstvě oznámený program tradiční letní akce nabídne během dvou týdnů několik desítek interpretů. V Telči zahrají namátkou Karel Plíhal, Hradišťan, Bratři Ebenové, Žalman a spol., Vlasta Redl, Tata Bojs, Mňága a Žďorp, Nezmaři či Radůza.

Přehrady Fest Light (30. až 31. července, Vranov a 6. až 7. srpna, Seč)

Jen dvě zastávky bude mít letos akce, která se v posledních letech osvědčila na různých přehradách po republice. Jak na Vranově, tak v Seči zahrají třeba Tomáš Klus, Pekař, Voxel, Pokáč, Robin Mood, Vojtaano nebo UDG.

Let it Roll (6. a 7. srpna, Letiště Milovice)

Pod hlavičkou Let it Roll se v létě koná několik akcí. Už tento pátek a sobotu se představí různí djové na Křižíkově fontáně v Praze v rámci Renegade Prague. V první srpnový víkend se vše přesune už v trochu větším duchu do Milovic a o dva týdny později se dalších několik desítek zástupců hrajících drum & buss a s nimi i mnozí fanoušci sejdou v Mlékojedech.

Keltská noc (5. až 7. srpna, Harrachov)

Jeden z mála festivalů, který se uskuteční zřejmě bez větších omezení. Už 26. ročník Keltské noci slibuje tuzemské hvězdy, například Tři sestry, Vypsanou fixu či Wohnouty. Ze Slovenska dorazí Iné Kafe nebo Horkýže Slíže. A z Polska pak Moskwa.

JosefStadt by Brutal Assault (12. až 14. srpna, pevnost Josefov, Jaroměř)

Malá verze známého metalového festivalu se odehraje na tradičním Josefově a o zahraniční interprety rozhodně nebude nouze. Namátkou mají dorazit Destruction z Německa nebo Igorrr a Azarath z Polska.

Rock for People Hope (13. a 14. srpna, Festivalpark, Hradec Králové)

Opět se vracíme na východ Čech, kde se uskuteční akce pod hlavičkou Rock for People. Vrátí se švédská rocková legenda The Hives, dorazí italský Maneskin či němečtí Leoniden. Z Francie přijedou rockeři Halflives. Domácí scénu zastoupí například Deaf Heart (čtěte rozhovor Autogramiády? Podepíšeme vám i to, co se nemá) či Domi.

Krásný ztráty Live (13. a 14. srpna, Všetice)

Ani Michal Prokop se neukvapil a nezrušil tradiční prázdninové setkání. Už pátý ročník festivalu nabídne třeba Pražský výběr, Jana Buriana, Lauru a její tygry, Krausberry, ale také Kateřinu Marii Tichou s Bandjeez.

Rock Castle (19. až 21. srpna, Moravský Krumlov)

Tato akce je z dílny pořadatelů Masters of Rock a fanoušky lákají například na Sabaton ze Švédska nebo Korpiklaani z Finska, se kterými jako host zahraje domácí kapela Fleret.

Hrady CZ Light (20. až 21. srpna, Hradec nad Moravicí a 28. až 28. srpna, Bezděz)

Dokonce i klasická série letních festivalů se musela letos uskromnit jen na dvě zastávky. Jednu na Moravě a druhou v Čechách. Fanoušky potěší například Divokej Bill, Rybičky 48, Mirai (podívejte se, jak vypadal jejich letošní autokoncert), No Name, Mig 21, Pokáč, Tomáš Klus, Support Lesbiens, UDG nebo Visací zámek.

TrutnOFF BrnoON (20. až 22. srpna, Brno)

Také tahle akce už si v nové lokalitě v Brně našla své diváky. Letos se na Střelnici představí mimo jiné J.A.R., Michal Prokop, Pražský výběr, Švihadlo, Záviš či The Plastic People of the Universe.

Festival Brod 1995 (21. srpna, Český Brod)

Tento menší festival se koná už několik let a letos láká na několik opravdu zasloužilých interpretů. Zahrají třeba Tři sestry, PSH, Vypsaná fixa, Krausberry, ale i Marie Rottrová jako vzácný host.

Okoř (21. srpna, Okoř)

Další jednodenní a už tradiční festival se bude konat ve stejný den. Zde se můžou fanoušci těšit na Mira Žbirku, Tomáše Kluse, Xindla X nebo Jaroslava Uhlíře.

Soundtrack Festival (26. až 29. srpna, Poděbrady)

Na konci léta přichází tradičně akce, kde jsou filmové projekce živě doplněny hudebním doprovodem. Letos se má promítat třeba Lotrando a Zubejda či Rebelové. Vystoupit má Miro Žbirka a bondovka Skyfall bude mít koncertní podobu.

Rock for Churchill zase doma (27. a 28. srpna, Vroutek, areál Myslivna)

A máme tu další mini verzi. A dokonce návrat na staré místo. Dorazit mají Freestylers Sound System z Británie, MYDY, Prago Union, 7krát3 nebo PSH.

Mighty Sounds on the Beach (3. a 4. září, Mlékojedy)

Kdo letos neudělal aspoň malý festival pod známou značkou, jako by nebyl. A tak se těsně po prázdninách sjedou do Mlékojed i vyznavači punku, ska či reggae. Účast už přislíbili australští The Rumjacks nebo tuzemští Fast Food Orchestra.

Metronome Prague Warm Up (10. až 12. září, Výstaviště Holešovice, Praha)

Ani pořadatelé Metronomu nakonec své úsilí pro letošek úplně nevzdali a na září chystají malou náhradu. Na tuto akci dorazí například britská kapela Morcheeba.