Kultovní Rock Café. Zákazy, protesty, rekonstrukce i Havlova rozlučka

Přímo v centru Prahy na Národní stojí jeden z prvních porevolučních hudebních klubů. V pondělí si připomene 30 let od zahájení provozu pod názvem Rock Café. Kromě koncertů se zde hraje i divadlo či se promítají filmy. Historie klubu je velmi pestrá.

Narozeniny Rock Café se v roce 2019 odehrály v tradičním stylu. Letos musí stačit okénko. Foto: fotoraf.cz

Když jsem se nedávno u příležitosti výstavy Devadesátej Revisited v Popmuseu tamního odborníka Radka Diestlera ptal, jestli bylo Rock Café po revoluci opravdu prvním klubem, jak se traduje, nebyl si jistý. „Ten začátek je velmi nejasný. Nikdo si totiž není schopný přesně vybavit, kdy vznikl klub Sněhobílá kočka na Harfě, který fungoval jen několik týdnů. Nenarazil jsem na člověka, který by z toho klubu měl fotku. Málokdo se o kočce dozvěděl, ale podle dobového tisku si myslím, že byla první. Pak se objevilo Rock Café,“ řekl Diestler. Prameny hovoří o tom, že Rock Café založili lidé z uskupení Nový horizont už 5. ledna 1990 a v tomto roce se skutečně v klubu konaly různé akce. Oficiálně se však provoz spustil až po roce – 11. ledna 1991. Postupně si získával své fanoušky i kapely a inteprety, kteří zde rádi vystupovali. Na přelomu století však jeho sláva trochu upadala.

V roce 2002 se stoprocentními vlastníky klubu stali Michael Pánek a Pavel Svoboda. „V té době bylo Rock Café ve špatné kondici a vypadalo to, že skončí. Zrekonstruovali jme ho, a to bylo pro návštěvníky novým impulsem, aby sem znovu našli cestu. Produkce klubu se také více zaměřila na mladé posluchače,“ vzpomíná na svých oficiálních stránkách Pánek. Prostory si oblíbil také tehdejší prezident Václav Havel, který v roce 2003 na konci svého působení v úřadu uspořádal rozlučkovou párty pro přátele právě v Rock Café.

Policie dvakrát denně

Zmíněná rozsáhlá rekonstrukce trvala až do roku 2006. Hudební sál se přesunul do suterénu a v přízemí vznikl prostor pro divadlo, který je nazvaný RockCabaret. Do klubu tak vstoupily další směry, kromě divadla i film nebo výstavy v místní galerii. Když se klub vracel na výsluní, začali se o prostory zajímat podnikatelé a na majitele přicházely nejrůznější tlaky, aby klub zavřeli a opustili.

Nejdříve chodili do Rock Café pravidelně policajti, někdy i dvakrát denně. Podle Pánka kvůli naprostým maličkostem. Pak bylo klubu zhruba na rok znemožněno, aby před ním parkovaly autobusy zahraničních kapel. Když se i to povedlo majitelům zvrátit, začaly na město chodit stížnosti na hluk před vchodem. „Jeden z nejfrekventovanějších chodníků v Praze a stížnosti uváděly, že na něm jsou shluky lidí, kteří hlučí. Nejlepší by prý bylo Rock Café zavřít,“ píše Pánek.

A to se také skutečně stalo. Stavební úřad Prahy 1 shledal klub pro návštěvníky nebezpečný z hygienických a požárních důvodů. Podle Pánka šlo jen o maličkosti, které hned dali do pořádku. Přesto trvalo měsíce, než úřad klub opět otevřel. Když už majitelé nevěděli kudy kam, pomohli fanoušci. Spustili petici Zachraňte Rock Café, kde se sešlo přes deset tisíc podpisů. V květnu roku 2009 se na Národní třídě konal happening na podporu Rock Café. Zahrály zde kapely jako Sto zvířat, Vypsaná fixa nebo Divokej Bill. Zde bylo zhruba pět tisíc fanoušků.

Věci se daly do pohybu, Praha 1 ve spolupráci s magistrátem slíbila finanční pomoc na odhlučnění klubu. „Na počátku května jsem měl pocit, že bojuji s lidmi, teď jsem rád, že bojujeme jen s hlukem,“ cituje portál Praha.eu Pavla Svobodu z konce léta roku 2009. Znovu otevřít se mělo už v září, pak v listopadu. Nakonec se vše komplikovalo a klub se otevřel až po volbách v roce 2011.

Tři sestry i The 1975

Historií klubu prošly mnohé známé domácí i zahraniční kapely. Namátkou zde začínali Divokej Bill, J. A. R. nebo Mig21. Rádi se sem vraceli kluci z Vypsané fixy, Tři sestry, ale třeba i hiphopoví Prago Union. Ze známých přespolních kapel lze za všechny jmenovat například Waltari, Sepulturu, Stereo MC’S, Onyx či The 1975.

Autorem loga Rock Café, v němž je rockový anděl, je výtvarník Martin Pálka. Moto klubu zní Vaše třetí ucho.

Vzhledem k vládním opatřením proti šíření koronaviru nemůžou majitelé Rock Café pořádat narozeninový večírek, jaký byl například před pěti lety. Ovšem i tak se na pondělí akce k oslavám třicetin chystá. Fanoušci můžou na sociálních sítích vidět například rozhovory s osobnostmi, které klubem za tři dekády prošly, zjistit překvapivé informace z historie, ale třeba si i objednat nový merchandising k jubileu. Otevřeno bude od 16 do 20 hodin okénko, kde si lze dát nějaký nápoj. Za pípou budou nejen majitelé, ale i různí další lidé z klubu, a to i z jeho minulosti.