Lepší a blbější. Dva koncertní zářezy Lucie

Jisté pozdvižení vyvolal ohlášený lineup akce nazvané Prague Rocks. Ve čtvrtek 2. července se na Sinobo Stadium v Edenu pod touto hlavičkou představí kapely Lucie, No Name a Lake Malawi. A hudební fanoušci na sebe nenechali dlouho čekat s úšklebky, že tohle přece není žádný rok a přehlídka, která se letos uskuteční už potřetí, by se měla přejmenovat spíš na Prague Pops.

Kapela Lucie Foto: Ondřej Pýcha

Co si budeme nalhávat – jediný, kdo se ze zmíněné trojice může považovat za rockera, je Lucie, ale to není největší potíž. Spíš to ve vší úctě k ohlášeným vystupujícím neukazuje na zrovna vzestupnou tendenci doteď docela ambiciózního minifestivalu.

Protože před dvěma lety se na stejné akci v Letňanech loučil Ozzy Osbourne, se svou sólovou tvorbou tu vystupoval Jonathan Davis z Korn a představila se i partička Hollywood Vampires, tedy hvězdné trio Alice Cooper, Joe Perry a Johnny Depp. Ano, ten slavný hollywoodský herec a kytary se ujal docela přesvědčivě. Loni pod hlavičkou Prague Rocks dorazily do Edenu legendy Kiss a ZZ Top.Proto čistě česko-slovenská a ještě navíc opravdu ne úplně rocková nabídka působí letos, jako by pořadatelé byli poněkud bezradní.

Kde účinkování Lucie dává daleko větší smysl, je akce nazvaná Slavkov Open. Ta se uskuteční 4. a 5. července a striktně vzato tedy jde o dvoudenní festival. Jeho snahou může být mimo jiné do jihomoravského města proslaveného hlavně Napoleonovým fenomenálním vítězstvím přilákat zástupy lidí i jindy než na prosincovou rekonstrukci bitvy.

Akce o dvou večerech znamená, že pár tisíc lidí někde musí přespat a několikrát pojíst, místní podnikatelé už se tak tetelí na své zákazníky. Jenže loni to jaksi neklaplo.

Tedy nejen proto, že Sting nakonec pro nemoc nedorazil (a pamětníci ohlášeného leč zrušeného tuzemského koncertu se Paulem Simonem už snad musejí mít pocit, že zpěvák The Police z naší země snad dostává kopřivku). Spíš z toho důvodu, že headlineři obou večerů cílily na naprosto odlišné publiku. Den po slavném Angličanovi totiž byli na programu Marcus & Martinus, norská dvojčata a idolové teenagerů. Takže snad jedině, že by si rodiče užili Stinga a druhý večer trpělivě čekali za branami, až se omladina nasytí svých hrdinů?

Dobře, to je minulost a nevyšlo to tak jako tak. Letos je v plánu Stingův reparát (spolu s ním se 5. července představí Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová s kapelou Petra Maláska). A večer před ním bude headlinerem právě Lucie, což je žánrově přeci jen méně výbušný mix.

Toho dne zazpívá a zahraje ještě Markéta Irglová a pražská kapela Doctor Victor spolu se zpěvákem Nazarethu Danem McCaffertym, jemuž domácí rockové trio točilo sólovou desku. Toto propojení dává smysl a posluchači (i místní hoteliéři) si konečně můžou přijít na své, aniž by si jedna nebo druhá generace musela ťukat na čelo a pořadatelé museli během Stingova koncertu pořizovat zásobu skákacích hradů pro znuděné děti.