Letní festivaly v Česku budou, někde vystoupí i zahraniční interpreti

Hudební nadšenci nemusí letos smutnit, několik akcí proběhne i přes omezení kapacity. Jenže i kvůli tomu a některým stále zavřeným hranicím se lidé dočkají převážně českých umělců. Výjimkou je třeba Artukus Festival, kde zahraje švýcarská elektro-punk kapela The Young Gods.

Akcí se může od pondělí zúčastnit až 5 000 lidí. Mňága a Žďorp Foto: archiv kapely

Studentům končí zkouškové období, pracující ve vzduchu už cítí léto a hudebníci se na svoje vystoupení těší víc než kdy jindy. Proto je dobrou zprávou, že se letní festivaly uskuteční, a to nakonec v nepříliš malém měřítku. Akcí se může od pondělí zúčastnit až 5 000 lidí.

Jenže pořád to není tolik, aby se konaly velké festivaly s megalomanskou show a mohli je tak navštívit dopředu avizovaní zahraniční interpreti. Najdou se ale i výjimky. Navíc, po posledních utlumených pár měsících nepohrdnou hudební milovníci jistě žádnou živou hudbou. Podívejte se na redakční výběr.

Lucerna Music Bar Open Air (23. června až 29. srpna, Praha)
Klub Lucerna Music Bar praská celoročně ve švech, kvůli vládním opatřením ale byli organizátoři nuceni vymyslet alternativu. Koncerty tak přesunuli na pražské Výstaviště, kde zahraje například Tomáš Klus, Ben Cristovao, Mig 21, Monkey Business nebo UDG. Vše startují v těchto dnech trojákem J.A.R.

Obscure Mosh Open Air (28. června, Praha)
A pokračujeme pěkně zostra, i když jen jednodenním festivalem, který se koná v neděli v pražském klubu Modrá Vopice. Dorazí slovenský Čad, thrashový Debustrol nebo třeba Godless Truth. Začíná se už ve 13.30.

VlčkoviceFest (10. až 12. července, Vlčkovice u Votic)
Organizátoři se báli, že letos proběhne pouze zimní verze festivalu, a to v pražské Malostranské Besedě. Nakonec se ale fanoušci dočkají i v červenci tradičně ve Vlčkovicích. Vystoupí Vypsaná fixa, Vesna, Znouzectnost, nebo třeba slovenská rocková kapela Živé kvety.

Letokruh (Brno, Hradec Králové, Praha)
Na stejném geografickém principu jako turné tří velkých majálesů na letošek připravili stejní pořadatelé také tři letní festivaly. Oproti jarním studentským radovánkám čtyřdenní, vždy od středy do soboty. Na brněnském stadionu Za Lužánkami se bude hrát 15. až 18. července, U Aldisu v Hradci Králové 22. až 25. července a v Praze od 29. července do 1. srpna. Představí se Yzomandias, Viktor Sheen, Rybičky 48, Marek Ztracený, netradičně sólově Richard Krajčo & Nikolaos Grigoriadis z kapely Kryštof, Ben Cristovao či Mirai.

Letní slavnosti staré hudby (21. července až 7. září)
Program letošního 21. ročníku festivalu bude vytvořený ve spolupráci s převážně českými umělci, aby organizátoři podpořili tuzemskou scénu. Lokace se mění v souvislosti na vystupujícím, kterými jsou například La rose de Paris, Květina milosti či Galantní dialog. Letošní ročník je věnován hlavně hudbě šlechtických dvorů.

Krásný ztráty Live (14. a 15. srpna, statek Všetice)
Pořadatelé oblíbeného festivalu potvrdili, že se letos uskuteční, byť samozřejmě v omezené návštěvnické kapacitě. Potvrzení jsou Buty, Monkey Business a Ivan Hlas Trio, chybět nebude pochopitelně ani koncert Michala Prokopa, garanta celé akce.

Artu kus Festival (20. až 23. srpna, Trutnov, Bojiště)
Kromě legendy evropské scény, jež inspirovala třeba i Davida Bowieho – kapely The Young Gods, se na festivalu ukáže i několik českých kvalitních umělců jako PSH, Mucha, Bert & Friends či Gaia Messiah a Květy. Na festivalu bude také experimentální divadelní scéna v čele s představením divadla Ufftenživot.

TrutnOFF BrnoON Open Air Festival (21. až 23. srpna, Brno-Pisárky, areál Na Střelnici)
Nadupaný festival TrutnOFF, se v srpnu poprvé uskuteční v Brně, dostal tak přídomek BrnoON. Zahrají například J.A.R., Mňága a Žďorp, Plastic People, Oldřich Kaiser s Dášou Vokatou nebo Visací zámek. Zahraniční účinkující budou letos chybět. 

Cool v plotě (28. a 29. srpna, Písek)
Na jedenáctém ročníku multižánrového festivalu vystoupí například kytarista a zakladatel amerických Paramount Styles Scott McCloud nebo písničkář James Harries z Velké Británie. Z české scény pak Václav Havelka, Jana Kozubková, Štěpán Rak, Jiří Imlauf a Mucha. Za zmínku z doprovodného programu stojí i vyprávění koreanistky Niny Amopra Špitálníkové na téma: „Za oponou totalitního režimu v KLDR“.

Majáles (16., 23., a 28. září, Hradec Králové / Brno / Praha)
Tradiční studentské oslavy se budou opět konat v Praze, Brně i Hradci Králové. I když místo dubna a května až v září. Účast potvrdil Ben Cristovao, Marek Ztracený, Kapitán Demo, Mirai, Pokáč nebo třeba alternativní Bert & Friends.