Malátný: Uchovali jsme míru, abychom nikomu neublížili, ale byli upřímní

Příští úterý bude mít v Letním kině Širák premiéru snímek Každej ví kulový, který mapuje více než třicet let trvání skupiny Chinaski. Režisér Pavel Bohoněk nechává mluvit jednotlivé protagonisty upřímně hlavně o velkých sporech a rozchodech kapely.

„Nikdy to nebylo o slávě. Vždy jsme chtěli jenom pobavit lidi, zažít nějakej dobrej mejdan, sbalit holky a u toho vypít nějaký pivo,“ načal Michal Malátný hodinu a půl dlouhý průřez historií kapely.

Jenže z téhle party, jejíž složení se dost měnilo, jen Malátný zůstával, se stala a po dlouhá léta zůstává populární kapela, která vyhrála Českého slavíka a vyprodává velké haly. „Michal byl v počátcích největší brzda. Říkal, že nikdy nevstoupí do sálu, který má pět set lidí, nikdy,“ vzpomíná v dokumentu první manažer kapely Milan Pešík, který kdysi v roce 1995 přemluvil Radima Hladíka, aby produkoval její první eponymní album.

Nejlepší turné, které si nikdo neužil

A popularita přinášela i různé rozkoly a rozdílné názory. Malátný se musel rozloučit s kamarádem Petrem Rajchertem, který v 90. letech údajně příliš exhiboval na pódiu i mimo něj. Roky pak jako introvert bojoval s extrovertním Pavlem Grohmanem, se kterým při tom snili o kapele už od mládí. A velký prostor dostává i rozkol s dlouholetými kolegy v roce 2017, kdy už při závěrečném turné ani neměli společnou šatnu. „Turné bylo nejlepší, bohužel si ho nikdo neužil,“ zazní mimo jiné.

„Máme film po pěti letech hotový, což se mi hodně ulevilo. Bylo tam pár momentů, kdy už máte některé věci za sebou a srovnal jste se s nimi, ale jak jsem o nich mluvil do filmu, tak jsem to znovu prožíval a znovu mě to trápilo. Proto jsem měl v jednu chvíli pocit, že bychom to měli zastavit. Jsou tam věci, které jsou tak intimní a interní, že by se s nimi nemělo chodit ven. Ale nakonec jsme to s režisérem obrousili. Některé věci byly zbytečné a nemusíte je znova říkat. Uchovali jsme míru, abychom nikomu neublížili, ale aby to bylo zároveň upřímné,“ řekl novinářům po projekci Malátný. Sám se nedíval, protože už v poslední době viděl film tolikrát, že ho nějaký čas zhlédnout nechce.

Sestava Chinaski s Pavlem Grohmanem (druhý zleva) a Petrem Rajchertem (třetí zleva) Foto: Brainzone

To potvrdil i režisér Pavel Bohoněk. „Já se potřeboval dostat k těm klukům až na dřeň, což se povedlo až po přerodu. Díky tomu vznikly velmi upřímné zpovědi všech aktérů. Michal asi měl pocit, že se z toho potřebuje vyzpovídat, aby tuhle životní kapitolu uzavřel. Strašně si ho vážím za to rozhodnutí, když řekl: Buď to uděláme na dřeň, nebo to nedělejme vůbec. I když ho to muselo vnitřně i bolet, tak do toho šel,“ uvedl Bohoněk.

Také František Táborský, který v kapele zůstal, přiznal, že bylo těžké na určité věci vzpomínat. „Ale řekli jsme si, že když už to uděláme, tak ať je to co nejpravdivější. A že by bylo zbabělé pak z toho něco vyhazovat. Nejtěžší byla vzpomínka na smrt Pavla Grohmana,“ prohlásil kapelník.

Malátného chyby

Pro Malátného byly však některé výpovědi jeho bývalých spoluhráčů z kapely poučné. „S Petrem Rajchertem jsme se třeba neviděli dvacet let a teď s odstupem, když o tom mluví, tak si uvědomuji, jaké jsem dělal chyby a jak jsem se někdy zbytečně choval. Takže v mnohém mi to pomohlo. Stejně je to s výpověďmi kluků, kteří opustili kapelu před několika lety. Pár věcí mi došlo, kde jsem dělal chyby, nebo že jsem ty věci vnímal špatně,“ přiznal Malátný. V dokumentu to popisuje slovy: „Ta nekomunikace v kapele byla moje a Frantova chyba.“

A přidal příhodu, že zhruba před měsícem potkal v noci u benzínky na dálnici Ondřeje Škocha. „Nejdříve jsem se lekl, co bude, a nakonec jsme se objali. Myslím, že je vše odpuštěné a že se nebojím dalšího setkání. To nejhorší už odnes čas a můžeme se spolu bavit. Věřím, že až potkám ostatní kluky, tak to bude podobné,“ říká frontman Chinaski, který pokračuje s novými parťáky. „Když věci člověk pojmenuje, tak jsem je v sobě pochopil a vyřešil. Mám pocit, že teď s aktuální sestavou jako bychom začali znovu. Nikomu nic nedlužím, nikdo nic nedluží mě a můžu začít,“ dodal Malátný s tím, že na konci dokumentu zní nová píseň, kterou kapela složila v lockdownu.