Markéta Irglová má novou píseň. Pomalu se vracím na scénu, říká

Jediná česká oscarová skladatelka krůček po krůčku končí několik let trvající hudební pauzu, během které se podle vlastních slov věnovala hlavně dětem. V létě vydala píseň Quintessence, nyní bez větší propagace pustila do světa skladbu Among the Living.

Irlgová je trvale usazená na Islandu, kde má s manželem nahrávací studio. Podle islandského listu Morgunblaðið po osmi letech v zemi mluví plynně tamním jazykem, a letos dokonce požádala o občanství.

V posledních letech se věnovala hlavně dětem, nyní se postupně vrací k muzice. A zásahem koronaviru, který zrušil její plánované mezinárodní projekty (a například i hraní v Česku), to bude zase i vlastní hudba. Její sólová diskografie totiž zatím obsahuje jen dvě desky a na závěr albové trilogie se čeká už dlouho. „Třetí desku mám napsanou, ale zatím nenahranou,“ prozradila v aktuálním vydání magazínu Autor in.

Among the Livin je třináctiminutová elegie, tedy skladba věnovaná zesnulým, Irglová však tvrdí, že se při psaní snažila mluvit také k živým, k těm kteří truchlí. Na skladbě se podílel smyčcový Siggi String Quartet nebo Aida Shahghasemi, americká hudebnice s íránskými kořeny. O produkci se postaral Irglové manžel Sturla Mio Thorisson.