Místo koncertů budou muzikanti zkoušet, nahrávat i uklízet

Aktuální opatření vlády v boji s koronavirem způsobilo velké změny v hudebním kalendáři. Udělat koncert pro sto lidí a méně totiž můžou opravdu jen někteří, větší turné známých skupin se pozastavila. Planeta Hudba oslovila některé muzikanty s otázkou, jak neplánované volno vyplní?

Mirai Foto: Ondřej Pýcha

Například Tomáš Klus měl ve středu v Pardubicích odehrát koncert s Janáčkovou filharmonií. Slibuje, že náhradní termín bude v říjnu. „Je nám to moc líto, protože jsme se na sebe těšili s dvěma tisíci lidmi. Bohužel však stohlavý limit překonáváme už s ansáblem a realizačním týmem,” říká Klus, kterého opatření vlády sice mrzí, ale respektuje je. Nákazy se nebojí, protože nedělá nic, čím by jí šel vstříc. „Zaměří-li se člověk na data, je patrné, že pro mne ani mé děti koronavirus nepředstavuje takové nebezpečí, jako pro staré nebo již nějak nemocné lidi. Jediné, čeho se bojím, je panika,” dodává Klus pro Planetu Hudba. Podle něj je velkým nebezpečím skupování roušek a respirátorů, které pak chybí nejohroženějším skupinám. Další koncerty v rámci Paměť písní tour zatím zpěvák neodložil. 

Také kapela Mirai byla nucena některé ze svých naplánovaných koncertů z již započaté Mirai Tour zrušit. V pátek měli hrát v Pardubicích a v sobotu v Jablonci nad Nisou. Pro oba koncerty už však našli náhradní termíny v květnu. Frontmana jsme zastihli přímo při uklízení. „Konečně mám čas na všechny resty, kam patří i úklid mého bytu, což se už dlouho nestalo,” usmívá se Mirai Navrátil. Dojde i na skládání hudby. „V dodávce se mi dobře nepíše. Potřebuji skládat v klidu, kdy mě nikdo neotravuje. Teď je na to ideální čas,” říká.


Zároveň podotýká, že kapelu kontaktovalo několik médií, aby odehrála aspoň on-line koncerty. „Nakonec to asi nebude takové volno, jak jsem si myslel,” doplňuje Navrátil. Podle něj v této náladě spíš strachu než zábavy je to to nejmenší, co mohou udělat. Pro fanoušky už jedno on-line vystoupení na facebookových stránkách absolvovali v úterý. 

Hudební skupina Luvver ze slovenské Nitry měla v nadcházející době také pár naplánovaných koncertů doma i v Česku. „Naštěstí jich však nebylo mnoho. I tak máme práce až dost,” svěřil se bubeník Martin Zaujec. „Věnujeme se teď převážně nahrávání a dokončování skladeb, které plánujeme brzy vydat,” dodává. Luvver měli hrát ve čtvrtek v pražském klubu Café V lese, ale koncert byl zrušen. Naopak páteční vystoupení Noisy Pots se na stejném místě uskuteční. Podle pořadatelů se totiž vejde do povoleného počtu sta účastníků na jedné akci. 

Kapela Mňága a Žďorp měla vystoupit v pátek v Plzni na předávání cen ankety Žebřík a v sobotu zahrát v Krnově. Podle prohlášení na oficiálních stránkách skupiny se s pořadateli březnových koncertů management dohodne na náhradních termínech, půjde pravděpodobně o čtvrtky. Frontman kapely Petr Fiala napsal už v úterý na facebook Mňágy, že budou mít zkoušku. „Projedeme si Třecí plochy a probereme, co budeme v nečekaném volnu dělat. Vidím to na zkoušení, psaní nových věcí, oprašování dobrých starších dlouho nehraných písniček. Možná pojedeme na soustředění něco vymyslet,“ napsal fanouškům Fiala. 

Dvacet let existence a zároveň jubilejní tisící koncert měla na konci března odehrát v pražském Foru Karlín kapela UDG. Ta už našla nové datum, a to 30. září. „Paradoxně jednu výhodu to má, v náhradním termínu můžou speciální hosté, kteří nám původní termín museli odmítnout,“ sdělili hudebníci.

S přispěním Marka Veselého.