Sport jsem dělala závodně, v muzice nechci soutěžit, říká Tereza Balonová

Písničkářka Tereza Balonová vyhrála v sedmnácti letech Portu, na koncertech se doprovází sama jen s pomocí kytary a looperu, na který si živě nahrává celý doprovod. „Pomaturitní léto mělo grády!“ říká o měsících, kdy předskakovala Davidu Kollerovi či Divokýmu Billovi. Stále chystá debutovou desku.

Písničkářka Tereza Balonová Foto: SingleTon

Ty jsi v létě stihla nějaké koncerty. Vím, že jsi předskakovala Davidu Kollerovi na vinicích. Co dalšího jsi zvládla?
Léto bylo nad moje očekávání. Vzhledem k tomu, jak vypadalo jaro, jsem vůbec nevěřila, že si v létě zahraju a že si zahraju tolik. Takže léto jsem si užila na maximum a opravdu jsem skoro každý víkend měla nějaký hraní, protože ještě k tomu, že jsem předskakovala Davidovi Kollerovi, tak jel i turné i Divokej Bill. A takový štěstí v neštěstí. S nima měli jet dvě kapely, a tak se občas stalo, že někdo z nich musel do karantény. Takže kluci mi hned volali, což bylo pro mě neuvěřitelnou ctí, že hned brali telefon volali mně, jestli bych před nima nezahrála. Takže jsem měla i pár koncertů před Divokým Billem, potom jsem ještě dvakrát mohla hrát před Mirai. A ještě do toho nějaký svoje koncerty, nějaký menší fesťáky, který nezrušili. Fakt to bylo skvělý. Jaro jsem měla nejistý i s tou maturitou, to bylo všechno v křeči. Bude se maturovat, nebude maturovat, tak OK teď se maturovat bude. Tak musíme najednou během pár týdnů dohnat skoro celý půlrok, který jsme kvůli karanténě zanedbali. Takže to pomaturitní léto mělo grády! 

Jak na tebe reaguje publikum Divokýho Billa nebo Davida Kollera?
U Divokýho Billa jsem si říkala, že to je trošku trošku jiný žánr, ale moc mile mě překvapilo, že mě hned to publikum vzalo. Fakt mají kluci skvělý fanoušky. Já už jsem si to vyzkoušela před rokem, když jsem s nimi hrála v Úvalech před sedmi tisíci lidma, takže jsem z toho moc obavu neměla, protože jsem věděla, že ty jejich fanoušci jsou prostě v pohodě a jsou fajn. Překvapilo mě, že jak na ně chodí lidi opakovaně, tak někteří z nich už mě i znali. Takže se na každém koncertě objevil někdo, kdo si zpíval moje texty, což bylo pro mě úžasný. Že už mě mají asi někteří neposlouchanou, když si se mnou zpívají.

V jaké fázi je tvoje očekávaná debutová deska? Využila jsi lockdownu a krize k nahrávání? 
Snažila jsem se to využít co nejvíc, ale mám pocit, že na tý desce začínám pořádně pracovat se vším všudy vlastně až teď. Dávám si dohromady celý ten koncept, některé písničky už mám nahrané. Teď mi vyšel singl Tak málo, který bych na desce určitě chtěla. A pracuju na dalším. Některí písničky jsem ale zas úplně přehodnotila a vyhodila, protože chci, aby ta deska působila jako celek, ale přitom byla pestrá. Písniček mám na dvě desky minimálně, akorát se snažím vybrat věci, který budu moct hrát i za pár let a ne který hraju teď v devatenácti nebo dvaceti. V tomhlě věku se člověk asi nejvíce mění a vyvíjí. Takže pořád přehodnocuju, co tam dát a co ne. Ale ty písničky, o kterých jsem si jistá, že je tam chci, tak na nich už se naštěstí pracuje. 

Podívejte se exkluzivně na video, jak jedenáctiletá Tereza Balonová hraje Here Comes the Sun od Beatles.

To se myslím často stává v kapelách, že když je někomu čtrnáct, tak ho šestnactiletí jako spoluhráče nechtějí, protože je v jejich očích ještě dítě. A ono to bude s písničkama podobně, ne? Že ti je dvacet a když jsi nějakou napsala v sedmnácti, tak ti dneska může třeba i oprávněně připadat vlastně úplně hloupá…
Je to tak a já dokonce hraju písničky, který jsem složila ve třinácti. Třeba písnička Denisa, kterou lidi na koncert úplně milujou. A pak mám písničky, který jsem složila v sedmnácti a říkám si, že je třeba hodně hloupá a už ji hrát nechci. Takže je to přesně tak, jak říkáš. Jsou to věci, který člověk pořád přehodnocuje. Některý písničky totiž dobře znějí na koncertech s tou energií a tím, jak se mnou spolupracuje publikum. A něco jiného je udělat nahrávku na album. Ale přesně to, co říkáš, teď řeším s deskou. Tohle jsem složila, když mi bylo patnáct, ale nevím, jestli to budu chtít zpívat za pět let, až mi bude pětadvacet.

Plus ty asi víc než třeba ustálené kapely řešíš to, že nějak znějí ty písničky s looperem na koncertu a na desku to chce udělat spíš jinak, ne?
My jsme se třeba EP Zhasni den, snažili dělat hodně, tak jak to hraju naživo. Ale tu chystanou desku bych chtěla asi vydat víc kapelně a nebála bych se toho, že to bude mít trošku jinou podobu na koncertě. Myslím si, že to, nevadí a naopak, že to bude pestrý.

Celý nekrácený rozhovor najdete zde: https://www.patreon.com/posts/43412674 a dozvíte se v něm, kterou písničku Tereza napsala jako první a kolik jí bylo. Nebo jaké je pozadí vzniku písně Denisa.

Jeho kompletní přepis: https://www.patreon.com/posts/43412674