Mozartovy distanční narozeniny. Zazní také nově nalezená skladba

Půlkulaté výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta se ve středu odehraje na internetu nebo v televizi. Doba si to žádá. Legendární skladatel přišel na svět v rakouském Salcburku přesně před 265 lety.

Socha Wolfganga Amadea Mozarta ve Vídni. Foto: Shutterstock

K poctě géniovi klasicistní hudby se bude konat například tradiční slavnostní koncert v pražském Stavovském divadle. Samozřejmě bez účasti diváků, za to za přítomnosti televizních kamer. Ve středu 27. ledna od 20.15 hodin jej živě odvysílá ČT art.

Na obrazovce se představí Orchestr Národního divadla, německý dirigent Karsten Januschke a tuzemští i zahraniční sólisté jako Michaela Zajmi, Arnheiður Eiríksdóttir, Kateřina Kněžíková či Miloš Horák. Na programu koncertu budou například ukázky ze skladatelových oper Idomeneo a Le clemenza di Tito.

V Praze uvítán trojnásobným jásotem

Slavit se bude rovněž v Olomouci. Tamní Moravské divadlo nabídne speciální koncert na YouTube a na vlastních webových stránkách. Soubor opery a operety uvede árie z Mozartových oper a nabídne je ve 20 hodin, což je nejen příhodně klasický televizní prime time, ale také přesný čas skladatelova narození. 

„Chtěli jsme připomenout také Mozartovu vazbu na Olomouc. Pobýval zde jako jedenáctiletý v roce 1767 se svými rodiči a sestrou, když utíkali z Vídně před epidemií černých neštovic. Mozart tu napsal svou 6. symfonii F dur a ještě pár dalších skladeb,“ řekl ČTK umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Zazní ukázky z oper Kouzelná flétna a Cosi fan tute (ta měla mimochodem vídeňskou premiéru 26. ledna 1790), čtyři árie a jedno dueto z Dona Giovanniho či árii Figara z Figarovy svatby.

Na zpáteční cestě se Mozartovi stavili i v Brně, kde Wolfgang 30. prosince 1769 spolu se svou sestrou vystoupil v Městském domě Taverna, dnešním divadle Reduta na Zelném trhu. 

Mozartovy stopy v českých zemích vedly především do Prahy, kde v době svého tvůrčího vrcholu zaznamenal fenomenální úspěch. Nejprve zde oproti chladnému přijetí ve Vídni zazářily jeho opery Únos ze Serailu a Figarova svatba.

První dvě návštěvy Prahy Mozart uskutečnil v lednu a srpnu 1787. Při svém návratu už měl rozepsaného Dona Giovanniho, jehož Praze slíbil. Protože měl premiéru sám nazkoušet a dirigovat, operu v Praze opravoval, škrtal a dopisoval. „V pondělí dne 29. listopadu byla italskou operní společností dávána toužebně očekávaná opera mistra Mozarta Don Giovanni aneb Kamenný host. Znalci a hudební umělci říkají, že v Praze dosud nebylo jí rovné. Pan Mozart sám dirigoval, a když vstoupil do orchestru, byl uvítán trojnásobným jásotem, který se opakoval i při odchodu,“ psal 3. listopadu 1787 Prager Oberpostamtszeitung.

94 sekund Mozarta

Ve skladatelově rodišti dnes startuje Salzburg Mozart Week, s upraveným a zestručněným programem. Samozřejmě online. Přenášet se bude také světová premiéra 94 sekund nového Mozarta, tedy jeho dosud neznámé klavírní skladby.

Univerzita Mozarteum získala rukopis třídílného „Allegra D dur K626b/16“ od soukromého sběratele nedávno. Podle časopisu Harmonie „důkladná analýza ukázala, že tato skladba byla napsána Mozartovou vlastní rukou přibližně v roce 1773“, tedy v jeho sedmnácti letech.  

Letos v prosinci uplyne také 230 let od skladatelova předčasného úmrtí. Takže další akce se dají očekávat v průběhu roku. Doufejme, že třeba už i naživo.

Baví vás klasická hudba? Podívejte se, jak vypadala moderní verze Dvořákovy Rusalky v Praze na Letné.