Můžeme směle vyrazit i do Francouzské Guyany, vtipkují 4 Tenoři

4 Tenoři, vokální seskupení čtyř výrazných sólistů, vydalo své debutové eponymní album plné vesměs známých a oblíbených melodií. Kvartet se naživo představuje napříč Českem, velký vánoční koncert chystá i do pražského Fora Karlín.

4 Tenory tvoří (zleva) Pavel Vítek, Jan Kříž, Marian Vojtko a Michal Bragagnolo. Foto: Lenka Hatašová

Je to vždycky trochu zvláštní zážitek, když se s hudebníky známými z pozlátkové muzikálové nebo dokonce ušlechtilé operní scény ocitnete v pohodlí zákulisí. V případě uskupení 4 Tenoři to bylo v kancelářích Supraphonu, všichni pánové tu seděli v civilu, někteří i trochu požitkářsky rozvalení a tématem hovoru byla jejich společná debutová deska. Ta byla v tu dobu naplánovaná na vydání 18. září, ale už podle předprodejů se zdálo, že by mohla být záhy zlatou.

„To by nás samozřejmě velice potěšilo. Albu jsme věnovali velké úsilí a hodně času, takže by to byla ta nejhezčí odměna,“ říká Pavel Vítek, jehož partner, producent Janis Sidovský, dal celý soubor pěvců dohromady.

Nápad na album vznikl prý už ve chvíli, kdy 4 Tenoři začali společně koncertovat a viděli zájem a ohlas publika. „To nás logicky všechny vedlo k tomu, že by mohla vzniknout deska. Samotný proces intenzivní práce však tvral tři nebo čtyři měsíce,“ popisuje Jan Kříž.

Vítek ovšem dodává, že deska začala vznikat vlastně už v autě cestou na koncerty. „Co tam máte těch dvě stě kilometrů dělat? Posloucháte nabízenou hudbu. Většinou jsme se jednoznačně shodli na tom, co ze stolu odpadne, a co zůstane. A s kolekcí, která ‚vyhrála konkurz‘ na album, jsme šli do studia a měli jsme jasný záměr, kudy se vydat,“ líčí.

Laická představa, že když čtyři špičkoví zpěváci přijdou do studia, musí být hotovo za odpoledne, je podle všeho milná. „Chtěli jsme, aby ten oproti koncertům čistý audiozážitek byl na vysoké úrovni. Pokud jsme s nahraným zpěvem nebyli spokojení, předělávali jsme ho tak dlouho, dokud jsme za sebe neměli pocit, že je to takové, jak jsme si předsevzali,“ říká Kříž. „Byl čas s i s tím hrát. Nebrat verzi, která je jen dobrá, ale snažit se o lepší,“ přidává se Vítek.

Vokální kvartet doplňují Michal Bragagnolo a Marian Vojtko, který vysvětluje, že zpěvy se nahrávaly postupně. Konkrétně Vojtko jezdil jako poslední, protože déle spí a hlas najde spíš až odpoledne. „Nicméně když jsem něco nazpíval, Marian přijel po mně, poslechl si to a řekl svůj názor. A naopak. V kolektivním projektu, jako je tento, je potřeba aby se mu jednotlivé osobnosti podřídily,“ říká Vítek.

Na desku se dostaly především převzaté slavné melodie od autorů typu Ennia Morriconeho nebo Andrew Lloyda Webbera či tradicionály jako Amazing Grace. 4 Tenoři dokonce zařadili písně Belle či Piccola e fragile, tedy skladby zpívané francouzsky a italsky. „Samozřejmě jsme diskutovali o tom, jestli to není příliš odvážné. Ale jsem moc rád, že se nedržíme zpátky a nebojíme se nechat zazní píseň v originální italštině,“ soudí Kříž.

„V případě Belle to byla navíc trochu z nouze ctnost. Francouzi práva na přetextování téhle písně nikomu neudělují, což jsme nevěděli, ale už jsme z ní nechtěli couvnout, protože se nám líbila,“ dodává Vítek. „S tím francouzským textem jsme si dali práci, i když přiznávám, že jsem ze začátku měl pocit, že to nikdy nemůžu zazpívat. Naštěstí jsme měli francouzštinářku, která to s námi nacvičovala a seděla i ve studiu a, jak se říká, nepustila chlup, dokud to nebylo tak, jak by to nazpíval Francouz.“ „A hlavně, když bychom jeli na festival do Tuniska, kam nás zvou, tak máme už jednu píseň v jejich úředním jazyce. A taky můžeme do Francouzské Guyany,“ směje se Vojtko.

4 Tenoři měli už přes léto poměrně dost koncertů, v nichž pokačují, což ve světle neustále odkládaných akcí působí jako malý zázrak. „My jdeme přes mrtvoly,“ žertuje Vojtko. „To bude dobrý titulek!“ smějí se kolegové. „Bez dobrých ohlasů a plných sálů by ten náš projekt vůbec neměl smysl. Aplaus a standing ovation je pro nás velká satisfakce a doteď se to vždy povedlo. Takže je to na dobré cestě,“ dodává Vojtko nyní už vážně.

Jak to bude nyní s hudebními akcemi, není jisté, 4 Tenoři mají nicméně do června příštího roku naplánovaných ještě nějakých čtyřicet koncertů. „To je velká bomba i velká odvaha, snad to vyjde,“ říká Vojtko.

Relativně největší vystoupení se chystá na 12. prosince do pražského Fora Karlín, na který je prodaných už devadesát procent vstupenek a dokonce se žádné nevracely ani ve chvíli, kdy se začaly vyhlašovat restrikce. „Budeme mít rozšířené smyčcové těleso, bude to daleko napucovanější a i repertoár bude přizpůsobený vánočnímu času,“ říká Janis Sidovský.