Naděje umírá poslední. Hrát v roce 2021 plánují Sting, Harry Styles či Lucie

Normálně by touto dobou vycházely články s hudebními výhledy na příští rok, ale plánujte s vážnou tváří koncerty v uzamčené zemi! Přesto nějaké události v muzice na obozoru jsou – byť mnozí aktéři přiznávají, že jsou připraveni je opět přesunout.

Sting Foto: A&M Records

Přehled, který zde nabídneme, určitě nebude úplný. Ostatně to není ani jeho účelem. Jen chceme připomenout, že muzika nekončí a a že se pořád máme na co těšit. I kdyby to nakonec třeba neklaplo.

Začněme milníky, kolem kterých se zpravidla celý hudební rok točí. Letními festivaly. Ty letos zažily skutečnou ránu, když mnozí pořadatelé vlastně až do poslední chvíle nevěděli, jestli budou moct aktuální ročníky uspořádat. Drtivá většina naplánovaných akcí nevyšla, a tak mnohé přesouvají ohlášený program s většími či menšími změnami na rok 2021. V následujícím textu bude nadúžívaný podmiňovací způsob, ale jinak to nejde.

Rock for People drží letošní přesun na předprázdninový termín a od 10. do 12. června chce opět uvítat kapelu Green Day. Jako další by se v programu měli objevit The 1975, Fall Out Boy, Weezer nebo Skillet. O týden později od 17. do 19. června se má uskutečnit Metronome Festival na pražském Výstavišti s ohlášeným headlinerem v podobě eletronického dua Underworld.

Metronome se bude částečně překrývat s tradičním Votvírákem, byť spíš termínem, než dramaturgií. Na letišti v Milovicích se od 18. do 20. června představí výkvět české rockové, popové a hiphopové scény. Detailnější program zatím není známý. Od 9. do 11. července se v Táboře má uskutečnit festival Mighty Sounds s Dropkick Murphys, Social Distortion, Agnostic Front či domácím Totálním nasazením.

Colours of Ostrava by se měly konat od 14. do 17. července 2021 na tradičním místě v Dolních Vítkovicích. Headlinereme festivalu jsou ohlášení The Killers, dále pořadatelé lákají na Twenty One Pilots, Martina Garrixe, The Lumineers nebo oblíbenou zpěvačku LP, radikální newyorskou raperku Princess Nokia nebo balkánskou smršť Dubioza Kolektiv.

Zapomenout nemůžeme ani na tvrdší muziku. Masters of Rock mají do Vizovic v termínu 8. až 11. července pozvané kapely jako Judas Priest, Nightwish, Sepultura, Lordi nebo Black Label Society. Brutal Assault zve na 10. až 14. srpna do pevnosti Josefov na další várku světových kapel.

Benátská! s Impulsem avizuje od 22. do 25. července v Liberci Marka Ztraceného, Pavola Haberu s Teamem, Janka Ledeckého, Aleše Brichtu, ale třeba i Xaviera Baumaxu a Jiřího Schmitzera. Sázavafest má v termínu 22. až 24. července uvést německého zpěváka jménem Nico Santos či švédské Rednex a z domácí scény například Tomáše Kluse nebo Rybičky 48. Od 26. do 29. srpna je v plánu také festival filmové hudby Soundtrack Poděbrady s Mirem Žbirkou či filmy Skyfall, Rebelové nebo Lotrando a Zubejda. Na Daniela Landu, Tomáše Kluse či Divokýho Billa láká už nyní putovní festival Hrady CZ.  

Iron Maiden i Tata Bojs

Navzdory nejisté situaci jsou však v plánu i velké samostatné koncerty, a to už zkraje příštího roku. Spadají sem jak nově oznámené, tak z letoška přeložené akce.

Už 23. února by se v pražské O2 areně měl se svým sólovým turné představit Harry Styles z One Direction (26. září má přijet do Fora Karlín i jeho exkolega Louis Tomlinson), na 17. března je avizovaný koncert zpěvačk Avril Lavigne v pražské Tipsport Areně. 28. května mají na stejné místo dorazit Korn a pod širým nebem v Edenu chtějí 15. června vystoupit Iron Maiden. Tamtéž by se 2. července měl odehrát další ročník akce Prague Rocks, tentokrát pod taktovkou My Chemical Romance.

O2 arena dále láká na Aliciu Keys (25. června), Aerosmith (8. července), Kiss (10. července), Pearl Jam (25. července), Slipknot (29. července), OneRepublic (28. října),  nebo The Weeknda (8. listopadu). Ve Foru Karlín se 9. června mají představit Nazareth, 11. července Thom Yorke z Radiohead, 13. července Patti Smith a 14. srpna Limp Bizkit, 15. listopadu v Tipsport Areně The Chainsmokers.

Na druhý pokus by měl do Slavkova 25. července dorazit Sting a jako jeho support Lenka Nová a Vojtěch Dyk.

Čímž se dostáváme k zástupcům tuzemské scény, kteří také chystají turné či jednotlivé koncerty. 

Už na jaře hodlají na turné k desce Jedna nula vyrazit Tata Bojs, série koncertů by měla vyvrcholit 31. března v O2 universu. Letošní podzimní sedmdesátiny bude slavit Luboš Pospíšil opožděně 4. a 5. května koncerty v pražském Lucerna Music Baru. Po třech koncertech plánují v dubnu tamtéž J.A.R. a Mig 21.

Od 4. do 27. května odehraje Spirituál kvintet třináct koncertů dvakrát přeložených z letošního jara. Jedná se o oficiální rozloučení s kapelou, která se rozhodla ukončit svou kariéru.

Lucie chce na podzim 2021 vyrazit na čtyři halové koncerty pod hlavičkou Lucie v opeře, v Ostravě, Brně, Pardubicích a pražské O2 areně tedy vystoupí v doprovodu symfonického orchestru a pěveckého sboru.

Jak už bylo řečeno, výčet koncertů a dalších hudebních akcí je to pouze orientační a navíc výhledy na příští rok jsou stále značně nejisté. Nezbývá než držet palce, ať se to v muzice zase trochu rozhýbe.