Nechtěli jsme se rozhodovat „z hladu“, říká Tichá ke spolupráci s Bandjeez

Zpěvačka Kateřina Marie Tichá se v sobotu stala objevem roku podle Cen Anděl, což hned v neděli lehce přebila oznámením, že bude působit s kapelou Bandjeez zesnulého Davida Stypky. Poprvé se představí před Kryštofem 3. července v Brně.

Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez Foto: František Ortmann

Obligátní otázka – jaký pocit máte z toho, že jste se stala objevem roku?
Vím, že to říkají pokaždé všichni, ale já jsem to fakt nečekala, protože Amelie Siba i Deaf Heart natočili krásná alba a zasloužili jsme si to všichni úplně stejně. Samozřejmě jsem šťastná. Hlavně proto, že tím byla oceněná práce všech lidí kolem mě, kteří mně i mojí hudbě věřili. Je to příjemný pocit. (Více o sobotním vyhlašování čtěte v komentáři Ceny Anděl ovládla Lenka Dusilová. Zdálo se, že měla radost.)

V neděli jste potom s kapelou Davida Stypky oznámili, že budete hrát společně. K tomu jste už byli rozhodnutí ve chvíli, kdy jsme v televizi mohli sledovat vaše vystoupení s Davidovou písní Kříž?
Ano, s tou myšlenkou jsme si pohrávali už nějaký ten pátek a nechávali to uzrát. Potřebovali jsme na to čas a rozhodnutí padlo v minulých týdnech.

Ono to působilo hrozně profesionálně. Jako že jste počkali, jestli budou lidi písničku z Andělů chválit, a pak s tím vyšli ven.
To mě vůbec nenapadlo, ale vlastně to celé vypadalo až moc hladce, co? Vesmír je teď prostě asi na naší straně.

Co jste si během toho času rozmýšleli?
Já jsem měla vlastní kapelu, takže nejzásadnější bylo, jak to vyřešit s nimi. Naštěstí jsou to moji přátelé a já jsem dospěla k názoru, že pochopí, že nemůžu udělat nic jiného. Pak pro mě bylo důležité hlavně to, že nechci, aby se to rozhodnutí uskutečnilo „z hladu.“ Věděla jsem, že jestli se to má stát, tak se to stane ve správný čas a nemůžeme a nechceme to uchvátat. 

Podobně jako, že člověk nemá chodit nakupovat o hladu, protože pořídí i zbytečnosti?
Tak nějak. Když to hodně zlehčím, tak jako když se hladový nacpete doma vším, co ve spíži najdete, ale pak vám je týden blbě a litujete toho. Kluci měli naštěstí stejný názor, a tak jsme to mohli celé nechat přirozeně vyplynout.

Už zkoušíte?
Jo a je to šílený. Znáte tu neskutečnou energii, kterou kluci mají, a neuvěřitelnou alchymii, která mezi nimi je. První zkoušku jsme si nahrávali, a když jsme si to potom večer pouštěli, tak jsem se normálně rozbrečela.

Kdo v téhle sestavě bude hrát na kytaru?
Zůstává s námi Matouš Rohovský z mojí dosavadní kapely. Váže se k tomu trochu neuvěřitelný příběh. Matouš je taky z Frýdku-Místku. A když ke mně do kapely před dvěma lety přišel, tak mi tenkrát řekl, že přišel do Prahy studovat kytaru kvůli Bandjeez a Davidovi. Tehdy nevěděl, že se s Davidem známe a že spolupracujeme. Když jsem mu to pak řekla, tak byl úplně na větvi, protože Bandjeez pro něj byli úplní muzikantští bohové. Je vlastně hezký, že se ten život zase tak nějak děje…

První koncert máte naplánovaný na 3. července do Brna, kdy budete předskakovat Kryštofům na legendárním stadionu Za Lužánkami…
Ano, pojedeme s nimi celé letní turné po amfiteátrech (vstupenky koupíte zde). Pořád se mi nechce věřit, že budeme zase hrát pro živé lidi. Těším se na to obrovsky. A brněnští, kteří nestihnou přijít 3. července do amfiteátru, mohou dorazit na loď 15. srpna. Pražská plavba se uskuteční už 8. července. Kapacita těch lodí je velmi omezená, tak to budou koncerty hodně na blízko. 

Tak to vypadá, že léto bude snad konečně zase zábavné…
Jsme strašně vděční za to, že nám někdo dal příležitost si zahrát. Nic jiného, než být spolu a hrát, teď vlastně nepotřebujeme.