Není nutno, aby bylo přímo veselo? Hitmaker Uhlíř má jubileum

Hudební skladatel, herec, zpěvák, klavírista, komik a moderátor. Tolik profesí má Jaroslav Uhlíř, který v pondělí slaví 75. narozeniny. Vyniká všaj jako autor především filmových hitů. Význačné jsou jeho spolupráce s Karlem Šípem a Zdeňkem Svěrákem.

Hudební Skladatel Jaroslav Uhlíř slaví pětasedmdesátiny. Foto: archiv

Uhlíř, který se narodil jen pár měsíců po skončení druhé světové války, zpíval v mládí v Dětském pěveckém sboru Československého rozhlasu pod vedením Bohumila Kulínského. Později se do rozhlasu vrátil jako skladatel a seznámil se tam se Zdeňkem Svěrákem, který je jeho spolupracovníkem už přes padesát let. Na scénu vstoupil Uhlíř písní René, já a Rudolf, kterou zpíval Jiří Schelinger a otextoval ji Karel Šíp, skladatelův další dlouholetý parťák. Se skupinou Faraon pak nahráli také hit Holubí dům, ke kterému však psal text Svěrák. Později se Uhlíř vrátil do Československého rozhlasu a skládal pro sólisty tamního orchestru jako Jitku Molavcovou, Václava Neckáře nebo Josefa Laufera.

Další významnou oblastí, v níž se Uhlíř zapsal, je hudba k filmům včetně pohádek. Vždyť mnohé úspěšné písně, které zná dnes téměř každý, pocházejí třeba ze snímků Tři veteráni, Lotrando a Zubejda nebo Ať žijí duchové. Pestré kladatelské umění však předvedl i ve filmech Trhák, Vrchní, prchni!, S čerty nejsou žerty nebo třeba v seriálu Hospoda. Většinou za textařského doprovodu Zdeňka Svěráka. S ním také dlouhá léta připravoval televizní seriál pro děti Hodina zpěvu. Vedle desítek písní z něj vzešla i řada krátkých operet. Tři z nich se staly základem k filmu Tři bratři. Před třemi lety Uhlíř se Svěrákem vyprodali O2 arenu, kde si jejich hity zpívaly různé generace.

Šíp a Uhlíř se na televizních obrazovkách mnoho let objevovali jako průvodci pořadu Hitšaráda, později Galasuperšou. Secvičili spolu řadu zábavných scének, ale také složili spoustu písní, které v pořadech hráli. Hity Jaroslava Uhlíře z let 1990 až 2016 vyšly minulý týden u Supraphonu a jsou zde právě i skladby, které otextoval Šíp.

Před šesti lety obdržel Uhlíř na filmovém festivalu ve Zlíně ocenění za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. V poslední době měl i zdravotní problémy. Loni na jaře prodělal infarkt, letos na jaře byl dokonce pohřešován a sám poté přiznal, že mu není nejlépe. Ještě v březnu zpívali Uhlíř se Svěrákem skladbu Není nutno na podporu lidí v první linii na začátku pandemie.