Neobvyklé rodinné duety, to zdaleka není jen Gott s dcerou

Lenka Filipová s dcerou, vystupující pod jménem Lenny, nazpívaly duet Samotní nejsme nic k televiznímu seriálu Kukačky. Rodinné spojení však v minulosti předvedli třeba i Petr Janda s dcerou Martou, sestry Bagárovy nebo loni manželé Lebedovi.

Lenka Filipová s dcerou Lenny Foto: Universal Music

Bratři Nedvědi, Homolovi, Hana a Petr Ulrychovi. Rodinných pout je v českém hudebním rybníčku mnoho. Ale ti všichni spolu hráli nebo hrají stále a záměrně. My jsme však našli duety rodinných příslušníků, které se ne vždy čekaly, i když byli třeba oba účastníci hudebníci nebo zpěváci.

Marta s tváří Petra Jandy

V této sekci si asi každý primárně vybaví Karla Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu, kteří nazpívali Srdce nehasnou. Píseň, která má na YouTube za dvacet měsíců téměř 56 milionů zhlédnutí. Mistr si skladbu objednal u Richarda Krajča, který ji napsal s Petrem Harazinem. (O vzniku písně mluví i producent Lukáš Chromek v našem podcastu Mixtape.) Nedávno umístila Ivana Gottová na YouTube také video z koncertu z Ružomberoku z roku 2018, kde její manžel zpíval s Charlotte Ellou píseň Zvonky štěstí. Obě ještě s druhou dcerou Nelly Sofií nazpívaly Gottovi v roce 2014 k jeho 75. narozeninám píseň Jsi stále mlád. On jim to o čtyři roky později vrátil ve skladbě Ta pravá od Marka Ztraceného.

Nejčerstvějším příspěvkem v této kategorii je duet Samotní nejsme nic, kterou k seriálu Kukačky běžícím na České televizi nazpívaly Lenka Filipová s dcerou Lenny. Ta běžně zpívá v angličtině. „Písnička v češtině a písnička s mojí mamkou byly asi dvě nejčastěji kladené otázky, se kterými jsem se v posledních letech setkávala. Jsem proto ráda, že posluchačům můžeme nabídnout něco nového, co splňuje obojí,“ říká Lenny. V klipu jsou použité i záběry z jejich domácího archivu. Obě Lenky se shodují, že nejde o jejich poslední spolupráci.

Píseň spojenou s rodinnými vztahy mají na kontě také Petr Janda z Olympiku se svou dcerou Martou. Jmenuje se Dotyky slávy a je z roku 2008, kdy ještě Marta, nyní už příjmením Verner, žila v Německu a zpívala s kapelou Die Happy. Oba si později spolu zazpívali ještě několikrát. Například v roce 2021 na koncertě Olympiku v O2 areně při songu Otázky nebo o čtyři roky později, kdy se Marta změnila v soutěži Moje tvář má známý hlas právě ve svého otce a Petr si píseň Snad jsem to zavinil já dal s ní.

Dagmar Patrasová nazpívala stovky písní, především pro děti. A její vlastní potomek, dcera Anna Julie Slováčková přidala svůj hlas u některých také.

SuperStar a jejich sestry  

Zde jde hlavně o duety, které nachystali zpěváci a zpěvačky, kteří se objevili v soutěži Česko Slovenská SuperStar. Tak například Monika Bagárová, jež byla ve zmíněném pořadu už v roce 2009 a v poslední řadě seděla v porotě, ukázala před necelými dvěma lety klip k duetu s mladší sestrou Natálií nazvaný Sestra. Také zde je využíván rodinný archiv. „Je krásné mít tak blízko u sebe spřízněnou duši a stát při sobě v dobrém i zlém,“ napsala tehdy na sociální sítě Monika.

A krátce se podíváme i na Slovensko. Celeste Buckingham, slovenská zpěvačka americko-švýcarského původu, se v SuperStar objevila v roce 2011. O dva roky později nazpívala s mladší sestrou Carmel duet Gone. Poslední vítězka soutěže Barbora Piešová ještě před finále natočila se sestrou Lenkou duet Anjeli. Další představily teprve před měsícem a nese název Pokoj.

Voxel s manželkou: Trochu jsme si lezli na nervy

Kategorii manželů načneme písní My 2 jsme se našli, kterou nazpíval Václav Lebeda alias Voxel s manželkou Marií. Videoklip, ve kterém hrají i další čeští muzikanti, je venku od začátku loňského září. „Singl vznikl za korony, kdy jsme s mou ženou byli prakticky nepřetržitě, až jsme si začali trochu lézt na nervy,“ zmiňoval Voxel s úsměvem. Ten už dříve pro ženu, když s ní čekal dítě, složil do melodie od Macklemora píseň Těhotná. Později napsal i vlastní hudbu.

Ewa Farna a její manžel Martin Chobot využili v klipu k písni Ta o nás také rodinných videoarchivů, podobně jako už jsme několikrát výše uvedli u jiných skladeb. Původně byla píseň určena jen pro svatební hosty a neměla jít do světa. Nyní už má na YouTube přes dvanáct milionů zhlédnutí.

Ještě před nimi nazpívali duet v roce 2017 Tomáš Klus s manželkou Tamarou. Jmenuje se A pak. Další s názvem My přidali v roce 2019 a píseň rodiNám poslali ven loni na jaře po začátku epidemie koronaviru.