Nové podzimní desky. Pochlubí se Kryštof nebo Mirai

V létě si chceme užít hlavně živé koncerty. Po prázdninách nás však kromě různých vystoupení v klubech a halách čeká mimo jiné opět domácí poslouchání. K tomu přispěje mnoho nových alb. Pojďme se na několik českých chystaných desek podívat blíže.

V říjnu vydá svou už osmou studiovou desku kapela Kryštof. Ponese název Halywůd. Stejnojmenný singl a videoklip parta kolem Richarda Krajča představila v uplynulých dnech. Na albu, do nějž se autorsky zase hodně vložil právě Krajčo, se kromě už známých hitů jako Hvězdáři, Milan Baroš, Hned teď nebo Vánoční s Karlem Gottem, objeví i sedm zbrusu nových písní. Od poslední desky kapely Kryštof 25 uběhly čtyři roky, a to byla výběrovka. Srdcebeat vyšel už v roce 2015.

Třetí deska kapely Mirai už má také první ochutnávku. Stal se jí nedávno zveřejněný singl Volám, který doprovodil i videoklip. Název alba zatím skupina nezveřejnila, ale její frontman Mirai Navrátil v nedávných rozhovorech naznačil, že ústředním motivem bude tentokrát japonská mávající kočička štěstí Maneki Neko, která se objevuje i ve zmíněném klipu. Mirai zatím můžete vidět přes léto na mnohých koncertech, na které naváže na podzim i odsunuté turné.

Bandjeez se Stypkou i Tichou

Neúnavný ve skládání nových songů je písničkář Michal Horák. Ať už šlo o Asociální duet s Berenikou Kohoutovou, Prsa s Pavlem Čadkem či Pátý kafe. Nyní představil nový singl nazvaný Blaženo!, který předznamenává druhou desku. „Album bude sestávat z nějakých písní, které už lidi mají šanci znát, zároveň tam však bude dost kusů nových či alespoň v novém kabátě,“ říká Horák s tím, že se fanoušci dočkají i celé řady hostů. Nová deska má vyjít na konci září.

Po lednovém nečekaném skonu Davida Stypky se jeho kapela Bandjeez rozhodla dokončit chystanou desku s názvem Dýchej, na níž udělal Stypka hodně práce a ponese stále jeho výraznou stopu. Na konci května, poté co písničkářka Kateřina Marie Tichá vyhrála Cenu Anděl za Objev roku, navíc oznámila, že bude právě s Bandjeez nyní koncertovat. Poprvé se široká veřejnost dočká už tuto sobotu v Brně, kde budou předskakovat Kryštofu. Album Dýchej má vyjít v září.

Producent Martin Ledvina má v těchto týdnech napilno. Nejen, že dodělává výše zmíněné album Dýchej, ale pracuje také na debutové desce dvacetileté písničkářky Terezy Balonové. Ta má na kontě EP Zhasni den z roku 2019, ale v v poslední době často dává na sociální sítě příspěvky ze studia, kde pracuje na dlouhohrající novince. Předzvěstí byl loňský singl Tak málo.

Záplava výročních desek

Ondřej Ládek během období pandemie nezahálel a složil mnoho nových písní. Před několika dny vypustil do světa singl Má chata, můj hrad, který doprovodí televizní seriál Osada. Zároveň je to příslib nového alba s názvem Terapie, které Xindl X vydá 10. září. Producentsky se na něm podíleli Dalibor Cidlinský a Jan Steinsdörfer. „Terapie je souborem autoprotestsongů. Po hudební stránce je to moje asi nejpopovější deska, ale zároveň je na ní i nejvíce folku a country,“ řekl Ládek.

Podzim bude nabitý také výběrovými alby z dílny Supraphonu. V září vyjde u příležitosti 75. narozenin zpěvačky Hany Zagorové komplet 6CD, která zmapují celou její hudební dráhu. „K nedožitým devadesátinám Hany Hegerová, jež nám ještě stihla odsouhlasit výběr z písní čistě francouzského repertoáru, vyjde na CD a dvou LP počin s názvem Merci! Hana Hegerová,“ přibližuje Vladan Drvota ze Supraphonu. Osmdesátiny Marie Rottrové pak vydavatelství oslaví vydáním vinylové desky Lady Soul. Zajímavý bude i soundtrack k dokumentárnímu filmu Karel.