OHLÉDNUTÍ: Letokruh v Brně posloužil jako oslava prosté svobody bavit se

Je to už tak zařízené, že festivaly s čistě tuzemským lineupem slouží spíš k čirému pobavení davu, než jako místo kulturního povznesení. Není na tom nic zlého. A první zastávka nového Letokruhu, jež se konala od středy do soboty v Brně, cíl naplnila vrchovatě.

Známe to všichni. Třeba tsunami na druhém konci světa nás zas až tak nedojímá. Nejsme s ním v přímém kontaktu. To mohlo platit i o zásahu hygieniků, kteří od minuty zrušili veškeré akce nad sto osob v Moravskoslezském kraji.

Nejpozději do chvíle, než jsem se v pátek odpoledne před brněnským hotelem srazil s crew Kapitána Dema, který měl přece na zdejším Letokruhu vystupoval až v sobotu. „Jeli jsme na Nefestival do Ostravy, zrovna u Brna jsme se dozvěděli, že se ta akce ruší, tak jsme tady. Kdo hraje teď? Lake Malawi? Jé, tak na ty bychom se šli podívat!“ dostalo se mi vysvětlení.

Okamžitý kulturní lockdown na severu Moravy šokoval i pobouřil. Otřeli se o něj i vystupující na brněnském stadionu Za Lužánkami.

Třeba Richard Krajčo, jehož rodného kraje se to týká. Krajčo mimochodem jen s trumpetistou Nikolaosem Grigoriadisem předvedl zábavný a uvolněný akustický set. Žádné zbytnělé popové pozlátko, žádné hvězdné manýry. Dokonce si střihli zvukovou zkoušku přímo před už nachystaným publikem. „A my jdeme čůrat,“ zahlásil zpěvák následně, když zjistil, že do začátku setu zbývá ještě nějakých patnáct minut.

O závěr pátečního i sobotního večera se svou barevnou a výbušnou show postaral Marek Ztracený. A i on hecoval publikum proti nesmyslným opatřením. „Kolegové většinou diváky prosí, aby schovali mobily a uložili si ten zážitek do hlavy, ale já chci, abyste točili, fotili a sdíleli to, ať každý vidí, že se lidi v Brně nebojí a chtějí se bavit!“ vyzýval.

Letokruh byl koncipovaný jako série čtyř samostaných minifestivalů. Ve středu se představili rapeři jako Yzomandias či Viktor Sheen, ve čtvrtek dav strhli vyznavači tvrdých kytar Rybičky 48 či Horkýže Slíže. Největší zájem vyvolal páteční program, jemuž vévodila perfektně popová show v podání No Name a Ztraceného. V sobotu i díky upršenému počasí dorazilo zase o něco méně lidí.

I tak se samozřejmě bavíme o stovkách či nízkých tisících návštěvníků rozdělených do dvou oddělených sektorů, jak si žádají aktuální celorepubliková nařízení.

Vzhledem k tomu, že se víceméně stejný program Letokruhu zopakuje tento týden v Hradci Králové a příští týden v Praze, lze bez nadsázky mluvit o jedné z největších hudebních akcí letošního léta.

A jako symbol, že se lze zase bezstarostně setkávat a bavit, je takový počin k nezaplacení. Ostatně festivaly, kde se daří držet lidi relativně od sebe, konají se pod širým nebem a je na nich dejme tomu i dostatek desinfekce, jsou dnes a v této zemi zjevně méně rizikové než třeba cestování vlakem.