Pivo, roušky, slivovice. Mňága a Žďorp online koncerty jen proplula

Pouhých pár minut pauzy si kapela ve své rožnovské zkušebně dopřála v sobotu mezi online koncertem pro Radiožurnál a vlastním streamem na Mall.tv, ve kterém přehrála celou desku Ryzí zlato. A hudebníci si to užívali.

Najít areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm nebyl problém. Ani lokalizovat zdejší zkušebnu Mňágy a Žďorp – ze šestého patra jedné z budov se linuly tóny, které nemohly nikoho nechat na pochybách. Během sobotního podvečera se tu chystal „online dvoják“.

„Dali bychom i troják, hlavně, že nemusíme z koncertu na koncert přejíždět,“ pochvaloval si na chodbě kytarista Martin Knorr. Technici tu připravovali kabeláž, kamery, mikrofony… a udělátko, ve kterém každý hospodský povaleč pozná chlazení a výčepní zařízení. Pivo teklo proudem, jen tedy zarazilo, že jej tým Mňágy položil na hard case s lampovým zesilovačem! „Nikde jinde nebyla prodlužovačka,“ krčí pánové rameny.

Kromě piva, které brzy zavířilo ve sklenicích, tu byla cudně odložená také Žufánkova slivovice. Tu dovezla moderátorka Lucie Výborná, v jejíž režii měla být první hodina a půl živého vysílání. „Když přišel covid-19, tak jsme si s kolegou řekli, že by bylo fajn, aby lidi přišli na jiné myšlenky,“ líčí Výborná, jak série streamů nazvaná Koncert pro jiné myšlenky přišla na svět.

Příští sobotu se v pořadu představí Vojtěch Dyk a Matěj Ruppert. „V archivu Českého rozhlasu jsme našli nahrávky Karla Krautgartnera ze šedesátých let, oba pány jsme pozvali zazpívat si s orchestrem, se kterým si už nikdy nezazpívají. A oni na to skočili,“ láká moderátorka na sobotní večer na Radiožurnálu. Oba zpěváci si střihnou i písně z repertoáru Milana Chladila a Yvetty Simonové. „Je jasný, že Vojta Dyk bude Simonová. Na to se moc těším!“

Následující víkend ovšem nebude zahálet ani Mňága. Spolu s Mall.tv, která její streamy přenáší chystá ještě větší akci. „Projekt #kulturažije existuje už asi čtvrtý týden a doteď se přes něj vybraly necelé čtyři miliony korun. Mňágu jsme přizvali po jejím prvním facebookovém koncertu, vystupuje ve zkušebně každý týden a je to skvělá spolupráce,“ říká kreativní producent Mall.tv Milan Kuchynka. „Kolegové přišli s nápadem ten příští koncert ještě zlepšit. Vytáhnout kluky ze zkušebny na místo, na kterém budou hrát pro celý Valmez, lidem do oken.“ Konkrétní místo konání kapela odhalí v průběhu týdne. „Ale určitě nebude v rozporu s nařízením vlády,“ upozorňuje.

Nyní kapela přehrála celou desku Ryzí zlato, kterou nahrála v roce 1995 a produkoval ji nedávno zesnulý Ivan Král. To znamená nejen hity jako I cesta může být cíl nebo Nejlíp jim bylo, ale třeba také píseň Na stěně visí reprodukce. „S tou nám Ivan Král hodně pomohl, protože vyházel všechny blbosti, které jsme tam hráli a ani jsme je pořádně zahrát neuměli,“ zavzpomínal Petr Fiala během koncertu.