GLOSA: Po konkurzu Olympiku zůstává zbytečná pachuť

Byl to vážně docela zážitek i výzva uspořádat živě přenášený konkurz na nového klávesáka, kde se čtyři uchazeči předvedli v plné parádě. Diváci si to užili, hudebníci podle všeho také. Ale co nastalo potom, už tak dobře nepůsobí.

Nová sestava Olympiku. Zleva: bubeník Martin Vajgl, kytarista Petr Janda, klávesista Pavel Březina a baskytarista Milan Broum. Foto: Olympic

Olympic dopředu avizoval, že při hledání náhrady za Jiřího Valentu přihlédne k názoru fanoušků, byť bylo od začátku jasné, že půjde o hlas pouze poradní.

Co následovalo, však předčilo všechna očekávání. Fanoušci a kamarádi čtyř klávesistů-uchazečů se pod jejich profily na Facebooku Olympiku předháněli v tom, aby je vychválili do nebes. Budiž. Byť se jen těžko věří tomu, že se do konkurzu přihlásili zrovna čtyři zkřížené reinkarnace Rachmaninova, Manzareka a Gándhího.

Do finálního rozhodnutí kapely to navíc trvalo přes týden, takže tenhle festival chvály – a co si budeme nalhávat, z části také sebechvály, jen tlumočené spřátelenými účty – se stal brzy takovým nesnesitelným koloritem každodenní návštěvy sociálních sítí. Nicméně stále – budiž. Byla to soutěž, hra a všichni čtyři chtěli logicky uspět.

Nakonec padla volba na Pavla Březinu, kterému nelze než poblahopřát. Jen je zvláštní, že bude v kapele zatím účinkovat pouze jako „stálý host“, což docela kontrastuje s mediálním vyjádřením Petra Jandy. To zní: „Ve výběru jsme byli naprosto jednoznační, v podstatě jiný návrh nepadl. Navíc Březina vyhrál i v anketě u fanoušků.“ Tak proč jej nepřijmout doopravdy?

A s tím se pojí ještě dva problémy. Na konci konkurzního koncertu frontman Olympiku moderátorovi tvrdil, jak těžké rozhodování to bude. Zdroj blízký kapele k tomu ještě sdělil, že zbylí tři klávesisti byli ve hře do poslední chvíle. Pokud tomu tak skutečně bylo, je to jednání poněkud nestandardní.

A argumentovat anketou fanoušků ve chvíli, kdy není problém zjistit, že Ondřej Fencl měl stabilně od začátku konkurzu oproti Březinovi více než dvojnásobnou podporu (počet lajků hovoří jasně). Ne, že by zrovna na tom mělo záležet, ale proč to potom do novin říkat přesně opačně?

Olympic má samozřejmě plné právo vybrat si úplně svobodně, s kým chce nadále hrát. Ale výsledný dojem z celé té jistě dobře zamýšlené akce je potom trochu rozpačitý.

Korunu všemu – zjevně nechtěne – nasadil nakonec deník Blesk ve svém úterním vydání. Vydal článek, kde v titulku stojí, že „vyhrál ten z Argemy“, u fotky je napsáno „Jiřího Valentu nahradí Pavel Březina“… ale na snímku je Fencl.

Hloupá tisková chyba. Ale kdo by se neušklíbl.

Karma je někdy zdarma.