Podzimní koncerty budou hlavně plné euforie, věří muzikanti

Pandemie zkomplikovala hudební provoz, většina hudebníků proto své koncerty přesunula z jara na podzim a zimu. Teď umělci doufají hlavně v jediné – že fanoušci v hrozícím přetlaku původních i přeložených akcí dorazí.

Jednou z kapel, která byla nucena svoje turné přesunout,  je hard-rockový Škwor. Koncerty z větší části napasovali do volných termínů kulturáků, takže fanoušci o zážitky nepřijdou. Na nové show se Škwor těší a slibuje, že budou přímo „masakrální“. Jaký bude o jejich představení zájem, však těžko odhadují. „Dá se předpokládat, že na podzim a v zimě nějaký přetlak ze stran kapel bude. Na druhou stranu se zrovna tak mohou fanoušci snažit tohle ‚ztracené‘ jaro a možná i léto dohnat a svoje oblíbené kapely si o to víc užít,“ říká bubeník Martin Pelc. 

Podle něj se však přesunuté koncerty budou dost lišit od těch, které se měly uskutečnit na jaře a v létě. Což prý bude platit i u jiných muzikantů. „Nepůjde ani tak o to, jestli někdo využil současný čas k tomu, aby vyšperkoval scénu nebo třeba do úmoru cvičil a piloval hráčské dovednosti. Bude to nekonečná euforie z toho, že jsme všichni společně překonali něco, co nemá v novodobé historii obdoby. Doba pokoronavirová bude jiná především emočně,“ dodává Pelc.

Na říjen přeložila březnovou šňůru koncertů i kapela Jelen. Sami hudebníci vědí, že je těžko předpovídat, co v blízké budoucnosti bude. Všechny koncerty však prakticky vyprodali a těší se na dobrou návštěvnost. „Starost máme spíš o to, aby se do podzimu všechno vyřešilo a koncerty nebyly znovu ohrožené. Hraní a fanoušci nám už hodně chybí,“ říká frontman Jindra Polák. Změny v programu koncertu zatím neplánují, i když nepopírají, že by do té doby mohli stihnout přidat i něco z desky, na které nyní pracují. „Album bychom chtěli mít do podzimu hotové, takže je možné, že nějakou novou písničku zařadíme jako ochutnávku. Záleží však na tom, jak nám to v hudebním homeofficu půjde,“ směje se Polák.

Rozlučkové koncerty folkové skupiny Spirituál kvintet, které zároveň připomněly šedesát let působení kapely na scéně, měly rychlejší konec, než v jaký fanoušci i hudebníci doufali. Skupina zvládla odehrát dva termíny ve Velkém sále pražské Lucerny, zbylých třináct se přesunulo na září a bude to vůbec naposled, kdy bude Spirituál vystupovat. „Všichni členové skupiny se na dubnové koncerty moc těšili a na září se, co vím, těší ještě více. Programově budou stejně krásné, jen s jiným datem a všichni si moc přejeme, že bez korona starostí,“ řekl producent koncertů Tomáš Ságl.

Halové turné zvládli jen tak tak Rybičky 48, kteří poslední koncert odehráli 6. března. „Samozřejmě lituji všech kolegů, kteří museli své turné přesouvat. Vím, co je za tím práce, ale myslím, že jsou postiženi skoro všichni. Někdo více, někdo méně,“ sdělil Kuba Ryba. Opatření kapela chápe, vláda by se však podle ní měla spíš věnovat starším a nemocným lidem. „Celková izolace není správná. Jak z psychologického, tak ekonomického pohledu,“ myslí si Ryba.

Chystaného koncertu v O2 areně by se ovšem opatření už nemusela dotknout, Rybičky 48 tu plánují vystoupit v listopadu. „Uvidíme, jak se situace bude dál vyvíjet a podle toho budeme reagovat. Nicméně je mi jasný, že se teď pojede vlastně dvojitá nálož koncertů od všech kapel, co nestihly jarní turné,“ říká Ryba, který zároveň dodává, že budoucnost vidí pozitivně. „Věřím, že lidé budou chtít oslavit konec pandemie na všech koncertech,“ dodává.