Politici a muzika? Kuloárům vládnou hlavně kytary a tvrdší styly

Když vyšla najevo párty Radka Vondráčka s kytarou na stole v jednacím sále Poslanecké sněmovny, tvrdil: „Nebylo tam pódium, tomu sálu by hudba slušela častěji.“ Tak fajn. Tady jsou politici, kteří sami hrají a ten sál by hudbou klidně mohli rozsvítit.

Vondráček z hnutí ANO v roce 2017 zamířil po večírku ve sněmovní restauraci do jednacího sálu, kde právě probíhala rekonstrukce. Vyskočil na předsednický stůl a s kolegou Miloslavem Janulíkem zahráli podle Vondráčkových slov na kytaru tři písně. Muzikantské nadání mají i někteří jeho další parťáci z vládního hnutí. Například poslanec Jiří Bláha se věnoval hudbě na profesionální úrovni a europoslanec Ondřej Knotek hraje ve volném čase na bicí.

Hraní v kapelách

Bubeník je také pirátský poslanec František Elfmark, který se věnuje hudbě už od třinácti let. Je také zakladatelem spolku Přátelé zpětné vazby, který podporuje začínající a amatérské hudební a umělecké skupiny i jednotlivce na Slovácku. Jeho stranický kolega Petr Třešňák má už od střední školy zálibu v punku a hardcoru. Podle oficiálního profilu hraje v hardcorových kapelách Ethos of Nemesis a Řetězová reakce.

Poslanec za TOP 09, ale i vědec a pedagog František Vácha hraje na kytaru a zpívá v jihočeské skupině Akia b. a., Dominik Feri zase ve volných chvílích rád hraje jazzové skladby na piano.

Dvě autorská folková alba má na kontě dlouholetý poslanec za ODS Petr Bendl. Také on kombinuje hraní na kytaru a zpěv. Další občanský demokrat David Vodrážka, aktuální pražský zastupitel, je zase známý i jako bubeník rokenrolové kapely Screwballs. A tak ho možná těší i netradiční svolávání zastupitele do jednacího sálu pomocí hudebních znělek, které používá pirátský primátor Zdeněk Hřib.

Málokdo by asi tipoval, že šéf KSČM Vojtěch Filip v mládí hrával v rockových kapelách, a to zejména jako baskytarista. Na kytaru rád hraje i jeho kolega Jiří Dolejš. Uznávaným varhaníkem a ředitelem Komorní filharmonie Pardubice je lídr kandidátky koalice SPOLU v tomto kraji Pavel Svoboda. Dechovku má zase rád moravský patriot a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten hraje na tubu a vystupuje s hudebním tělesem Porta Benefica.

Co se pouštělo na Hradě?

O hudební přízni Václava Havla se už napsalo hodně. Prvním ředitelem sekretariátu a protokolu prezidentské kanceláře byl hned po revoluci i někdejší politik Ladislav Kantor. Ten se ale hudbě věnoval v různých pozicích. Působil jako hudební dramaturg, publicista, režisér, ale i jako textař a zpěvák slavné skupiny C&K Vocal. Později byl i generálním ředitelem České filharmonie.

Po nástupu Václava Klause působil na Hradě jako ředitel politického odboru Ladislav Jakl. Ten se dlouhodobě věnuje rockové hudbě. Jako člen kapel Etal a Folimanka Blues hrál na kytaru a zpíval. Jakl také v roce 2009 napsal knihu Rocker na hradě.

Hradem tak po revoluci zněla různá hudba. Miloš Zeman před několika lety prohlásil, že si rád pustí Věru Špinarovou či písně od skupiny ABBA.

Mezi další aktivní muzikanty či zpěváky se řadí bývalý poslanec za ČSSD Josef Smýkal, někdejší poslanec za ODS a současný senátor Vladislav Vilímec, který je klavíristou, nebo další dlouholetý poslanec za občanské demokraty Walter Bartoš, který koncertuje jako baskytarista či hráč na kontrabas i v zahraničí. Petr Čermák, který byl za stejnou stranu v 90. letech dokonce ministrem vnitra, nazpíval se známou kapelou Zelenáči album Vyznání. Na kytaru prý hrál i Mirek Topolánek.

Po revoluci se v politice pohybovali i vynikající a známí muzikanti. Namátkou Vladimír Mišík, Michal Prokop (na to, jak skloubit politiku a hudbu vzpomínal i v rozhovoru pro podcast Mixtape), František Ringo Čech, Jan Kalousek a také Michael Kocáb. Ten nedávno naznačil, že zvažuje kandidaturu na prezidenta, takže ho možná opět v těchto kruzích spatříme.