Praha září hudbou. Ukecali jsme se navzájem, říká pořadatel festivalu

V metropoli startuje akce, jaká tu ještě nebyla. Největší festivaly se spojily a vznikla Praha Září. V průběhu celého měsíce na Výstavišti vystoupí Lucie, Monkey Business či Tata Bojs. Kromě hudby potěší návštěvníky i soubor Cirk La Putyka a další program. Na vstup je většinou zdarma.

Za akcí Praha Září stojí i David Gaydečka, pořadatel festivalů Metronome a United Islands of Prague. Foto: Denisa Korityáková

Festivaly United Islands of Prague, Febiofest, Designblok, Pražské jaro, Signal a Letní Letná společně zastřešily program Praha Září. Ten, jak už název napovídá, přinese do metropole mnoho kultury. Začal včera a vyvrcholí 28. září. „Prodloužíme si tak léto s nadějí, že nekončí společné setkávání,“ vypráví David Gaydečka, jeden z iniciátorů akce a pořadatel festivalů United Islands a Metronome. „Společně jsme se tak trochu ukecali, že do toho zkrátka jdeme,“ přiznává.

Kromě hudby Praha Září představí i taneční, filmová, divadelní nebo cirkusová vystoupení. „Každý týden má pak svůj hřeb. Ten první zakončí United Islands, druhý pak půl Metronome, což je taková česko-slovenská a i trochu rakouská verze původního Metronome,“ říká Gaydečka. Jedním z vrcholů bude jistě i koncert Monkey Business, který se uskuteční na unikátní scéně u Křižíkovy fontány. „Kluci už tady na Výstavišti v létě byli a myslím, že si to tu trochu oblíbili. A na jistotu festival 28. září uzavře kapela Lucie,“ dodává Gaydečka.

I mezi organizátory festivalu samozřejmě vládly nejistoty a trocha skepse. Nicméně nadšení převládlo a akci se podařilo protlačit. A díky tomu, že prostor pražského Výstaviště je opravdu velký, podaří se naplnit i veškerá vládní opatření.

Podmínkou pro vstup do areálu je ovšem předchozí akreditace. „Pokud by nastal zdravotní problém, můžeme dotyčné následně kontaktovat. Je to také do budoucna jediná možnost, jak akce organizovat,“ vysvětluje Gaydečka. Po celém areálu bude rozmístěná dezinfekce a platby budou bezkontaktní. „Co nám dodává pocit optimismu je také fakt, že se na venkovních akcích přes léto nepotvrdilo žádné epicentrum nákazy.“

Sám Gaydečka tak přiznává, že kvůli pandemii a všem opatřením zažije divák něco, co by za jiných okolností nezažil. „Navíc mnoho přesunutých akcí vytěžilo i na tom, že je teď lepší počasí, než mělo být na původní termín, to se týká třeba United Islands,“ říká. Zahajovacímu dni totiž počasí přálo náramně. „Je to taková naše odměna za ten všechen vopruz.“

Na úterním slavnostním zahájení pak nechyběl pražský primátor Zdeněk Hřib nebo městská radní pro kulturu Hana Třeštíková. Program vyvrcholil koncertem kapely Zrní. Atmosféra byla milá, ač prostor pro publikum byl odhadem zatím ze dvou třetin prázdný.