Program Metronomu bude z velké části zachovaný, říká Gaydečka

Festival Metronome Prague s headlinery Underworld a raperem Macklemorem zatím jako jediný zrušil svůj původní termín. Nově se v Praze uskuteční od 17. do 19. září. „Přesun nebyl vůbec jednoduchý,“ soudí šéf přehlídky David Gaydečka.

David Gaydečka Foto: Metronome Prague

Dnes už je zřejmé, že velké hudební festivaly letos v létě s nejvyšší pravděpodobností nebudou. Vy jste svůj červnový termín přesunuli na září už dřív. Ale ostatní pořadatelé zatím vyčkávají. Máte pro to vysvětlení?
Určitě by bylo dobré, aby toto doplnili další pořadatelé sami za sebe. Někteří doufají, že akce proběhnou. Držím nám všem palce. Někteří mohou i potřebovat, aby bylo průkazné, že akce byly zrušeny z důvodu nařízení vlády, což je v současné situaci ten hlavní důvod rušení všech akcí. Ten stav, kdy akci zrušil pořadatel sám od sebe, aniž bylo ještě jasné, že musel, by mohl být určitě problematický – ve vztahu k divákům, k účinkujícím, dodavatelům. 

Vy jste ovšem na rozhodnutí vlády nečekali. V čem byla pro vás situace jiná?
Kapely nás sice ujišťovaly, že v červnu prostě přijedou, ale my jsme si to vyhodnotili tak, že ty jarní turné a pravděpodobně i velká část letních turné prostě nebudou. Jak by se sem teď v příštích týdnech chtěli ze Spojených států dostat? Ne, ne, smlouva na vystoupení platí! To bylo první kolo jednání. My jsme se však rozhodli pro přesun a kapely to nakonec vyslyšely. O přesunech termínů se všemi jednáme a některé postupně již potvrzujeme. 

Takže program bude stejný?
Bára Šubrtová a náš nový spoluorganizátor Metronome, zkušený promotér Serge Grimaux, který obohatil náš tým pro letošní a další ročníky, o tom přesunu intenzivně vyjednávají. Brzy budeme moci říci, jaký ten program přesně bude, z velké části by měl být zachovaný. 

Nicméně pořád jste změnu termínu ohlásili v situaci, kdy nikomu nebylo moc jasné, co se bude dít. Jestli to v červnu náhodou nepůjde, nebo naopak, jestli září není příliš optimistické. To chtělo odvahu.
Roli hrály naše znalosti toho, jak to chodí s bookingem světových hvězd. Víme, jak se stavějí turné, jak na sebe ty nabídky navazují. Další důležitý aspekt je velká zkušenost Serge Grimauxe, který má po světě hodně kontaktů a dostával informace o tom, že by to v červnu nemuselo dobře dopadnout. Takže jsme si vyhodnotili, že kapelní turné, na kterých je festival závislý, se vzhledem k situaci ve světě stejně nepodaří uskutečnit. V ten moment jsme si řekli, že než koronavirus festival zabije pomalou smrtí, je lepší najít řešení hned. To tu ještě ani nebyly současné drastické zákazy.

Jste si teď jistí, že v polovině září se festival uskuteční?
My tomu věříme. Může se stát, že nám všichni budu říkat „my jsme vám to říkali“, anebo se ukáže, že magii hudby zastavit nelze. Zůstáváme pozitivní a předpokládáme, že festival tedy bude. Do hry vstoupí další faktory – měl by se zahájit školní rok, začnou sportovní sezony, nebude možné celou republiku držet v šachu. Jistě budou hygienická opatření, jaká jsme na festivalech ještě nezažili, ale věříme, že v září bude už relativně normální provoz. Lidi budou rádi, že to nejhorší máme za sebou, a v debatní zóně festivalu se budeme moci soustředit i na to, jak překonat ekonomické problémy, které ta krize pravděpodobně přinese.

Pořád si nejsem jistý, jestli se vám povede přivézt avizované headlinery, když se mluví o tom, že hranice zůstanou z bezpečnostních důvodů zavřené.
Já si jednak myslím, že není dobře, když nám vláda vyhrožuje zavřením hranic na dva roky. S tím by se mělo pracovat citlivěji. Samozřejmě chápu snahu vyhodnotit si, jak na tom jiné země budou. A že když na tom budeme líp, tak si to nebudeme chtít zkazit cestami přes hranice. Osobně jsem podepsal petici za otevření hranic. Třeba v nějakém speciálním režimu to bude brzy možné. Proč by nemělo být možné, aby sem dojel někdo z byznysových důvodů, nebo se sem dovezlo zboží, což ostatně funguje i teď? Jestli přivezu kamion plný konzerv, nebo vybavení kapely Underworld, která lidem udělá radost, tak jaký je v tom rozdíl? Naprosto budeme respektovat účinná nařízení v boji proti koronaviru, například, pokud před vstupem do země bude potřeba podstoupit nějaký zdravotní test. Ale věřím, že vláda bude rozumná a ten režim na hranicích postupně rozvolní.