Amelie z pokojíčku. Melancholicky, úsporně a stále přímo na komoru

Že k úspěchu na hudební scéně není nezbytné obklopit se týmem songwriterů, producentů a marketérů, dokazuje mladá písničkářka Amelie Siba. Získala cenu hudební kritiky Apollo a je nominovaná na Anděla, přitom si hudbu dělá v podstatě sama.

Platilo to o desce Dye My Hair, se kterou zdárně prochází letošní sezonou ocenění, a nezměnilo se to ani na EP When is Our Time, které zpěvačka vydala v pátek.

Amelie Siba loni v září v rozhovoru pro magazín Vinyl slibovala, že nahrávka bude „víc trsací“. „Jsem v šoku z toho, že jsem začala dělat na můj vkus hodně nadupaný věci. Doufám, že se budete moct těšit na tancování,“ odpovídala na otázku, čeho se fanoušci dočkají.

Inu, jako člověk, který tanci dvakrát neholduje, můžu jen těžko soudit, jak moc ten záměr vyšel, ale spíš bych řekl, že vůbec ne. Že čtyři nové songy jsou pořád stejně snové, jemné a minimalistické jako předchozí ceněná deska. A že je to dobře.

Svou zarytou úsporností, kterou Amelie Siba vkládá jak do písniček, tak třeba do své komunikace na Instagramu, dosahuje jedné z nejvyšších hodnot v hudbě – v těch skladbách fakt není nic zbytečného navíc.

Neomylný hlas

Ze zpěvaččiny dosavadní sólové tvorby lehce vybočuje skladba Hold On to Me, do které se kromě jen lehkého doprovodu dostaly i docela výrazné bicí. Přesto nečekejte nějakou zásadní změnu nálady nebo dokonce tempa. Pořád se jede na vlně melancholie. Ovšem melancholie bez kníkání a fňukání, ke kterému by tahle poloha přirozeně mohla svádět.

Amelie Siba totiž svoje výhradně anglické texty zpívá hlasem jemným, ale pevným, jako kdybyste sledovali sice poklidně, ale taky zcela nezadržitelně tekoucí horskou bystřinu. To ostatně ještě víc vynikne na zpěvaččině zmíněném Instagramu, kde občas přehrává písničky úplně nevyprodukované. A to, co na první pohled svádí k záměně za další z milionu pokojíčkových a ne příliš zajímavých drnkacích sessions, vás s prvními tóny vystřelí z ponožek právě tím naprosto sebejistým hlasem, který nepřipouští omyly.

To se přece na finální vydané nahrávce rozumí tak nějak samo sebou, že zpěvák zpívá dobře, chtělo by se namítnout. Ale nezapomínejme, že Amelie Siba si i muziku, co sjíždíme ze Spotify a dalších služeb, nahrává a míchá vesměs sama.

Ať už tedy Amelie Siba bude objevem podle Cen Anděl, nebo ne (spolu s ní v kategorii bojují kapela Deaf Heart a zpěvačka Kateřina Marie Tichá), své místo na výsluní tuzemské hudební scény si zcela jistě obhájí.

Jak se orientovat v letošní sezoně hudebních cen? Čtěte ve článku Cenám dominují alternativa, angličtina a hip hop.